אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיוס החרדים: צה"ל פועל כבר שנה ללא יעדים ובלי פיקוח צילום: אלכס קולומויסקי

גיוס החרדים: צה"ל פועל כבר שנה ללא יעדים ובלי פיקוח

לכלכליסט נודע כי בכך נוטרל אמצעי הפיקוח העיקרי על גיוס חרדים. ב־2013 התגייסו 1,972 חרדים והפער בין היעד לגיוס בפועל עמד על 1%, ב־2016 הוא צמח ל־11%, ואילו היה נקבע יעד לשנת הגיוס הנוכחית, היה נרשם שיא של אי־עמידה ביעדים: 18%

22.05.2018, 10:40 | שחר אילן

יותר גזרים ממקלות גיוס חרדים לצה"ל: לממשלה נוח בלי יעדים ממשלות ישראל לדורותיהן לא מעיזות לקבוע מכסות גיוס. הן מצהירות על 'שאיפות'. אין שום סנקציות על אי־עמידה ביעדים לא מחייבים שחר אילןלכתבה המלאה

הממשלה לא קבעה יעדי גיוס חדשים לחרדים ומערכת הביטחון פועלת מזה כשנה ללא יעד, כך נחשף בדיון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא התנכלויות לחיילים החרדים שנערך בשבוע שעבר. תוקפו של היעד האחרון פג בסוף יוני 2017, יותר מחודשיים לפני שבג"ץ ביטל את חוק הגיוס. למרות שהיעדים לא מהווים מכסות מחייבות, הם אחד מאמצעי הפיקוח והמעקב המעטים אחרי קצב גיוס החרדים. ההתחמקות של הממשלה מקביעתם מנטרלת גם את הכלי המינימלי זה.

קראו עוד בכלכליסט

שיא של אי־עמידה ביעדים

 

ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם (תומכ"א) באכ"א תא"ל ערן שני דיווח בישיבה שבשנת הגיוס 2017 (שהתחילה ב־1 ביולי 2017 ומסתיימת ב־30 ביוני 2018) צפויים להתגייס 3,100 חרדים. המספר הזה עלול להיראות כהישג, משום שהוא מראה שיפור של 9% לעומת שנת הגיוס 2016, בה גייס צה"ל 2,850 חרדים.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שבשנת הגיוס 2016 רשם צה"ל שיא של אי־עמידה ביעדי הגיוס כשהגיע ל־89% בלבד מהיעד, שעמד על 3,200 חיילים חרדים. אם היה נקבע יעד לשנת הגיוס 2017 בשיטה שבה נקבעו היעדים הקודמים (הגדלת היעד בתוספת של השנה הקודמת פלוס מאה), הוא היה עומד על 3,800 חיילים. במקרה כזה גיוס של 3,100 חיילים היה מהווה שיא חדש של אי־עמידה ביעדים, עם פער של 18% מהיעד. תא"ל שני ציין בישיבה ש"ביעד האחרון של 3,200 לא עמדנו וגייסנו 2,850, אבל נכון לעכשיו אין יעדים, כי נגמד החוק למעשה, והגיוס של 3,100 הוא לא מול יעד מסוים".

הסיכויים שייקבע בימים אלה יעד גיוס חדש כשמשבר הפטור מגיוס עומד להתחדש נראים נמוכים במיוחד. בשבוע שעבר שלחו שר האוצר יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הזהירו שבלי פתרון להמשך דחיית הגיוס לתלמידי הישיבות לא ימשיכו להיות בקואליציה.

הכישלון של צה"ל

 

את היעדים לשנות הגיוס 2013‑2016 קבעה ממשלת נתניהו־לפיד ביולי 2013. בדו"ח שפרסם השנה מבקר המדינה יוסף שפירא הוא מתח ביקורת חריפה על הכישלון של צה"ל לעמוד ביעדים במשך ארבע שנים. מאז צמח היקף הכישלון פי 8 מ־1.4% ב־2013 ל־11% ב־2016. אם ב־2013 היה מדובר בפער שולי של 28 חיילים מתוך יעד של 2,000 הרי שב־2016 הוא כבר עמד על חוסר של 350 חיילים מתוך 3,200.

