אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתבי אישום נגד 4 מנהלים בבזן בעקבות שריפת הענק ב-2016 צילום: אורית גזית

כתבי אישום נגד 4 מנהלים בבזן בעקבות שריפת הענק ב-2016

שרשרת כשלים שמתוארת בכתב אישום שהוגש נגד בתי הזיקוק וארבעה מנהלים גרמה לשריפת הענק לפני שנתיים. כתב האישום כולל עבירות של זיהום אוויר, רשלנות בחומרים מסוכנים והפרת תנאים בהיתר פליטה והיתר רעלים. בזן: "אין לאירועים מסוג זה השפעה מחוץ לגבולות המתחם"

06.06.2018, 16:36 | ליאור גוטמן

המשרד להגנת הסביבה הגיש היום (ד') כתב אישום הוגש נגד בתי הזיקוק בחיפה לרבות 4 מנהלים על עבירות של זיהום אוויר, רשלנות בחומרים מסוכנים והפרת תנאים בהיתר פליטה והיתר רעלים.

כתב האישום הוגש בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה בגין שריפה שפרצה בסוף חודש דצמבר 2016 במיכל שהכיל חומר מסוכן בבתי הזיקוק במפרץ חיפה, וגרמה לזיהום אויר חזק ובלתי סביר בדמות עשן שחור שהיתמר מעל האזור למשך שעות רבות.

קראו עוד בכלכליסט

כתב האישום הוגש לבית משפט השלום בחיפה על ידי המחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה. הוא מייחס לנאשמים עבירות סביבתיות שונות, ומייחס את אירוע השריפה והסיכון שנגרם בגינו גם למספר נושאי משרה בחברה אשר, בין היתר, כשלו בהחלטותיהם ולא קיימו את תנאי ההיתרים שניתנו להם על ידי המשרד להגנת הסביבה.

השריפה בבתי הזיקוק ב-2016, צילום: רויטרס השריפה בבתי הזיקוק ב-2016 | צילום: רויטרס השריפה בבתי הזיקוק ב-2016, צילום: רויטרס

ימים ספורים לאחר האירוע, פתחה המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית. החקירה נוהלה על-ידי צוות חקירה מיוחד בשיתוף מפלג הונאה חוף של משטרת ישראל וכן בליווי מומחים ואנשי מקצוע מטעם המשרד. צוות החקירה פעל בנחישות ואינטנסיביות למיצוי החקירה והבנת הנסיבות שהובילו לאירוע. במסגרת החקירה בוצעו מספר ביקורים באזור האירוע להבנת הממצאים ונסיבות האירוע, הוצאו צווי חיפוש, נתפסו מסמכים וחומרים חיוניים ששפכו אור על המתרחש, וכן נחקרו עשרות עובדים ומנהלים בכירים.

בסיום החקירה, התיק הועבר לצורך הגשת כתב אישום אל המחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה, באמצעות הלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה ולצורך הגשתו על ידי פרקליטת איכות הסביבה במחלקה זו. גורמי המשרד ליוו את הפרקליטות עד להגשתו היום.

מבזן נמסר בתגובה: "קיבלנו את החומר ואנו לומדים אותו. בזן ערוכה לטפל באופן מיטבי, בשיתוף פעולה עם כוחות הבטחון, בתרחישי חירום במתחם שלה. אין לאירועים מסוג זה השפעה מחוץ לגבולות המתחם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות