אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה תוספת של עוזר בטיחות באתרי הבנייה צילום: בלומברג

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה תוספת של עוזר בטיחות באתרי הבנייה

מטרת החוק - לחייב את הקבלנים להעסיק אדם נוסף באתר שיוודא את יישום הוראות הבטיחות; העסקתו של העוזר תהיה בנוסף למנהל העבודה הממונה על נושא הבטיחות באתר אך בשל האחריות הרבה המוטלת עליו הבטיחות היא רק חלק קטן מעבודתו; מאז תחילת השנה נהרגו 13 פועלים באתרי הבנייה

13.05.2018, 15:22 | דותן לוי

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') הצעת חוק פרטית של חברי הכנסת איל בן ראובן, אלי אלאלוף, ועבד אל חכים חאג' יחיא אשר מטרתה לסייע במאבק בתאונות באתרי הבנייה. הצעת החוק מבקשת לחייב מינוי של גורם באתרי הבניה אשר יוגדר כ"עוזר בטיחות". הגורם שימונה יהיה כפוף למנהל העבודה שהוא הגורם האחראי על הבטיחות באתרים, וזאת לצד עבודתו באתר.

קראו עוד בכלכליסט

הצורך בגורם מקצועי נוסף שיעסוק בבטיחות עלה מהמסקנה כי מנהלי העבודה עמוסים בעבודות האתר בשוטף ולא מצליחים לפקח באופן יעיל על כך שכל כללי הבטיחות באתר מתקיימים. תפקידו של עוזר הבטיחות יהיה להסתובב באתר הבניה ולפקח אך ורק על נושא הבטיחות. מגישי ההצעה טרם קבעו את הכישורים וההסמכות להם יידרש עוזר הבטיחות, אך ככל הנראה הוא יידרש לעבור הסמכת בטיחות ולהתמצא בתהליכי הבנייה.

פועל בניין (ארכיון), צילום: שאטרסטוק פועל בניין (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק פועל בניין (ארכיון), צילום: שאטרסטוק

בהצעה נכתב, כי מנהל העבודה נדרש כיום לבצע מכלול של תפקידים באתר הבנייה ובהם ניהול כלל גורמי העבודה באתר, קביעת לוחות זמנים לביצוע וסיום הפרויקט במהירות האפשרית ובמסגרת התקציב. "בפועל באתרים הגדולים ובקטנים, סדר העדיפויות שונה ולרוב נושא הבטיחות נדחק לשוליים. כמו כן, אין ביכולתו של מנהל העבודה לבדו להבטיח אמצעי בטיחות נאותים, אפילו אם ירצה בכך", לשון ההצעה.

מאז תחילת השנה נהרגו 13 פועלים באתרי בנייה (לא כולל את נטע רוטמן – עוברת אורח שנהרגה מנפילת מנוף) ונפצעו 61 פועלים (ה-2 האחרונים נפצעו היום). ההצעה היא חלק ממערך של נושאים אשר מקדמים כיום במטרה להפחית את מספר התאונות באתרים. בין היתר הוגבר הפיקוח, וכן החלו לחלק דוחות לאתרים שבהם נמצאו ליקויי בנייה.

איל בן ראובן אמר בעקבות אישור ההצעה, "ועדת שרים לחקיקה אישרה היום את הצעת החוק שהעליתי יחד עם חבריי ושותפיי לדרך אלי אלאלוף ועבד אל חכים חאג' יחיא, המחייבת עוזר בטיחות מוסמך לצד מנהל העבודה שכל תפקידו באתר יהיה מימוש ופיקוח הנחיות הבטיחות, ובטיחות בלבד. אנחנו עדיין בתחילת הדרך, נדרשת עוד פעילות רבה שתביא לשינוי תרבותי עמוק בכלל הבטיחות בבנייה בארץ. אני מתכוון להמשיך במאבק עד שנגיע לתוצאות שהינן ירידה משמעותית בכמות התאונות והנפגעים בהם".