 שר הביטחון אביגדור ליברמן. מינה ועדה מקצועית לגיבוש הצעת חקיקה חלופית, צילום: אוראל כהן שר הביטחון אביגדור ליברמן. מינה ועדה מקצועית לגיבוש הצעת חקיקה חלופית | צילום: אוראל כהן  שר הביטחון אביגדור ליברמן. מינה ועדה מקצועית לגיבוש הצעת חקיקה חלופית, צילום: אוראל כהן

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה״ל פועל על מנת להגדיל באופן מקסימלי את גיוס החרדים לשורותיו, ללא קשר ליעדים. על אף ששנת הגיוס עוד לא הסתיימה, ההערכה היא שבסיומה יעמוד גיוס החרדים על כ־ 3,100 חיילים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה ש"לפני מספר חודשים פסל בג"ץ את ההסדר החוקי לגיוס חרדים שחוקקה הכנסת. שר הביטחון מינה ועדה מקצועית, בראשות היועץ המשפטי למערכת הביטחון, לשם גיבוש הצעת חקיקה חלופית, אשר פועלת באופן מואץ בימים אלה. במקביל, צה"ל ומשרד הביטחון פועלים בכל האמצעים להגדלת מספר המתגייסים החרדים ואכן ניתן להצביע על עלייה מתמדת בשיעורי הגיוס".

מהפורום לשוויון בנטל נמסר בתגובה לחשיפת כלכליסט כי "שוב עושים צחוק מהמשרתים שנושאים לבד בנטל. כל המילים היפות של ליברמן וראש הממשלה על צמצום האפליה וקביעת יעדים ברורים לגיוס חרדים שכוללים מערך שקוף לפיקוח וסנקציות, הם לא יותר ממס שפתיים וקריצה בעין". בפורום עוד אומרים ש"כרגיל, במקום להאבק באפליה המקוממת מעדיפים השרים למכור את הערכים וההבטחות על ידי כניעה מחפירה למפלגות החרדיות ושמירת הכיסא על חשבון המשרתים. שוב ראינו שאצל שר הביטחון מילה שלו...היא רק מילה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מתי תפסיקו עם השטות הזו
1. אף אחד לא רוצה את החרדים בצבא הם רק יהרסו אותו או שהכול יהיה קומבינות, הם מתגייסים כבר עם משפחות ועולים הון עתק, הם מתערבים בכול דבר כך שלכול פעולה צריך רבנים שיבדקו אם זה בסדר, כשר, הם מציקים לחיילים אחרים ומדירים חיילות שבאמת תורמות 2. הדבר היחיד שמשפיע על חרדים זה כסף, ושם צריך לפגוע, מי שלא תורם לא מקבל, לא מקבל כלום לא קצבאות ילדים, לא דמי לימוד, לא הנחות בארנונה ולא גישה לפרוייקטי דיור של המדינה 3. שרות לאומי, יש מחסור עצום של כוח עבודה בבית חולים, בבית אבות שילכו לשם, שם אולי הם יתרמו ולא יהרסו, וזו גם מצווה כך שהם ממש לא יכולים להתנגד. 4. יעד הגיוס צריך להיות 100% מהחרדים בני 18, לא 2000 ולא 3200 עשרות אלפים, מראש וויתרו אז מה הבעיה לוותר עוד קצת. וצריך להתחיל את הגיוס מבילדים של ראשי העדה שילכו בראש המחנה, וכן ענישה, של מי שלא מתגייס (ענישה כלכלית) ושל המתפרעים ענישה מחמירה ולא מתפשרת
רמי  |  22.05.18
2.
עוד קומבינה חרדית, הפעם בשיתוף צה״ל
מלכתחילה הצבא לא מקבל שום דבר. תוכניתן מתחיל צריך לעבוד כשנתיים לפני שהוא יביא תועלת. הבחורים המצויינים האלה עובדים שנתיים ומשתחררים. עבור הצבא מדובר באפס אחד עגול. חילוני חותם קבע לאחר 3 שנות החובה ובסופו של דבר הוא איש מקצוע רציני וגם הצבא קיבל את שלו. כל מה שקשור בחרדים הוא מושחת.
אלבריך  |  22.05.18