אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי השליטה באגוד צפויים לערער על פסילת המיזוג עם מזרחי טפחות צילום: אוהד צויגנברג

בעלי השליטה באגוד צפויים לערער על פסילת המיזוג עם מזרחי טפחות

מחר תקיים רשות ההגבלים את השימוע לבנק מזרחי טפחות; ביום חמישי התקיים השימוע לאגוד - בעלי השליטה; ככל הנראה, העסקה תיפסל

26.05.2018, 23:06 | רעות שפיגלמן

רשות ההגבלים העסקיים תקיים מחר שימוע למזרחי טפחות, בעקבות החלטתה לפסול את המיזוג עם בנק אגוד. ביום חמישי האחרון התקיים השימוע לבנק אגוד כאשר בעלי השליטה עצמם לא נכחו בו אלא נציגים מטעמם.

הרשות מתנגדת כרגע למיזוג, וכדי שתשנה עמדתה בעניין נדרשים הצדדים להציג בפניה מידע מהותי וזוויות חדשות על העסקה שעל הפרק.

הדד-ליין של רשות ההגבלים להחלטה סופית בנושא הוארך לפני שבועות אחדים ועליה למסור את החלטתה עד יום חמישי הקרוב. ככל הנראה, הרשות לא תשנה את עמדתה אחרי השימועים, ותפסול את המיזוג.

מזרחי טפחות ואגוד, צילום: אוהד צויגנברג מזרחי טפחות ואגוד | צילום: אוהד צויגנברג מזרחי טפחות ואגוד, צילום: אוהד צויגנברג

ל"כלכליסט" נודע כי לאחר ההודעה הרשמית על פסילת המיזוג, צפויים בגרעין השליטה באגוד לערער על ההחלטה בפני בית הדין להגבלים עסקיים. 

בנובמבר האחרון נחתם הסכם התקשרות בין מזרחי טפחות לגרעין השליטה באגוד. במסגרת העסקה האמורה אמור היה בנק מזרחי לרכוש את מניות בעלי השליטה באגוד לפי שווי של כ-1.5- 1.4 מיליארד שקל. בעלי השליטה המוכרים, שלמה אליהו משפחות לנדאו, מנור ויעל אלמוג־זכאי - מחזיקים יחדיו ב-75% ממניות הבנק. במסגרת העסקה הודיעה מזרחי כי יפרסם הצעת רכש לשאר בעלי מניות הציבור במחיר דומה.

העסקה נדרשה לקיומם של כמה וכמה תנאים מתלים, ובכלל זה אישורים רגולטוריים והגעה להסכמות מתווה התייעלות עם עובדי אגוד. המפקחת על הבנקים חדוה בר הביעה בחודשים האחרונים תמיכה בעסקה שתתרום לגישתה לתחרות הענף. מנגד, שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן הביעו התנגדות חריפה למיזוג ואף לא נמנעו מהפעלת לחצים ושליחת רמזים לעברו של אורי שוורץ, היועץ המשפטי של הרשות, שכן מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים, מנועה מלעסוק בנושא משום הסכם ניגוד העניינים שלה.

גרעין השליטה באגוד כולל את ישעיהו לנדאו (24.78%), שלמה אליהו (27.12%) הבעלים של מגדל, ויורשי דוד לובינסקי - רות מנור ויעל אלמוג זכאי - עם 22.86%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
למגיב 8
מגיב 8 הוא גם מגיב 11 ובשני המקרים הוא מגיב מטעם שחוזר על מרכולתו (אותה אחת) כאן, בידעות אחרות ובאתרים מתחרים. בנק מספק טובין ציבורי ולכן יש עליו רגולציה וחקיקה נפרדת, כך שהבעלות עליו (זכות הקניין) אינה חופשיה ונקייה ממגבלות, וממילא זכות הקניין אינה בלתי מוגבלת וכפופה לאיזונים. חלאס עם זעקת הקוזאק הנגזל בדבר בדבר "התרעת משקיעים אחרים". בינתיים מי שחושש מהם זה רק בנק מזרחי טפחות שמפחד ממשקיעים זרים שיציעו על אגוד הרבה יותר ממנו!
מגהץ קיטור  |  03.06.18
13.
קיצור דרך מחשבתי
משיב מס' 11 מגיב במילים דומות כאן גם בידיעות אחרות ובאתרים מתחרים. בטוקבק הנוכחי הוא מבצע קיצור דרך מחשבתי - מציע שכיוון שאגוד משמעותי למזרחי טפחות, הוא יהפוך את האחרון לתחרותי יותר. איך בדיוק? הפוך, גוטה, הפוך: הוא יצנן את הנכונות של מזרחי טפחות להתחרות, וכבר כיום הוא לא ממש שש לעשות את זה בתחומים שבליבת רווחיו.
מגהץ קיטור  |  03.06.18
12.
ספין דוקטור
מגיב 7 (שהוא גם מגיב 8 ו-11) הוא מגיב בשכר מטעם בנק מזרחי טפחות ששוטח את הספינים שלו שוב ושוב, כאן, בידיעות אחרות ובאתרים מתחרים. תרומה לתחרות אינה נמדדת בהיותו של בנק אגוד יעיל או לא וכמה. הטוקבקיסט ממילא לא הסביר כיצד רכישתו בידי מזרחי טפחות תהפוך את זה לתחרותי יותר. בנק אגוד יכול לרכוש מערכת מחשב כמוצר מדף קיים, ממש כפי שבנק יהב (בבעלות מזרחי טפחות!) עשה כשרכש כזו מטאטא ההודית.
מגהץ קיטור  |  03.06.18
11.
תשובה ל 9 מוטה זוכמיר
בנק אגוד זניח ביחס לכל המערכת הבנקאית, ולכן מיזוגו לא היה מעלה משמעותית את הריכוזיות. אבל בנק אגוד הקטן לא זניח ביחס לבנק מזרחי לבדו. מיזוג בנק אגוד יכול היה להגדיל את בנק מזרחי ב 15%, וזה כבר משמעותי. מכאן נובע שהמיזוג יכול היה להפוך את מזרחי, שכבר היום הוא הבנק הכי יעיל והכי תחרותי בארץ, לעוד יותר יעיל ועוד יותר תחרותי. כלומר הציבור רק הפסיד מטרפוד המיזוג על ידי השר כחלון. האם אתה באמת מציע לאלץ את פועלומי למכור כשליש מנכסיהם? זה רעיון ממש לא דמוקרטי, לא כלכלי ולא מעשי.
משיב  |  28.05.18
לכל התגובות