אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיפה לבג"ץ: למנוע מדרעי להכשיר את מכל האמוניה צילום: עמית שאבי

פרסום ראשון

חיפה לבג"ץ: למנוע מדרעי להכשיר את מכל האמוניה

עיריית חיפה טוענת כי "שר הפנים ביטל כליל את הצורך של חיפה כימיקלים בקבלת רישיון עסק, וכעת תוכל החברה להמשיך ולשנע אמוניה בצנרת ברחבי הנמל ללא פיקוח"

13.05.2018, 20:32 | ליאור גוטמן

עיריית חיפה הגישה ביום חמישי האחרון לבג"ץ עתירה למתן צו ביניים שימנע מתן רישיון עסק לחברת חיפה כימיקלים מבלי להעביר אותו דרך מוסדות העיר. העתירה שהוגשה נגד משרדי הפנים, הגנת הסביבה וביטחון הפנים, מעלה טענה לפיה שר הפנים אריה דרעי חתם לכאורה לפני שלושה שבועות על צו שמאפשר מתן רישיון עסק מבלי להידרש לאישור דומה מעיריית חיפה. החשש הוא שהשליטה על רישוי עסקים בתחומי העיר תעבור מהעירייה לידי הפקידות הממשלתית.

קראו עוד בכלכליסט

מכל האמוניה הושבת בספטמבר האחרון לאחר שלוש פסיקות של בית המשפט נגד הפעלתו המחודשת. הממשלה ניסתה לקדם יבוא של אמוניה אולם סירובו של ראש עיריית חיפה יונה יהב לאשר כל פעילות בתחום השאירה את המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים מושבת. עובדי המפעל נמצאים כבר חצי שנה בחופשה ללא תשלום. ועדת החוף והביטחון של הכנסת המליצה לפני כשבוע לייבא אמוניה במכלים קטנים (איזוטנקים), אולם אחסונם דורש מיגון מיוחד בבונקר שלא ידוע מי ייבנה אותו, מתי, איפה ותחת איזה תקציב.

לפי עיריית חיפה, מזה כשנים מוסמכות הרשויות המקומיות לפעול בנושא רישוי עסקים שבתחום שיפוטן, וזאת במסגרת חוק רישוי עסקים ותקנותיו. עוד נטען שכבר בשנת 2017 עיריית חיפה עמדה על קיום הוראות חוק רישוי עסקים, וסירבה לחדש את רישיון העסק להפעלת מערך האמוניה המצוי בתחום שיפוטה של עיריית חיפה.

מכל האמוניה, צילום: פיני חמו מכל האמוניה | צילום: פיני חמו מכל האמוניה, צילום: פיני חמו

רישיון העסק לא חודש בשל העובדה כי חיפה כימיקלים והמתקנים שנדרשו לרשיון העסק "לא עמדו - ואינם עומדים עד היום נכון לעת הזו - בדרישות הדין ואין בידם את ההיתרים הנדרשים להפעלת המתקנים, ובכלל זה אין בידם היתר בנייה. יצוין כי קווי הצנרת וההולכה של האמוניה הטמונים בקרקעית הים הונחו עוד בימי המנדט הבריטי. לאורך השנים הוגשו בקשות שונות להיתרי בנייה, אשר הותנו בדרישת העירייה להתקנת אמצעים בטיחותיים שונים. על אף זאת, אמצעים בטיחותיים אלו מעולם לא הותקנו והיתרי הבנייה לא ניתנו, וברי כי שינוע האמוניה באמצעות קווי צנרת אלו אינה בטיחותית, ועלולה להוביל לסיכון חמור לבטיחות הציבור ולפגיעה חמורה בסביבה", לשון העתירה.

למרות הבעיות, עיריית חיפה טוענת בתוקף כי "דרעי ביטל כליל את הצורך של חיפה כימיקלים בקבלת רישיון עסק, וכעת תוכל חיפה כימיקלים להמשיך ולשנע אמוניה בצנרת ברחבי הנמל ללא פיקוח, השגחה או יכולת לאכוף עליה את הוראות הדינים והתכליות אותם נועד חוק רישוי עסקים להבטיח"; מה שמוביל אותם למסקנה שלכאורה "התיקון לצו הוא חקיקת משנה פרסונאלית שמטרתה המסתברת אחת היא - עקיפת רשות הרישוי המוסמכת, עיריית חיפה, על מנת שבסופו של יום תוכל חיםה כימיקלים להמשיך בפעילותו המסוכנת של מערך האמוניה באין מפריע וללא רישוי כחוק".

בשורה התחתונה, עיריית חיפה מבקש מבג"ץ לקבל עתירה למתן צו על תנאי ולמתן צו ביניים, כאשר הראשון מתייחס לקבלת הסברים ממשלתיים למה עוקפים לכאורה את עיריית חיפה והשני לעצור את ההליך בכללותו עד לקבלת הכרעה מצד השופטים.

ממשרד הפנים נמסר כי "תגובת המשרד תינתן בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
השר דרעי אני פונה אליך בבקשה לא הגדיר את מיכל אמונ
מחדש. אתה צריך לחשוב על בריאותנו. היום מתים אלפי אזרחים בגלל שהממשלה איפשרה להם להמשיך וו להפעיל את המיכל אמוניה מאוחר בערב מריחה את הריחות הנוראים.או בבוקר קשה לנשום.ממש נורא לנשום אויר.אני פונה שתישוב על בריאותנו. אם אתה רוצה להטיב עם הטייקוני העבר לדרום רחוק מאזרחים.אנא דאג לנו .הראה שאנו חשובים.ובכך לא להכשיר מחדש את אמוניה
אני.א אחיפה  |  14.05.18
לכל התגובות