אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התחבורה מרענן נהלים לניסויים ברכב אוטונומי צילום: אובר

משרד התחבורה מרענן נהלים לניסויים ברכב אוטונומי

לכלכליסט נודע כי אחרי שרכב אוטונומי של מובילאיי חצה צומת באור אדום בירושלים, בוצע רענון נוהלי נהיגה לכל החברות העוסקות בתחום

30.05.2018, 08:35 | תומר הדר

משרד התחבורה ביצע בימים האחרונים רענון נהלים בקרב חברות המבצעות בישראל ניסויי רכב אוטונומי, כך נודע ל"כלכליסט". הרענון מתמקד בעיקר באחריותו של הנהג ברכב האוטונומי ובדגשים לתשומת ליבו והפיקוח שלו על הנסיעה.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הימים האחרונים הודיעו גורמים במשרד התחבורה לכמה חברות העוסקות בתחום, כי עליהן להדגיש בפני היושבים מאחורי ההגה ברכב אוטונומי המבצע ניסויים בכבישי ישראל, כי הם נושאים באחריות במקרה שבו הרכב מבצע עבירה על חוקי התנועה.

כיום כמה חברות מבצעות בישראל ניסויי רכב אוטונומי או נערכות לביצוע ניסויי רכב אוטונומי. אחת מהן היא מובילאיי שמכוניותיה האוטונומיות נוסעות ברחובות ירושלים, GM הנערכת לביצוע ניסוי ומרצדס־בנץ הנערכת גם היא לניסוי אוטונומי בישראל, כפי שנחשף ב"כלכליסט".

ישראל כץ שר התחבורה , צילום: אוהד צויגנברג ישראל כץ שר התחבורה | צילום: אוהד צויגנברג ישראל כץ שר התחבורה , צילום: אוהד צויגנברג

פנייתו של משרד התחבורה לחברות נובעת ישירות מאירוע שהתרחש לפני כשבועיים, שבמהלכו מכונית פורד של חברת מובילאיי חצתה צומת בירושלים ברמזור אדום.

התקלה הבלתי מתוכננת התרחשה תוך כדי צילומי תוכנית טלוויזיה של ערוץ 10, כנראה כתוצאה מהימצאותו של ציוד צילום שהותקן על הרכב ששיבש את פעילות מערכות הרכב. מובילאיי מיהרה להסביר שההפרעה שגרמה לרכב שלה לעבור באור אדום נגרמה על ידי ציוד הצילום של הצוות, מה שמעלה שאלות על אודות ניסויים עתידיים שתקיים מובילאיי ברחובות ירושלים. לאחר התקרית הקפיאה מובילאיי את הניסוי עד להסקת מסקנות שהוגשו למשרד התחבורה בשבוע שעבר. מובילאיי אף ביצעה שדרוגים ברכבים האוטונומיים שלה במטרה למנוע הישנות מקרים דומים.

התקרית גם העלתה תהייה במשטרת ישראל בכל הנוגע למידת אחריותו של הנוהג ברכב. לדברי גורמים במשטרה, בעתיד במקרה של עבירות תנועה תוטל האחריות להן על הנוהג ברכב.

על פי הרענון של משרד התחבורה, יידרשו היושבים מאחורי הגה מכוניות אוטונומיות להתרכז באופן מלא בפעולת הנהיגה, להימנע מהסחות דעת או לסירוגין מביצוע פעולות שאינן קשורות בנהיגה, כל זאת תוך כדי פיקוח על נסיעתו של הרכב האוטונומי.

"משרד התחבורה ימשיך לפעול בהתאם להוראות הנוהל הקיים", נמסר ממשרד התחבורה. "בכל מקרה בוצע רענון של הנהלים מול חברת מובילאיי בדגש על ריכוז נהג הניסוי בנהיגה ללא הסחות דעת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות