אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר: יוכפל מספר התקנים בלשכות מבקרי העיריות צילום: דוברות הכנסת

אושר: יוכפל מספר התקנים בלשכות מבקרי העיריות

הוועדה לביקורת המדינה אישרה תקנות חדשות עלפיהן מספר התקנים של משרדי מבקרי העיריות יגדל ב-117% בעלות של 22 מיליון שקל. המטרה: להבטיח עצמאות המבקרים ולהקשות על התנכלויות

14.05.2018, 18:00 | שחר אילן

מספר התקנים של משרדי מבקרי העיריות יגדל ב-117%, כלומר יותר מיוכפל בעלות של 22 מיליון שקל. כך קובעות תקנות חדשות של משרד הפנים, שאישרה היום הוועדה לביקורת המדינה ויוצרות לראשונה תקנים ותקציבי מינימום מחייבים ללשכות מבקרי הפנים בעיריות. זאת, במטרה להבטיח את עצמאותם של מבקרי הפנים ולהתמודד עם התנכלויות חוזרות ונשנות מצד ראשי הרשויות.

על פי פקודת העיריות התקנות המסדירות את תקציבי המינימום ותקני המינימום של לשכות מבקרי העיריות היו אמורות להיקבע ב-1995, כלומר הן אושרו באיחור של 23 שנים. המצב הזה אפשר לראשי רשויות להקשות מאוד על עבודתם של מבקרים. קדם לאישור התקנות משא ומתן מתמשך בין איגוד המבקרים ברשויות המקומיות ומשרד הפנים, בליווי של הוועדה לביקורת המדינה. הוועדה סירבה לאשר טיוטות קודמות שלהן.

אריה דרעי שר הפנים, צילום: אלכס קולומויסקי אריה דרעי שר הפנים | צילום: אלכס קולומויסקי אריה דרעי שר הפנים, צילום: אלכס קולומויסקי

על פי התקנות שאושרו היום בוועדה, יתווספו ל-71 התקנים הקיימים היום בלשכות המבקרים הפנימיים בעיריות 83 תקנים חדשים, עלייה של 117% במספרם. העלות: תקציבי הלשכות יקבלו תוספת שנתית של 22 מיליון שקל לשנה.

יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני אמרה ש"מעתה יהיו למבקרים מינימום עובדים ותקציב פעולה על פי חוק, דבר אשר יפחית את התלות במבוקרים שלהם ויעניק להם תנאים בסיסיים לבצע את משימתם". לדבריה, המטרה היא "להעניק לכל מבקר פנים באשר הוא חופש מוחלט לבצע את עבודת הביקורת באופן יסודי ומלא, בלא חשש לגורלו".

השר דרעי מסר ש"אני פועל כבר זמן רב לאישור תקנים נוספים של עובדי ביקורות ברשויות המקומיות. זה מהלך חשוב מאד שיחזק את הביקורות ברשויות״.

מועד כניסת התקנות לתוקף נקבע ל-1.6.19. משרד הפנים יממן ב-2019 חלק מהעלות על פי קריטריונים של הדרג הסוציו אקונומי של הרשות. ראש עריית יוקנעם סימון אלפסי הביע חשש ש"בדרך כלל משרד ממשלתי בשנה הראשונה מתקצב, ואחרי שנה הוא זורק את הנושא על תקציב העיריות. אם זה ייפול על הרשויות - חלקן יעשו את זה וחלקן לא."

התקנות אינן מסדירות את מספר התקנים בלשכות המבקרים במועצות המקומיות והאזוריות שברבות מהן פועלים המבקרים במשרה חלקית. מעתוק אמר ששר הפנים אריה דרעי פועל להעלאת היקף משרת המבקר בישובים שיש בהם מעל 10,000 תושבים למשרה מלאה. לדבריו, "מדובר על תוספת של 36 תקנים בעלות של כ-20 מיליון שקלים. חוזר מנכ"ל בנושא יצא בתקופה הקרובה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות