אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אווירת פחד באחוזת בית: הפדיונות והתשואות הקפיאו את גיוסי החוב צילום: גטי אימג'ס

אווירת פחד באחוזת בית: הפדיונות והתשואות הקפיאו את גיוסי החוב

בריחת 3 מיליארד שקל מתחילת השנה מקרנות האג"ח והזינוק בתשואות של האג"ח האמריקאיות מרתיעות חברות אחרות, שכבר היו על סף הנפקה בת"א

05.06.2018, 08:23 | אורן פרוינד

שוק הנפקות איגרות החוב בתל אביב נכנס לקיפאון. אחרי חמש שנים מוצלחות בסביבת הריבית הנמוכה, שדחפה כמעט כל חברה בשוק הישראלי - וחברות רבות מארה"ב - להנפיק אג"ח בבורסת תל אביב, נראה כי תנאי השוק השתנו וחברות נמנעות מלגייס חוב בבורסה המקומית.

קראו עוד בכלכליסט

שתי חברות נדל"ן אמריקאיות, שכבר היו בישורת האחרונה לקראת גיוס של מאות מיליוני שקלים בתל אביב, קליין ו־AAC, מקפיאות בשלב זה את הגיוס שלהן על רקע המצב בשווקים.

חברות נוספות, שנמצאות בשלבים שונים של הכנות לקראת גיוס, כמו קרן הריט GNL, שמתכוננת לגיוס של 250 מיליון דולר במניות בכורה, וחברת הנדל"ן רד אפל (Red Apple) של המיליארדר ג'ון קטסימיטידיס, שמתכוננת לגיוס בהיקף של 100 מיליון דולר, עוקבות מקרוב אחר המתרחש בשווקים, ונכון לעכשיו אינן מראות סימנים של גיוס בקרוב.

מדד תל בונד־גלובל, שמרכז אג"ח של כמה מחברות הנדל"ן האמריקאיות שגייסו חוב בתל אביב, רשם מתחילת השנה ירידה של 3.8%, והתשואות של האג"ח שלהן עלו באופן רוחבי בשיעור של עד 2%.

הסיבה העיקרית לעליית התשואות נעוצה בקרנות הנאמנות, שרשמו במאי האחרון חודש רביעי רצוף של פדיונות. קרנות אג"ח כללי רשמו מתחילת השנה פדיונות של כ־3 מיליארד שקל, ולא נראה כי המגמה הזו עומדת לעצור בקרוב.

האחים סת האחים סת' (מימין) וברוק טאוב, בעלי השליטה במדלי. החברה לא מפסיקה לדווח על מחיקות אשראי | צילום: גטי אימג'ס האחים סת

אג"ח אקסטל נסחרות בתשואות דו־ספרתיות

מעבר לפדיונות בקרנות הנאמנות מכבידות על השוק בכללותו גם כמה חברות אמריקאיות. אחת מהן היא אקסטל, שהאג"ח שלה נסחרות זה תקופה ארוכה בתשואות לפדיון דו־ספרתיות, ואם לא די בכך הרי שבעל השליטה בה, גארי בארנט, הפתיע את משקיעיו כשהודיע באישון לילה על חלוקת דיבידנד של 75 מיליון דולר.

חברה נוספת שמעיבה על השוק היא מדלי קפיטל, חברת האשראי החוץ־בנקאי, שגייסה בתל אביב כ־400 מיליון שקל ומאז אינה מפסיקה לדווח על מחיקות אשראי והרעה בתוצאותיה העסקיות. האג"ח של מדלי, שנסחרות בתשואות לפדיון של 8.5%, הביאו לעצירה של שתי הנפקות שתכננו חברות אשראי חוץ־בנקאי נוספות שהיו קרובות להנפקה. החברות KKR ו־OFS כבר פרסמו טיוטת תשקיף לקראת גיוס, אך החליטו לבסוף לבטל אותו לנוכח התנאים בשוק.

"יש לחץ שמגיע מקרנות הנאמנות", הסביר ל"כלכליסט" אחד החתמים בשוק ההון. "הציבור רואה תוצאות חלשות בקרנות הנאמנות, יחד עם עליית תשואות באג"ח הממשלתיות האמריקאיות, ומוכר סחורה כמו משוגע. יהיה קשה לחברות חדשות לצאת להנפקות בשוק כזה - ולבטח לחברות האמריקאיות, שקרנות הנאמנות הן המשקיעות הגדולות בהן", הסביר החתם.

"מעבר לקרנות הנאמנות יש לא מעט חברות בעייתיות שנסחרות כעת בשוק, שהפחידו מאוד את המשקיעים. חברות כמו אקסטל ומדלי נסחרות בתשואות גבוהות, והמשקיעים לא אוהבים את זה. כל אלה יחד הביאו לקיפאון, ולא נראה שהוא הולך להיעלם בקרוב".

המוסדיים יוצאים לסיור השקעות בניו יורק

בניסיון להחזיר את המשקיעים לשוק ההנפקות תצא מחר (ד') משלחת של משקיעים ישראלים לניו יורק, על מנת לבקר בנכסים של חברות הנדל"ן האמריקאיות. את הסיור מארגנים רפי ליפא וגל עמית מחברת ויקטורי, שהם גם בעלי המניות בחברת החיתום אוריון. המשלחת כוללת 50 מנהלי השקעות מוסדיים מבתי ההשקעות וחברות הביטוח הגדולות בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות