אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ מאיים על אירופה ותוקף: "טרודו ממורמר" צילום: איי פי

טראמפ מאיים על אירופה ותוקף: "טרודו ממורמר"

החרפה במלחמת הסחר: עימות חזיתי בין ארה"ב למערב לפני פתיחת כינוס ה-G7. טראמפ השמיץ את ראש ממשלת קנדה והגיב לנשיא צרפת שאמר כי כנראה לא אכפת לו להיות מבודד: "הסירו את החסמים, או שנעשה יותר מאשר רק להשוות אותם". דיווח: מיי תיפגש עם כל המנהיגים - פרט לטראמפ

08.06.2018, 09:40 | ynet
הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ תקף הלילה (ו') את האיחוד האירופי ואת קנדה, רגע לפני כינוס פסגת ה-G7 בקוויבק שבקנדה. טראמפ צייץ קריאה לאיחוד ולקנדה: "הסירו את המכסים והחסמים שלכם או שאנחנו נעשה יותר מרק להשוות אותם". קודם לכן הוא תקף את נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, בעקבות מסיבת העיתונאים המשותפת שבה איים מקרון בבידוד ארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

"למה שהאיחוד האירופי וקנדה לא יודיעו לציבור שבמשך שנים הם השתמשו במכסים כבדים ובמחסומי סחר נגד ארה"ב. זה לחלוטין לא הוגן לחקלאים, לעובדים ולחברות שלנו. הסירו את המכסים והמחסומים שלכם או שנעשה יותר מרק להשוות אותם", צייץ טראמפ הלילה, במה שנראה כמו החרפה במלחמת הסחר שהוא מנהל מול אירופה.

טראמפ, צילום: איי פי טראמפ | צילום: איי פי טראמפ, צילום: איי פי

קודם לכן הוא תקף ישירות את נשיא צרפת וראש ממשלת קנדה. "שמישהו יספר לנשיא מקרון ולראש הממשלה טרודו שצרפת וקנדה מטילות מכסים כבדים על ארצות הברית ויוצרות חסמים במסחר", צייץ טראמפ. "עודף הסחר של האיחוד האירופי עם ארצות הברית הוא 151 מיליארד דולרים וקנדה מרחיקה את החקלאים שלנו ואחרים", הוסיף טראמפ ואמר כי הוא מצפה לפגוש את שני המנהיגים בפסגה היום.

טראמפ תקף בציוץ נוסף את ראש הממשלה הקנדי, ג'סטין טרודו, שלדבריו "מאוד ממורמר. הוא מדגיש את היחסים בין ארצות הברית לקנדה במשך שנים רבות ועניינים נוספים, אבל הוא לא מדגיש את העובדה שהם גובים ממנו מס של 300% על מוצרי חלב- זה פוגע בחקלאים שלנו והורג את החקלאות!".

ראש ממשלת קנדה ג ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו | צילום: איי אף פי ראש ממשלת קנדה ג

נשיא צרפת עמנואל מקרון תקף אמש את טראמפ. במסיבת עיתונאים עם טרודו הוא נשאל אם הבעיה עם טראמפ היא שלא אכפת לו להיות מבודד, והשיב: "אתם אומרים שלנשיא ארה"ב לא אכפת בכלל. אולי, אבל אף אחד לא נשאר לנצח. מדינות ה-G7 בלי ארה"ב, כשמחברים אותן יחד, הן עדיין שוק גדול יותר מהשוק האמריקני. לא תהיה הגמוניה בינלאומית אם נדע כיצד להתארגן, ואנחנו לא רוצים שתהיה כזו".

מקרון הוסיף: "ייתכן שלנשיא ארה"ב לא אכפת להיות מבודד היום, אבל לא אכפת לנו להיות שש אם נצטרך, כי השש האלה מייצגות ערכים, הן מייצגות שוק כלכלי, ויותר מהכול הן מייצגות כוח אמיתי ברמה הבינלאומית היום".

עמנואל מקרון, צילום: רויטרס עמנואל מקרון | צילום: רויטרס עמנואל מקרון, צילום: רויטרס

קריאתו של הנשיא הצרפתי לשאר המדינות להישאר מאוחדות מול ארה"ב כבר נפלה על אוזניים קשובות. גורמים בריטיים אמרו כי ראש הממשלה תרזה מיי לא צפויה לערוך פגישה רשמית עם טראמפ בשולי הפסגה העולמית, זאת בניגוד לפגישות פרטיות שיתקיימו עם שאר המנהיגים בפסגה. עם זאת, הגורמים לא שללו אפשרות של מפגש בין השניים במתכונת אחרת.

במהלך תדרוך לעיתונאים שערכה במטוס חיל האוויר המלכותי שיבחה מיי את הנשיא האמריקני פעמיים. בפעם הראשונה על תרומתו ללחץ שהופעל על חברות הטכנולוגיה בכנס ה-G7 בשנה שעברה בנושא קיצוניות ברשת. הפעם השנייה הייתה כששיבחה אותו על ההתקדמות הדיפלומטית עם צפון קוריאה.

עם זאת, נראה שיש כאלה שככל הנראה יתעלמו מהקריאה הצרפתית. גרמניה כבר אותתה כי היא עשויה לערוך התאמות ביחסי הסחר עם ארה"ב מחשש לעורר מתיחות שתפגע בחברות רכב כמו BMW ומרצדס. ראש ממשלתה החדש של איטליה, ג'וזפה קונטה, ירצה לדברי מקורות ליצור מרחב להמשך הדיאלוג ויתנהל בזהירות בפסגה באוטווה כדי להתרשם מהדינאמיקה בארגון. גם יפן צפויה להיזהר מנקיטת גישה לעומתית מדי.

ממשל טראמפ, נזכיר, הודיע בשבוע שעבר כי החליט להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום מאירופה, מקנדה וממקסיקו - מס של 25% על פלדה ומס של 10% על אלומיניום. טראמפ קיבל את ההחלטה להטיל מכסים על הסחורות הללו כבר בתחילת השנה, אבל האיחוד, קנדה ומקסיקו קיבלו פטור מהם לחודשיים. כעת הם לא ייהנו עוד מהפטור הזה. החלטתו של טראמפ עלולה לעורר מלחמת סחר בין ארה"ב לכמה מבעלות הברית הגדולות ביותר שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות