אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האאוטסיידר אלי גרונר עשה את שלו צילום: לע"מ

האאוטסיידר אלי גרונר עשה את שלו

השאלה מי יחליף את אלי גרונר בתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה כבר פחות רלבנטית. משרד האוצר הוא הגורם המשפיע בסוגיות כלכליות־חברתיות, ובהיעדר סמכויות ביצועיות העוצמה של משרד רה"מ הולכת ודועכת

30.05.2018, 07:56 | אדריאן פילוט

1. מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר יסיים את תפקידו בתום 3 שנים וחצי (כמעט). לא מדובר בפרק זמן קצר אם משווים את התקופה לקודמיו.

אלא שכבר שנה וחצי מרחפת במשרד ראש הממשלה השמועה שגרונר יעזוב בקרוב. יתרה מזאת: לפני שנה בדיוק נתניהו עצמו הציע את התפקיד לאחד ממקורביו, שלבסוף סירב.

לפני שמונה חודשים גרונר ביקש לסיים את תפקידו. זו היתה תקופה סוערת - התפתחויות והדלפות מחקירות ראש הממשלה, משפחתו ומקורביו. נתניהו ביקש מגרונר בכל לשון של בקשה להישאר.

עכשיו המצב השתנה: נתניהו בשיא הפופולריות שלו אחרי שנשיא ארה''ב והמוסד סידרו לו הישגים רבי ערך. עכשיו הוא יכול לשחרר.

2. גרונר הוא אאוטסיידר בכל היבט. הוא נולד בחו''ל ועלה ארצה כנער מתבגר. הוא עבד בתאגידי ענק, ליהמן ברדרס ומקנזי, היה העוזר של זהבית כהן יוסף בתנובה, הוא לא הכיר את פרוזדורי הכנסת ואת משרדי הממשלה, וגם לא את הפקידות ואת הבירוקרטיה.

גרונר היה גם אאוטסיידר במובן הפוליטי: הוא לא הכיר את ביבי ואת הליכוד, וגם לא את לשכת נתניהו ואת משפחת נתניהו. הוא לא הצליח להתקרב לכל אלה, ויש אומרים כי הוא גם לא ניסה.

3. נתוני הפתיחה האלה לא מבשרים הצלחה מסחררת בשדרה הניהולית של שירות המדינה בישראל. ואכן, מוקדם למדי החל הרחש־בחש: הוא חלש, אין לו השפעה משמעותית על נתניהו, ועוד. "אנו רוצים שכל עם ישראל יבוא לכאן, אבל כשמגיע אדם כמו גרונר, גם משום שיש לו מבטא, אנו אומרים שהוא לא שייך למערכת ובהמשך שהוא חלש. זה טמטום. זה מטורף", מסביר אחד מהאנשים שעבד צמוד אליו.

אלי גרונר. נשאר לתמוך בתקופת המשבר של נתניהו, צילום: לע"מ אלי גרונר. נשאר לתמוך בתקופת המשבר של נתניהו | צילום: לע"מ אלי גרונר. נשאר לתמוך בתקופת המשבר של נתניהו, צילום: לע"מ

"הוא בן אדם מעולה. אחד הטובים שהכרתי בימי חיי", מסר דוד שרן שכיהן כראש המטה של נתניהו ולא מרבה להתבטא בתקשורת מאז עזב את הלשכה. גם לאבי שמחון, היועץ הכלכלי של נתניהו יש רק מילים חמות על גרונר: "מקצוען מהרמה עליונה. איש שלא נדבק בו רבב. נטול אגו למרות שהיה הפקיד החשוב בממשלה".

גרונר הוא גם אידיאולוג. זה לא קשור לכך שהוא תושב גוש עציון, חובש כיפה וציוני - אלא בעיקר בהתייחסותו לכלכלה. הוא ראה במתווה הגז השנוי במחלוקת את גולת הכותרת של הקדנציה שלו והפך לאחד מתומכיו הנלהבים. הוא ראה בסגירת מפעל חיפה כימיקלים פיגוע כלכלי של ממש. ויתורו של נתניהו על ההליך בבג''ץ שאוסר נקיטת צעדים ארגוניים על ידי ועדי עובדים גרם לו לאולקוס.

4. לשאלה שמעסיקה כעת את כולם, מי יחליף את גרונר - תשובה פשוטה: זה לא משנה. מאז המחאה החברתית כשהחליט בנימין נתניהו לוותר על משרד האוצר וקבע לראשונה בתולדות המדינה כי שר האוצר לא יהיה ממפלגת השלטון - משרד ראש הממשלה ומנהליו מאז הולכים ויורדים מנכסיהם.

משרד האוצר הוא הגורם המשפיע בסוגיות כלכליות־חברתיות והעוצמה של משרד רה''מ שנטול סמכויות ביצועיות - הולכת ודועכת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות