אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בועז וכטל, מייסד מפלגת עלה ירוק, רוצה לגדל קנביס בישראל צילום מסך: Finance News Network

בלעדי לכלכליסט

בועז וכטל, מייסד מפלגת עלה ירוק, רוצה לגדל קנביס בישראל

אחרי שכשל בבחירות ב־2006, לקח וכטל את בשורת הלגליזציה שלו הרחק מישראל. החברה שהקים, קרסו־פארמה, הנסחרת באוסטרליה לפי שווי של כ־170 מיליון שקל, חתמה על שת"פ עם חברת כהן חממות ריבוי ועם ניר גלבוע מקבוצת האבטחה צוות 3

15.05.2018, 07:48 | דרור רייך

בועז וכטל, שביקש להביא את בשורת הלגליזציה לישראל באמצעות הקמת מפלגת עלה ירוק — ונכשל בבחירות ב־2006, פרש לעשות עסקים בצמח הירוק במדינות שבהן הדבר חוקי.

קראו עוד בכלכליסט

הוא הקים את החברה הציבורית קרסו־פארמה (Creso-Pharma) בשיתוף עם ד"ר מירי הלפרין־וורנלי ((Halperin Wernli, מוותיקות תחום הפארמה העולמי, שעבדה, בין השאר, באקטליון פארמה ישראל, ובכמה חברות בארה"ב ובשוויץ. קרסו־פארמה הונפקה בבורסה של אוסטרליה לפי 16 חודשים ונסחרת לפי שווי שוק של 62.5 מיליון דולר אוסטרלי (כ־170 מיליון שקל).

שני מוצרים של החברה כבר נמכרים באירופה. מדובר בתוספי מזון לבני אדם ולבעלי חיים, המבוססים על החומר הלא־פסיכוטי של הצמח, CBD. היא התבססה עד כה על תמציות שרכשה מיצירנים שונים, אך כעת היא רוצה לשנות את האסטרטגיה העסקית. קרסו־פארמה מעוניית להתחיל לייצר את חומר הגלם בעצמה, במטרה להפחית את עלויות ולשלוט על כל שרשרת הייצור — וזאת באמצעות הקמת חוות גידול בישראל. לשם כך חתמה החברה על שיתוף פעולה עם האחים כהן, בעלי חממות ויצואנים חקלאיים מובילים, ועם ניר גלבוע, מבעלי קבוצת האבטחה צוות 3.

בועז וכטל מירי הלפרין וורנלי, צילום מסך:  Finance News Network בועז וכטל מירי הלפרין וורנלי | צילום מסך: Finance News Network בועז וכטל מירי הלפרין וורנלי, צילום מסך:  Finance News Network

האחים מירב ואסף כהן, בעלי חברת כהן חממות ריבוי, הם הבעלים של 157 דונמים של חממות בישראל. החברה פעילה מ־1956, מעסיקה כיום 600 עובדים ומייצאת בעיקר פרחים. גלבוע, שצבר ניסיון רב בתחום האבטחה, יהיה אחראי על התחום הקריטי שמייחד את גידול הקנביס בישראל.

קרסו־פארמה תחזיק ב־74% ממניות החברה הציבורית והאחים כהן וגלבוע יחזיקו ב־26% הנותרים. להערכת החברה, מומחיותה של כהן חממות עשויה לחסוך לה כשמונה חודשי הקמה ותפעול. היעד הוא יכולת ייצור של 2.5 טונות בשנה.

החברה כבר קיבלה אישור ראשוני מהמדינה לגידול באזור כפר הנגיד, הסמוך לרחובות, שם יש מתקן לגידול פרחים שיעבור הסבה לקנביס. את המיזם יוביל עמית אדרי מקרסו־פארמה, האחראי בחברה לפיתוח עסקי בינלאומי והוא בעל ניסיון בתחום הקנביס הרפואי בישראל ובעולם.

קרסו־פארמה השיאה למשקיעים תשואה של 180% מאז הנפקתה, אך עדיין מדובר במחיר של פחות מדולר למניה. היא עדיין אינה רווחית, וגם הכנסותיה זניחות. על פי דיווחיה, בחציון השני של 2017 היא הציגה הפסד של 9 מיליון דולר ארה"ב.

לבועז וכטל יש שתי חברות נוספות באוסטרליה שעוסקות בתחום: Roots (רוטס טכנולוגיות חקלאיות), שהוקמה ב־2015 עם שרון דביר וארז צמחוני; ו־MMJ PhytoTech, שמשתמשת בטכנולוגיה של האוניברסיטה העברית למתן קנביס באמצעות מדבקה בצד הפנימי של הלחי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות