אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר חוק לצמצום השימוש של רשויות מקומיות בחברות גבייה צילום: "מחזירים את אשדוד לאשדודים"

אושר חוק לצמצום השימוש של רשויות מקומיות בחברות גבייה

הרשויות יוכלו לגבות באמצעות המרכז לגביית חובות של המדינה - זאת בעקבות תלונות על גבייה אגרסיבית ע"י החברות

04.06.2018, 21:33 | שחר אילן

הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לצמצום השימוש של רשויות מקומיות בחברות גבייה. החוק החדש יאפשר לרשויות לגבות חובות של קנסות באמצעות המרכז לגביית חובות של המדינה. זאת, בשל התלונות על גבייה אגרסיבית של חובות על ידי חברות באופן שאינו מתחשב בבעיות אישיות.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק ממזגת הצעת חוק ממשלתית עם הצעת חוק הפרטית של חברות הכנסת מרב מיכאלי ואחרים והיא עברה כהוראת שעה (חוק זמני) ל-4 שנים. לאחר תקופה זו תבחן הכנסת האם להפוך אותה לקבועה.

ח"כ מרב מיכאלי, צילום: ינאי יחיאל ח"כ מרב מיכאלי | צילום: ינאי יחיאל ח"כ מרב מיכאלי, צילום: ינאי יחיאל

בניגוד לממשלה שגובה חובות באמצעות מרכז לגביית חובות שפועל מכוח חוק חדש ומתון יחסית, העיריות עדין פועלות מכוח פקודת המסים המנדטורית שמעניק סמכויות גדולות יותר. לאורך השנים נמתחה ביקורת רבה על הליכי הגבייה לפי הפקודה. בעקבות דיונים שקיימה בנושא ועדת החוקה בכנסת זו, הוקם צוות לבדיקת צמצום השימוש בפקודת המסים (גבייה). החוק שעבר הוא חלק מתוצרי עבודתו של הצוות.

בנוסף לחברות הפרטיות שמפעילות חלק מהעיריות מקבלות תשלום כאחוז מהגבייה ולכן יש להן אינטרס גדול בהרבה בגבייה בכל מחיר. זאת, בניגוד למרכז לגביית חובות שהוא גוף ממשלתי. מיכאלי הסבירה שהתקווה היא שרשויות מקומיות יעדיפו לעבוד עם המרכז ולא עם חברות גבייה בשל העמלה הנמוכה יותר.

לדבריה, "המרכז לגביית קנסות וחובות הוכיח את עצמו כגובה יעיל ומידתי שרואה את החייב והחייבת על צרכיהם וקשייהם. החוק מייתר את השימוש בחברות גבייה פרטיות שעושות זאת לצרכי רווח ויצמצם את העיקולים וההטרדות לאזרחיות ואזרחי ישראל מהרשויות המקומיות. זהו עוד שלב במאבק שלי לביטול פקודת המסים (גבייה) שהיא פקודה מנדטורית דרקונית שאינה ראויה למדינה דמוקרטית".

יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר ש"החוק לא עוסק גם בכל סוגי הגבייה אלא רק בקנסות. למרות זאת הוא נותן דריסת רגל חשובה". מיכאלי ציינה שהייתה מעדיפה חוק שיחייב את הרשויות המקומיות לפעול באמצעות המרכז לגביית חובות ולא באמצעו חברות גביה אבל חוק וולונטרי הוא כל שהצליחה להשיג.

שרת המשפטים איילת שקד מהבית היהודי קראה לראשי רשויות לעבור לגביה באמצעות המרכז לגביית קנסות. היא אמרה ש"גם בגביית חובות מאזרחים אנחנו מחויבים לשמור על כבודם של החייבים. לא אחת קיבלתי תלונות על דרך כוחנית בה נגבו קנסות באמצעות חברות גבייה פרטיות".

מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ, אמר שהחוק הוא "אירוע דרמטי והישג משמעותי מאוד לרשות האכיפה והגבייה. תיקון החוק מהווה נדבך חשוב ומרכזי בחזון הרשות, להוות הגוף הממשלתי הלאומי לגביית חובות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות