אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפעל אלתא באשדוד יועתק לטובת בניית 20 אלף יחידות דיור צילום: בשמת איבי

בלעדי לכלכליסט

מפעל אלתא באשדוד יועתק לטובת בניית 20 אלף יחידות דיור

מנהל רשות החברות מקדם את העברת המפעל של חברת הבת של התעשייה האווירית למיקום אחר בעיר. המהלך צפוי להכניס למדינה 1.5‑2.8 מיליארד שקל

10.05.2018, 07:20 | אמיתי גזית

בהנחיית שר האוצר משה כחלון, יעקב (ינקי) קווינט מנהל רשות החברות הממשלתיות מניע מהלך להעתקת מפעל אלתא באשדוד לאתר אחר בעיר, כך נודע ל"כלכליסט".

לאחר פינוי המפעל, הקרקע עליה הוא ממוקם כיום ו־3,100 דונם שגובלים בו ממזרח יוחכרו לחברות בנייה לצורך הקמת שכונת מגורים חדשה. בשכונה צפויות להיבנות 19‑28 אלף יחידות דיור.

ההכנסות ממכירת הקרקע ישמשו למימון העתקת המפעל שתעלה כ־1.6 מיליארד שקל, על פי הערכות. למדינה צפוי להישאר רווח של 1.5‑2.8 מיליארד שקל מהמהלך.

הנושא יוצג בפני דירקטוריון אלתא בישיבה שתתקיים ביום ראשון הקרוב. המהלך מבוצע בשיתוף יו"ר הדירקטוריון ומנכ"ל החברה־האם התעשייה האווירית יוסי וייס. לפי הערכות, המהלך צפוי להימשך כ־8‑10 שנים.

מפעל אלתא באשדוד, צילום: אבי רוקח  מפעל אלתא באשדוד | צילום: אבי רוקח מפעל אלתא באשדוד, צילום: אבי רוקח

 

הרווח תלוי בצפיפות

 

המפעל של אלתא באשדוד משתרע על שטח של 200 דונם. לפי חברת פז כלכלה, שווי הקרקע כיום עומד על 134 מיליון שקל. פינוי המפעל ושינוי יעוד הקרקע למגורים יעלה את שווי הקרקע לכ־600 מיליון שקל. בשקלול פרק זמן של 8 שנים שהמהלך יארך, שווי הקרקע יעמוד על 415 מיליון שקל.

כיום השטח הגובל במפעל מיועד לחקלאות. לפי התחשיבים שערכה חברת פז כלכלה לרשות החברות, שינוי הייעוד למגורים בצפיפות של 14‑21 יחידות דיור לדונם יעלה את שווי הקרקע ל־5‑8 מיליארד שקל, לו היתה זמינה היום לבניה. בתוספת פרק זמן של כ־8 שנים שיחלפו עד שהמפעל יפונה ותוכנית הבנייה תאושר, ולאחר הפחתה של חלף היטל השבחה בשיעור של 12% שישולמו לעירייה, מכירת הקרקע לחברות בנייה יניבו למדינה 2.7‑4 מיליארד שקל.

ההכנסות ממכירת שטח המפעל והמתחם הגובל בו ייכנסו לקופת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וישמשו למימון העתקת המפעל ובנייתו מחדש.

מנהל רשות החברות הממשלתיות יעקב (ינקי) קווינט, צילום: בשמת איבי מנהל רשות החברות הממשלתיות יעקב (ינקי) קווינט | צילום: בשמת איבי מנהל רשות החברות הממשלתיות יעקב (ינקי) קווינט, צילום: בשמת איבי

המפעל הגביל את הבנייה

 

הפעילות של אלתא במפעל יוצרת מגבלות שבגינן לא התאפשר לבנות בשטח דירות למגורים עד כה. עיריית אשדוד התנגדה לפינוי המפעל בעיקר מחשש כי אלפי תושבי העיר יאבדו את מקום עבודתם. על פי המודל שמגבשת רשות החברות, המפעל יועתק לאיזור שבו לא יהיו מגבלות בנייה ושהמרחק של המפעל מביתם של תושבי אשדוד העובדים בו לא ישתנה באופן מהותי.

אם התוכנית של רשות החברות ומשרד האוצר תצא לפועל, היא תצטרף לשורה ארוכה של תוכניות שמימושן יגרום להכפלת כמות התושבים בעיר בדרך להפיכתה לשלישית בגודלה. כיום חיים באשדוד כ־220 אלף תושבים המתגוררים בכ־65 אלף דירות.

אלתא היא חברת־בת של התעשייה האווירית ומתמחה בבניית מכ"מים. המכ"ם המפורסם ביותר שייצרה החברה הוא מכ"ם החץ. היא מעסיקה כ־3,000 עובדים, רובם במפעל באשדוד. החברה עוסקת בעיקר בתכנון וייצור מוצרי אלקטרוניקה המשמשים למודיעין, בקרת נשק וגילוי ואיכון מטרות. במהלך השנה החברה תעבור שינוי ארגוני הכולל הקמת מפעל תוכנה חדש, ריכוז יכולות המודיעין, ואיחוד הגופים שעוסקים בפיתוח חומרה לחטיבה אחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות