אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנ"צ ערן קמין בכנס רואי החשבון: "נגמרו הימים של מעטפות המזומן מתחת לגשר" צילום: יריב כץ

תנ"צ ערן קמין בכנס רואי החשבון: "נגמרו הימים של מעטפות המזומן מתחת לגשר"

בכנס אילת של לשכת רואי החשבון, אמר יהודה שפר, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה: "כל מי שהוא רו"ח ונותן שירות עסקי חייב להכיר את העולם החדש הזה והצונאמי בדרך"

06.06.2018, 17:29 | עמרי מילמן

"לאור העובדה שרואי החשבון הם גם נותני שירות עסקי עבור הלקוח, קיימים עבורם סיכונים רבים, גם במישור האתי וגם לאור תיקון החוק איסור לבנת הון, וכמו רוב מדינות בעולם עבירות מס יוכרו כעבירות מקור. כנותן שירות עסקי, רו"ח גם מנהל כספים עבור הלקוח, מבצע עבורו עסקאות נדל"ן, או פותח חברה עבורו וכו'. הסטטוס הזה מיד מחיל סיכונים ולכן אתם חייבים לבצע זיהוי לקוח, הערכת הון וכו' ואם לא תבצעו פעולות מסוימות אתם תבוקרו על ידי רגולטור חדש במשרד המשפטים ויש כבר חברת ראיית חשבון שייתכן ויוטלו עליה עיצומים". כך אמר היום (ד') עו"ד יהודה שפר, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה, בכנס אילת של לשכת רואי החשבון.

לדברי שפר, "כל מי שהוא רו"ח ונותן שירות עסקי חייב להכיר את העולם החדש הזה והצונאמי בדרך. בסופו של דבר אם התשתית של תכנון מס חשופה בפני פקיד השומה, רו"ח לא בסיכון פלילי. נקודה. המצבים שבהם הם בסיכון הם אלה שאינם חשופים אם בהיתממות או בקריצה. אם הפעולה בוצעה עכשיו הרי שהחוק חל ואתה בסיכון, גם אם עבירת המס הייתה לפני 20 שנים והיום מתבצעת פעולת הסתרה באמצעות מייצג- המייצג בסיכון להלבנת הון שמקורה בעבירת מס".

עו"ד יהודה שפר, צילום: יוסי זמיר עו"ד יהודה שפר | צילום: יוסי זמיר עו"ד יהודה שפר, צילום: יוסי זמיר

תנ"צ ערן קמין, ראש חטיבת החקירות במשטרת ישראל, אמר בכנס כי "הימים של מעטפות המזומן מתחת לגשר או הימים שבהם ח"כ מושך מהכספומט כדי להשפיע על חברי מרכז שיצביעו כך או אחרת - נגמרו".

על הגמ"חים של החברה החרדית אמר: "הגמחי"ם לעיתים מנוצלים לפעילות הסתרה – נותן כסף במקום אחד ומקבל במקום אחר וקשה לעקוב כשהדברים לא מוסדרים, ולכן ישנה פעילות חקיקה עם רשות שוק ההון להסדרה שמתעכבת ככל הנראה משיקולים פוליטיים אך אני מאמין שהוא יוסדר - כמו כל נושא בהלבנת הון אנחנו במציאות שבה לא נוכל ל אפשר המשך פעילות ישויות פיננסיות שאינן מוסדרות כי מי שיפגע זה רוב תושבי ישראל".

רו"ח איריס שטרק, סגנית נשיא לשכת רואי החשבון, אמרה כי "כיו"ר הצוות המיוחד לתיקון סעיף 14 בלשכת רו"ח פעלתי לצמצום חשיפת רואי החשבון לסנקציות, ולקחנו חלק בגיבוש המלצות מקצועיות ששולבו בהנחיית פרקליט המדינה בדבר מדיניות האכיפה, כאשר עבירות מקור הן עבירות מס. ההנחיה הפחיתה באופן מהותי את חשיפת המייצגים ובכלל זה רואי החשבון לסיכונים, מתוך הבנה למעמד המיוחד של רואי החשבון על מנת לאפשר מתן שירות מקצועי מבלי לשאת בסיכונים בלתי סבירים. לדוגמה, במקרה קיצון בו יוכח כי המייצגים שיתפו פעולה לדבר עבירה באופן מודע, ניתן יהיה להגיש תביעה. נושא המודעות הינו משמעותי ביותר לעניין העמדה לדין ולפיכך, ההנחיה יצרה רף גבוה מאד ביכולת להגשת תביעות נגד מייצגים. כמו כן, העמדה לדין של מייצג בעבירת הלבנת הון בקשר לשירות שנתן, יכולה להיעשות רק באישור פרקליט המחוז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות