אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוחרים בג'נרל טרייד: "חשש למרמה והונאה"; ביהמ"ש מינה מפקח לחברה צילום: שאטרסטוק

סוחרים בג'נרל טרייד: "חשש למרמה והונאה"; ביהמ"ש מינה מפקח לחברה

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, איתן אורנשטיין, מינה את עו"ד עדי פיגל לבעל תפקיד בחברה. כמו כן הוציא השופט צו עיכוב יציאה מהארץ נגד בעלי החברה, דוד רוז. החברה, פלטפורמה למסחר בבורסה בארה"ב, כינסה אתמול את עובדיה והודיעה על הפסקת פעילותה. ביום ראשון הוצא צו פירוק זמני לשורט טרייד שבשליטת שלומי נוימן, לאחר שהודיעה ללקוחותיה על הפסקת פעילות

10.05.2018, 15:19 | תומר גנון

קריסת פלטפורמת המסחר ג'נרל טרייד: שופט בית המשפט המחוזי בת"א, איתן אורנשטיין, מינה היום (ה') את עו"ד עדי פיגל לבעל תפקיד (מפקח) בחברה. כמו כן הוציא השופט צו עיכוב יציאה מהארץ נגד בעלי החברה, דוד רוז. אורנשטיין קבע בנוסף דיון בבקשה ליום ראשון.

קראו עוד בכלכליסט

פיגל מונה לאחר שארבעה סוחרים בג'נרל טרייד הגישו בקשת פירוק נגדה. "ככל הנראה", נכתב בבקשה שהוגשה באמצעות עורכי הדין אוהד הראל, מיכאל חינצ'ין ודפנה גבע, "מדובר במאות (אם לא אלפי) לקוחות אשר השקיעו בחברות ממיטב כספם וחסכונותיהם, תוך הצגת מצגי שווא כי המדובר בחברות ותיקות אשר הוקמו בשנת 2009 וכיום הינן בין הברוקרים המובילים בוול סטריט".

"ככל הידוע למבקשים", נכתב בבקשה שהוגשה נגד החברות שרשומות כבעלות השליטה בג'נרל טרייד (ג'י. טי. ג'י מרקטינג וג'י. טי. גלובל ישראל), "לחברות אלפי סוחרים אשר השקיעו בה מיליוני שקלים לפחות. בהתאם למסמכים שבידי המבקשים, עולה כי נעשה ערבוב מוחלט בין החברות, זאת נוכח העובדה כי המבקשים, בהתאם להוראות נציגי החברות, העבירו כספים לשתי החברות ולחשבונות בנק שונים באופן ספורדי. כך לדוגמא, הסוחר דוד אזולאי העביר לידי החברות סכום של כ-800 אלף דולר.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

"חשוב לציין", נכתב, "כי ישנו חשש ממשי למרמה ו/או זיוף מסמכים, שכן בידי המבקשים פלט מתוכנת החברות המעיד כי ישנה יתרת זכות בחשבונם בשווי של מאות אלפי דולרים. עם זאת, אין באפשרות המבקשים למשוך ולו אגורה שחוקה וכן החברות הודיעו כי אין ביכולתן להשיב לסוחרים את כספיהם - עובדה המעוררת חשש ממשי בדבר פעולות הונאה של ממש על ידי קברניטי החברות.

"בנוסף ידוע למבקשים, כי לחברות או מי מטעמן היתה פעילות נפרדת באמצעות חברה שלישית – חברת סימפל טרייד די.אר.אס. חברה זו מנהלת בית ספר למסחר העונה לשם המסחרי "simple trade". ככל הנראה, החברות ביצעו גיוס מסיבי של לקוחות דרך בית הספר למסחר מטעמן והקשר בין החברות ייבחן במרוצת ההליך".

"חשוב לציין, כי בחודשים האחרונים החברות ונציגיהן עשו ככל שביכולתם על מנת שהסוחרים לא ימשכו את כספם חזרה. כך לדוגמא, הסוחר אזולאי אשר השקיע בחברות סך כולל של כ- 800 אלף דולר, ניסה למשוך את יתרת כספו בסך של כ-235 אלף דולר במהלך חודש מרץ 2018. נציגי החברות עשו כל שביכולתם על מנת להניא אותו מבקשתו ולא למשוך את כספיו. לצורך כך אף הגיעו לפגישות בביתו הפרטי והציעו לו הטבות פנטסטיות ששכנעו אותו לחזור בו מבקשתו. בדיעבד נתחוור לו, כי היה מדובר במעשה נוכלות של ממש, שכן כספים אלו כנראה לא היו ברי השבה".

"עובדה נוספת המעוררת חשד ממשי, הינה כי קברניט החברות, דודו רוז, אף חתם עם חלק מהסוחרים על 'הסכם לניהול חשבון מסחר' באופן אישי מול לקוחות החברות. במסגרת הסכם זה, רוז לקח על עצמו את ניהול החשבון של הסוחרים וניתנה לו 'יכולת בלעדית להורות על ביצוע פעולות רכישה ומכירה של אופציות, נגזרים, מניות וחוזים עתידיי בחשבון, על פי שיקול דעתו'. לצורך ההמחשה, בתקופה בה רוז ניהל את חשבונו של אזולאי, צבר החשבון גרעון של מאות אלפי דולרים ובנוסף נגבו עמלות מנופחות ביותר".

ג'נרל טרייד מפסיקה את פעילותה

אתמול הודיעה ג'נרל טרייד, פלטפורמה למסחר בבורסה בארה"ב, ללקוחותיה על הפסקת פעילותה. ממכתב שנשלח ללקוחות עולה כי החברות חדלו מלפעול. אתמול כונסו עובדי החברה ונמסרה להם ההודעה.

במכתב ששלחו עורכי הדין ללקוחות החברה נכתב: "אנו מניחים שחלקכם כבר ער לכך, שהחברות נקלעו לקשיים כפיים רחבי היקף ואין באפשרותן להמשיך פעילתן כפי שאין באפשרותן, לעת הזו, להחזיר, למי שמבקש זאת, את הכספים שהופקדו אצלן, גם לא את חלקם. על כך החברות מצרות".

זוהי חברת תיווך המסחר השנייה שקורסת בתוך שבוע. ביום ראשון הוצא צו פירוק זמני לשורט טרייד, שבשליטת שלומי נוימן, לאחר שהיא הודיעה בשבוע שעבר ללקוחותיה, ישראלים שסחרו באמצעותה בבורסה האמריקאית, על הפסקת פעילות.

במהלך הדיון, שאליו לא התייצב נוימן, הודיעו המפרקים הזמניים כי מבדיקה ראשונית לאחר פגישה עמו עולה שחובות החברה נאמדים בכ-10.5 מיליון דולר, כאשר סך הכספים והמניות שבחשבונותיה שנתפסו עומדים על כ-850 אלף דולר בלבד. מספר לקוחות החברה מוערך על ידם ב-1,200 עד 2,700 סוחרים קטנים. "התמונה שמצטיירת היא קשה ולא סימפטית", אמרו המפרקים הזמניים בדיון. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות