אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידה של 20% בהיקף המשכנתאות שניטלו באפריל לעומת חודש קודם לכן צילום: שאטרסטוק

ירידה של 20% בהיקף המשכנתאות שניטלו באפריל לעומת חודש קודם לכן

על פי נתונים שפירסם היום בנק ישראל בחודש אפריל ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.14 מיליארד שקל – ירידה חדה לעומת חודש מרץ שבו ניטלו משכנתאות ב-5.2 מיליארד שקל. בהשוואה לאפריל אשתקד נרשמה דווקא עלייה של יותר מ-13%

03.06.2018, 21:26 | רעות שפיגלמן

בחודש אפריל ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.14 מיליארד שקל - ירידה של 20% לעומת חודש מרץ, שבו ניטלו משכנתאות בהיקף 5.2 מיליארד שקל - כך עולה מנתונים שפרסם היום בנק ישראל. לעומת זאת, בהשוואה לחודש אפריל אשתקד נרשמה דווקא עלייה של 13.4%. נתון היקף המשכנתאות נמוך יחסית לממוצע ב-12 החודשים האחרונים שעומד על היקף חודשי של 4.5 מיליארד שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

ייתכן כי הירידה היא למעשה תיקון של החודש הקודם שבו נרשמה עלייה של 20% או תנודה שלא יכולה להצביע על מגמה . בחודש שעבר, כאשר נרשמה העלייה, אחד ההסברים האפשריים שניתנו היה העדכון שביצע הפיקוח על הבנקים שאפשר לבנקים נדרשים לרתק פחות הון בצד עבור משכנתאות בשיעור מימון של 60%-75%.

(אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

כעת הירידה יכולה להיות מוסברת כסוג של תיקון, והיא גם מגיעה בהמשך לחצי השנה האחרונה שבה נרשמת ירידה במדד הדיור של הלמ"ס. בנוסף, בשנה האחרונה נרשמה האטה בשוק ברכישת דירות חדשות.

המשקיעים בורחים?

מספר הלווים באפריל ירד בכ-23% בהשוואה למרץ ונרשמה גם ירידה במספר המשקיעים של 34% . על פי הנתונים, מספר ההלוואות לדיור באפריל עמד על 5,970 , מהן 716 למטרת השקעה. זאת לעומת חודש מרץ בו ניטלו 7,802 הלוואות מהן 1,091 להשקעה.

הריבית הקבועה הצמודה למדד רשמה ירידה בחודש אפריל, כפי שנרשם גם בחודש מרץ, כאשר עמדה בממוצע על 3.22% לעומת 3.27% בחודש מרץ. הריבית הקבועה הלא צמודה למדד רשמה ירידה מינורית מ-3.82% בחודש מרץ ל-3.81% בחודש אפריל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
כולכם מומחים גדולים
כולם אלופים בדיבורים היתה עליה בדירות אנשים חתמו על דירות חדשות ומכרו את הישנות הוסיפו 400 עד 500 שקלים וחלק בכלל לא הוסיפו ורכשו דיאות חדשות היום המחירים התייצבו וההון העצמי הדרוש גדל ההפרש בין הישן לחדש גדל משמעותית ונחשו מה?זה זמני ההפרש ימשיך לגדול מי שיכול שיקנה ולא יקשיב לחכמי חלם שבעצמם קונים ולאחרים מייעצים אחרת
דודו ספרני  |  05.06.18
לכל התגובות