ראובן בן שמעון מיייסד הפורום למניעת תאונות עבודה וממובילי המחאה החברתית מסר בתגובה "מדובר בצעד מבורך והכרחי שחייב להיות כחלק ממספר צעדים נוספים שיקודמו בעת הקרובה והן תולדה של העלאת הנושא לסדר היום הציבורי, במשך עשרות שנים המדינה הפקירה את פועלי הבניין ונתנה לקבלנים לעשות ככל העולה על רוחם ולחסוך בבטיחות על חשבון הרווחים". בן שמעון הוסיף, "בעת הקרובה הארגונים החברתיים יפעלו לקידום לקידום הצעת חוק שתמנע מחברות שאצלם נהרגו פועלים כתוצאה מרשלנות והזנחה להשתתף במכרזים ממשלתים וכן נמשיך להפעיל לחץ על רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון לממש את סמכותו וחובתו החוקית לשלילת רישיונות של קבלנים עברינים אשר מצפצפים על צווי הבטיחות שניתנים על ידי משרד העבודה והרווחה".

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עצמאות התפקיד הינה מהותית וקריטית ואין לספחה למנהל הפרויקט!!!
עוזר הבטיחות חייב להגיע כבטוחה ומשקל מאזנים עם עצמאות רחבה כלפי התהליך ותוצרי דרכי שמירה על הבטיחות ושמירה על חיי אדם ואסור שתהיה תלות כספית בין עוזר הבטיחות לבין הקבלן. יוצא מכך, כי גם ככה בתחום הבנייה קיים קושי לגבות כספים ועמידת תזרים מזומנים של קבלנים הינו פרמטר בעל סיכון גבוה. שבהחלט מהווה חשש לפגיעה ישירה בתפקודו של כל בעל מקצוע ובפרט לאותו עוזר הבטיחות. על כן, עוזר בטיחות שעובד תחת מנהל פרויקט קיים חשש מובהק כי יפחד לאבד את תפקידו ועבודתו לנוכח גילוי ראיות מרשיעות וכתיבת דו"חות מאימנים שעלולים לחשוף את מעסיקו לתביעות ענק שלא יכסו את הכנסות הפרויקט.
קיים ניגוד עניינים מובהק  |  13.05.18
2.
יש להקים קרן ממשלתית שתסבסד את התפקיד הספציפי מחוץ לדו"ח האפס של הקבלן
דרך הפרדה זו, הפיקוח יהיה יותר עצמאי והאחריות המקצועית והסיכון על עוזר הבטיחות תהיה גבוהה יותר, כך שהוא יהיה חייב לעשות את תפקידו, כמפקח נוסף לפרויקט ששומר על כללי בטיחות ועוזר למפקח הצמוד בעבודתו. רצוי להתחיל קודם כל בפרויקטים של התחדשות עירונית בעדיפות דחופה ועליונה, כי שם מדובר בחיי אדם של בעלי דירות קיימים בתוך מבנה בשיפוץ. בנוסף גובה עלויות השיפוי שיגזרו מחוסר האחריות של עוזר הבטיחות בעת עילת תביעה כנגד פציעת עובד ו/או ליקויי בטיחות, ישפה היזם דווקא כשמרכיב עלות השתתפות עצמית יהיה מאוד גבוהה בעת מימוש פוליסת ביטוח האחריות מחברת הביטוח, כך שהמהלך הזה יתן תמריץ גבוה גם לעוזר הבטיחות לפעול קשורה באופן תקין וגם שהקבלן יתן לעוזר הבטיחות את האפשרות להתנהל בשטח הפרויקט באופן המיטבי ביותר, כשידוע לשני הגורמים האמונים על הבטיחות כי עליהם לעשות ניהול סיכונים נכון לגבי מרכיב הקנסות והשיפויים בעת הפעלת הפוליסה.
דעה ועצה  |  13.05.18
לכל התגובות