אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
40% ריבית: האם זה יכול לקרות גם אצלנו? צילום: שאטרסטוק

פודקאסט כלכליסט

40% ריבית: האם זה יכול לקרות גם אצלנו?

פיחות של עשרות אחוזים במטבע המקומי וריבית אסטרונומית. טורקיה וארגנטינה לא יודעות מה לעשות כדי להתמודד עם המשבר, אז למה שאנחנו נדע? האזינו לפודקאסט מנועי הכסף

24.05.2018, 15:44 | שי סלינס

הרוחות סוערות בטורקיה - ולא רק בתחום הגיאופוליטי עם ההצהרו הלוחמניות של רג'פ טאיפ ארדואן. הבנק המרכזי באיסטנבול העלה אמש את הריבית ל-16.5% בניסיון לייצב את צניחת הלירה הטורקית. ההידרדרות החדה של המטבע, שאיבד 40% מערכו ב-12 החודשים האחרונים, נבלמה במעט אולם נראה שמגמת הפיחות המטבע המקומי תימשך.

במקביל גם ארגנטינה חווה פיחות חד במטבע המקומי. הפזו הארגנטיני ממשיך במגמת ההיחלשות שלו מול המטבעות המובילים בעולם ונסחר ברמה של 24.5 פזו לדולר. לשם השוואה, רק לפני שנה נסחר המטבע הארגנטיני ברמה של 15 פזו לדולר.

קראו עוד בכלכליסט

גם בארגנטינה הבנק המרכזי בבואנוס איירס העלה לפני מספר ימים את הריבית זו הפעם השלישית בתוך שמונה ימים - במטרה לבלום את צניחת המטבע. הבנק העלה הבנק את הריבית מ-33.25% לרמה של 40%, יום לאחר שהעלה את הריבית מ-30.25%.  

בפרק ה-15 של פודקאסט מנועי הכסף עם אורי גרינפלד הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות - ניסינו להבין האם מדובר באירוע נקודתי של שתי מדינות אלו או האם מדובר בתחילת מגמה מדאיגה הקשורה בכל השווקים המתעוררים בעולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
6 היקר - אם כותבים ב א' וסתמית ב - ת'...
לגבי המינוף בארץ - אכן גבוה... אבל צריך לזכור שלפי הגבלות בנק ישראל לא ניתן לקחת משכנתא צמודה בלבד - זאת אומרת שמי שמבקש משכנתא של 900000 שח יכול למשל לקחת 300k צמוד, 300k בפריים ו 300k לא צמוד בריבית קבועה... במקרה של עליית ריבית המשכנתא הצמודה תתייקר אך המשכנתא בריבית הקבועה תהיה זולה יותר מאחר והכסף יאבד מערכו... כך שהתשלום יתייקר אבל פחות
ישראלי  |  27.05.18
7.
יושב איש שוק ההון, ומספר סיפור של עשורים קודמים...
זה טוב ויפה שבעשורים קודמים ההשפעה על האינפלציה או על יציבות המדינה הייתה דרך האג"ח והקרנות. אבל היום אחד התחומים שהכי התפתחו בישראל הוא הנדל"ן שהיה רדום. ועל זה לא שמעתי מילה. כולנו מכירים את הסיפור על המשקיעים הזרים שקנו חצי מתל אביב וירושליים. אם השקל מתחיל לרדת קצת- לא יעניין אותם לא שוק ההון ולא האג"חים של החברות. והתחזקות הדולר בהחלט יכולה לדחוף את השקל מספיק כדי שתתחיל בריחת הון, ומש זה כבר כדור שלג כי אף אחד בשנות פריחת הנדל"ן לא דאג לחזק כאן את היצואנים שהיו יכולים לאזן את הסיפור הזה קצת.
שמואל  |  27.05.18
לכל התגובות