אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך נמחקו חובות מועדוני הכדורגל בסעודיה צילום: איי אף פי

כך נמחקו חובות מועדוני הכדורגל בסעודיה

יורש העצר מוחמד בן סלמאן החליט לכסות את חובות קבוצות הכדורגל בסעודיה בשווי 340 מיליון דולר. מה עומד מאחורי ההחלטה ואיך זה קשור למונדיאל?

21.05.2018, 14:29 | דורון פסקין

שיחת היום בערב הסעודית היא החלטתו של יורש העצר הכל יכול מוחמד בן סלמאן לכסות את חובותיה של ההתאחדות לכדורגל ומועדוני הכדורגל בליגה המקצוענית הראשונה. החובות הסתכמו בלמעלה מ-1.2 מיליארד ריאל (כ-340 מיליון דולר).

קראו עוד בכלכליסט

הסכום הזה יכסה חובות שצברו המועדונים לשחקנים מקומיים וזרים וכן את התשלומים לשופטים זרים שישפטו במשחקי הליגה הסעודית בשנה הבאה. ההחלטה לכסות את החובות הגיע נוכח החשש כי הליגה הבכירה לא תוכל לפתוח את המשחקים בצורה סדירה בעונה הבאה נוכח הקשיים הכלכליים.

נוכח העובדה כי נבחרת ערב הסעודית העפילה למונדיאל וצפויה לשחק במשחק הפתיחה ב-14 ביוני נגד המארחת רוסיה, גובר העניין בה בתוך סעודיה ובמדינות ערב נוספות. באחרונה אף הצהיר יורש העצר כי בתוך שנים הוא שואף להפוך את הליגה הסעודית לאחת מעשר הליגות הבכירות בעולם.

לפי מקורות בתקשורת הסעודית, בן סלמאן לא יכול היה להרשות לעצמו לשלוח שחקני נבחרת לרוסיה כשהם לא מקבלים בחודשים האחרונים משכורות מהמועדונים שלהם, נוכח ההתפתחויות הללו.

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן, צילום: איי אף פי הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן | צילום: איי אף פי הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן, צילום: איי אף פי

במקביל חברות סעודיות הן חלק מקונצרן בינלאומי לא שקוף שהגיש הצעה של 25 מיליארד דולר לפיפ"א, שמטרתה להקים שני טורנירי כדורגל נוספים שישפיעו על הכדורגל כולו. כמו כן, ידוע שהסעודים תומכים בהצעה האמריקאית לאירוח המונדיאל ב-2026. ההצעה היריבה, של מרוקו, מקבלת את תמיכת היריבה מהמפרץ, קטאר.

הצעד של כיסוי החובות על ידי יורש העצר התקבל בסעודיה ברגשות מעורבים. לצד קהל רב של תומכים, בעיקר ראשי הענף והאוהדים שהביעו תמיכה גדולה במוחמד בן סלמאן, קבוצה אחרת באוכלוסייה הביעה הסתייגות. המבקרים טענו כי הי הטוב יותר אם המדינה הייתה מפנה סכום של 340 מיליון דולר לחלץ חיילים מחובותיהם או לסייע למובטלים. מה שבטוח עבור רוב הצעירים הסעודים שהם חובבי כדורגל, הסיוע שהעניק יורש העצר רק הגביר עוד יותר את הפופולאריות שלו.

הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות