אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנון שעשוע על חשאיות הניסוי בבירה: "לא רצינו שינסו לאתגר את הרכב האוטונומי בירושלים" צילום: יונתן הפנר

אמנון שעשוע על חשאיות הניסוי בבירה: "לא רצינו שינסו לאתגר את הרכב האוטונומי בירושלים"

מייסד מובילאיי אמר את הדברים בכנס השקעות שנערך השבוע בקליפורניה וחשף כי מדובר במכונית נאחת מתוך צי של 35 מכוניות אוטונומיות שאמור להתרחב ל-100

10.05.2018, 09:04 | גולן חזני

"מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי נוסעת בחודשים האחרונים בהרי ירושלים", כך סיפר מייסד מובילאיי אמנון שעשוע בכנס ההשקעות של אינטל קפיטל שנערך השבוע בפאלם דזרט קליפורניה. לדבריו, בחודש הקרוב תיסע מכונית נוספת בקליפורניה ובחודשים הבאים גם באריזונה.

קראו עוד בכלכליסט

בהתייחסו למכונית בהרי ירושלים אמר שעשוע כי "מובילאיי לא פרסמה עובדה זו כדי למנוע מהולכי רגל ונהגים אחרים לקפוץ לפני המכונית ולאתגר אותה". הוא גילה עוד כי המכונית היא אחת מצי של 35 מכוניות אוטונומיות שייצרו אינטל ומובילאיי ואשר אמור להתרחב ל־100 מכוניות.

לדבריו, המכונית מצוידת ב־12 מצלמות וחיישנים והצליחה להשתלב במעבר מנתיב לנתיב ללא סיכון חיי אדם ובצורה טבעית, "אף שבתרבות הנהיגה בירושלים קשה מאוד לעשות זאת מכיוון שהנהגים לא מאפשרים במקרים רבים להיכנס לפער בין המכוניות לנהג שמעונין לעבור מנתיב לנתיב. אם אתה לא נהג אסרטיבי בישראל, עדיף אולי שתישאר בבית", אמר בחיוך, והוסיף: "אם אתה יכול לנהוג בירושלים אתה יכול לנהוג בכל מקום".

אחרי התאונות בטסלה ואובר, שעשוע ניסה להפיג את החששות בנוגע לתאונות ברכבים אוטונומיים. התאונה האחרונה קרתה באחרונה ברכב וויימו של אלפבית, חברה־בת של גוגל. "הדרך שבה אנחנו מתמודדים עם החשש מתאונות דרכים ברכבים אוטונומיים זה דרך מודל הבטיחות שהצגנו באחרונה", אמר.

שעשוע בכנס של אינטל, צילום: יונתן הפנר שעשוע בכנס של אינטל | צילום: יונתן הפנר שעשוע בכנס של אינטל, צילום: יונתן הפנר

המודל שפיתח שעשוע, יחד עם עמיתו שי שלו־שוורץ, נקרא RSS (Responsibility Sensitive Safety). הוא מספק פרמטרים ספציפיים ובני־מדידה לתפיסת האחריות האנושית ומגדיר "מצב בטוח" ("Safe State"), שבו לא ייתכן שכלי הרכב האוטונומי יגרום תאונה ללא קשר להתנהגות הנהגים האחרים.

שעשוע ציין בשיחה עם עיתונאים כי מודל RSS מאפשר להגדיר מראש מהו מצב מסוכן ומהי התגובה הראויה, כך שניתן להבטיח שרכב אוטונומי לא יגרום לתאונת דרכים. "ברגע שמודל RSS יאומץ על ידי הציבור והרגולטורים, כל מה שיישאר לבדוק, אם תהיה תאונת דרכים, זה האם היתה בעיה בחיישנים של הרכב. זאת מכיוון שמראש ההנחה היא שבאמצעות מודל זה רכב אוטונומי לא יכול לגרום לתאונה, ואם קרתה תאונה, מי שאשם זה רכב אחר. מרגע שהמודל יתקבל על ידי ממשלות ורגולטורים, זה יפחית בעיניי את החשש הגדול. אחרת כל תאונה קטנה של רכב אוטונומי תיצור חשש שישתק את התעשייה". הוא הוסיף ש"כשבוחנים את התאונה האחרונה שקרתה ברכב של וויימו, רואים שזאת תאונה שלא היה ניתן למנוע אותה. מישהו נכנס למישהו אחר לנתיב. ברור שתאונות ימשיכו לקרות. אבל המודל שפיתחנו מבטיח שניתן בוודאות לומר שרכב אוטונומי לא יגרום לתאונות. האם בעתיד רכבים אוטונומיים יהיו מעורבים בתאונות? ברור שכן. אבל אפשר להבטיח באמצעות מודל הבטיחות שמוביילאיי פיתחה, שזה לא יהיה באשמתו. ואני חושב שזה ירגיע את הציבור".

בהתייחסו למיזוג עם אינטל ציין ש"זה הולך מצוין. בעת הרכישה היינו 800 עובדים וכיום אנחנו מונים 1,500 עובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
זו המצאה מעולה הלוואי שיום אחד יוכלו לתת דוחות לאותם נהגים שמתעלמים מהמערכת של מובילאיי
רק המתוסכלים שלא מבינים שהמובילאיי מצפצף להם כל הזמן זה בגלל שהם נהגים גרועים ומסוכנים שצריך להוריד אותם מהכביש. אם תשמור מרחק, ותאותת ולא תיצמד המובילאיי לא יצפצף. זו המצאה מעולה והלוואי שיום אחד יוכלו לתת דוחות לאותם נהגים שמתעלמים מהצפצופים.
דוד  |  13.05.18
8.
קישקוש:תסתכלו על אזהרות טיוטה לגבי התקניה המשולבים
טויוטה הרכיבה גם מצלמה, גם לייזר וגם מכ"ם, ועדיין מפרסמת בספר הנהג אזהרות וסייגים, ואתם מוזמנים לקרא כדי להבין שכל התפישה של מובילאיי לא עובדת - תשאלו גם את אלו שהתקינו זאת ברכבם. במיוחד זה לא עובד בכבישי ישראל ומדינות העולם השלישי שאינם עומדים בתקני בטיחות מינימליים (כולל אוטוסטרדות) והנהג הישראלי כעמיתו בעולם השלישי שגם הוא לא עומד בתקן נהיגה מינימלי.
מומחה אמיתי לראיה מלאכותית  |  11.05.18
לכל התגובות