אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "מחירי הדירות יעלו משמעותית ב-2019" צילום: עמית שעל

מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "מחירי הדירות יעלו משמעותית ב-2019"

לדברי אליאב בן שמעון, השנה צפויה יציבות מחירים - אך ב-2019 הם יעלו, בין השאר בשל ירידה במספר ההגרלות של מחיר למשתכן והתייקרות הקרקעות הפרטיות

09.05.2018, 19:40 | אמיתי גזית

בשנת 2019 תירשם עלייה משמעותית במחירי הדירות, כך עולה מתחזית כלכלית שהציג אליאב בן שמעון מנכ"ל התאחדות בוני הארץ (הגוף היציג של הקבלנים), בכנס של ההתאחדות באילת. לפי התחזית, 2018 תסתיים ביציבות יחסית.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "לאור הכיוונים והמגמות המנוגדים בשוק אנו צופים בסבירות גבוהה עלייה של 1% במדד מחירי הדירות הארצי של למ"ס ב-2018, שזהו שינוי אפסי. מדד שכר הדירה צפוי לעלות ב-4% , גידול משמעותי לעומת השנה הקודמת".

לעומת זאת, על 2019 אמר בן שמעון: "לאור הכאוס בשוק, האי-ודאות והמגמות הסותרות, אנו צופים כי חלק גדול מהנחות היסוד לא ימשיכו להתקיים ב-2019 - אנחנו לא רואים פוטנציאל להמשך שיווק של קרקעות באזורי הביקוש, והצפי הוא לדעיכה משמעותית במספר ההגרלות של מחיר למשתכן; בשילוב התייקרות הקרקע הפרטית - נחזור לעולם של עליות מחירים משמעותיות. אנחנו בשנת ביניים לפני עלייה משמעותית במחירי הדירות".

על פי הניתוח של בוני הארץ, בשנים האחרונות פועלים בשוק הדיור כוחות מנוגדים. כוחות התומכים בירידת מחירים הם הגרלות מחיר למשתכן; ירידה בהיקף רכישות המשקיעים; עלייה בהיצע הדירות כתוצאה מגידול בגמר הבנייה; ועלייה בריבית בארה"ב שצפויה לחלחל לישראל, לייקר את המשכנתאות וליצור שוק חלופי למשקיעים.

ואולם מנגד פועלים כוחות שמעודדים עלייה במחירי הדירות: נכון לעכשיו באזורי ביקוש במרכז יש רק כמה אלפי יחידות דיור במכרזי מחיר למשתכן, שעומדים להיסגר; בנוסף, בהתאחדות מעריכים כי במרוצת הזמן זוכי מחיר למשתכן יחזרו לשוק, משום שיתברר כי ערכה הכלכלי הריאלי של ההנחה במסגרת התוכנית נמוך בהרבה מהמוצהר. "אנשים מתחילים לצנן את ההתלהבות ממחיר למשתכן ורוכשים פוטנציאלים חוזרים לשוק", אמר בן שמעון. הסיבות לכך, לדבריו, הן תקופת ההמתנה הארוכה לקבלת דירה (3-4 שנים), האיסור על מכירת דירה במשך כמה שנים, ושורה של פשרות להן נדרשים זוכי התוכנית למשל בסוג הדירה, מיקומה והמפרט שלה.

אליאב בן שמעון, צילום: כפיר סיון אליאב בן שמעון | צילום: כפיר סיון אליאב בן שמעון, צילום: כפיר סיון

בהתאחדות בוני הארץ מנו בתחזיתם גורמים נוספים לעליית מחירי הדירות: מיעוט היצע קרקעות פרטיות; עלייה בשכר הדירה (משום שזוכי מחיר למשתכן פונים לשוק השכירות שכן הדירות שלהם עדיין לא בנויות); הביקוש הטבעי לדיור ממשיך להתקיים וגמר הבנייה עדיין נמוך מממוצע תוספת משקי הבית בשנים האחרונות; ובנוסף לכל אלה טוענים בהתאחדות כי חלה התייקרות של תשומות הבנייה, במיוחד ברזל ואגרגטים, יחד עם עליית מחירי הביצוע.

בדבריו בן שמעון ציין גם את האי-ודאות הפוליטית והבטחונית שתורמת לטענתו לעליית המחירים.

מנכ"ל ההתאחדות הוסיף כי שורה של תיקונים רגולטוריים שקיבלה הממשלה בשנה האחרונה ייקרו את העלות הממוצעת של בניית דירה ב-45 אלף שקל,

סכום שבתוספת רווח יזמי ומע"מ ייקר את הדירות בכ-60 אלף שקל בממוצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות