אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקלות בייבוא אישי: בקרוב יהיה לכם קל יותר להביא מכולה מסין צילום: אסף עברון

הקלות בייבוא אישי: בקרוב יהיה לכם קל יותר להביא מכולה מסין

הצו שייכנס לתוקפו אחרי חתימת שר הכלכלה, יאפשר יבוא אישי של 30 פריטים בשווי של עד 1,000 דולר. המוצרים שנכללים בצו: טיפוח וקוסמטיקה, תוספי מזון, חלפים לרכב ומוצרי תעבורה

10.06.2018, 10:15 | נווית זומר
רוצים לייבא בעצמכם משחות שיניים, בשמים או מקרר לשימוש אישי? בונים בית? בעוד כחודש וחצי ייכנס לתוקפו צו יבוא אישי שמקל על יבוא מוצרי צריכה ומוצרי בנייה.

הצו יאפשר יבוא אישי של 30 פריטים בשווי של עד 1,000 דולר (למשל, 30 שפופרות משחות שיניים, דאודורנטים, תוספי מזון וכו'). אפשר לייבא 5 יחידות בלבד של מוצר לשימוש אישי גם אם שוויים גבוה מ־1,000 דולר (למשל, 5 בשמים יוקרתיים שמחירם גבוה מ־200 דולר ליחידה).

קראו עוד בכלכליסט

בסוף השבוע פירסם משרד הכלכלה בראשות השר אלי כהן, יוזם המהלך, שימוע לציבור בנושא. אחריו, בתוך 21 יום, יחתום השר על הצו שייכנס לתוקף. המוצרים שנכללים בצו: טיפוח וקוסמטיקה, תוספי מזון, חלפים לרכב ומוצרי תעבורה כמו כיסא בטיחות לתינוק, קסדות, שואבי אבק, מקררים, מגהצים, מדיחים, תנורים, טלווזיות, טאבלטים וכו'. מי שירצה לייבא רחפנים, האסורים כיום על ידי משרד התקשורת, או מוצרים שנדרשים לאישור רגולטור כמו דסקיות בלמים לרכב, יידרש גם לקבל אישור מתאים.

מחלקת בשמים. עדיף לקנות בחו"ל?, צילום: אסף עברון מחלקת בשמים. עדיף לקנות בחו"ל? | צילום: אסף עברון מחלקת בשמים. עדיף לקנות בחו"ל?, צילום: אסף עברון

מי שחושב שיוכל להביא 5 מקררים ביבוא אישי בטענה כי הם למטרות צריכה אישית, יתבדה. רשויות המסים לא יכירו בכך. משרד הכלכלה מבטיח כי המוצרים במסלול יבוא אישי הנדרשים לאישור מכון התקנים יקבלו מהמכון אישור או פסילה בתוך יומיים בלבד, ובכך יקצרו מאוד את הביורוקרטיה שהייתה כרוכה בקבלת אישור הרגולטור למוצר המיובא ביבוא אישי והרתיעה רבים.

הליך יבוא אישי כרוך בביורוקרטיה ומצריך ידע בחישוב המסים, דמי משלוח, שחרור מהמכס, והוא אינו פשוט כמו קנייה באתרי און־ליין. לכן, הסיכוי שהמוני ישראל יהפכו ליבואנים לשימוש עצמי קלוש. חשוב להדגיש כי יבוא אישי אינו פטור ממסים: מכס, מס קנייה או מע"מ שייגבו על המוצרים.

הפטור ממע"מ ומכס על רכישות מחו"ל נותר 75 דולר בלבד. ממה כן ייהנו היבואנים האישיים? מהמקרים שבהם מחירי המוצר בחו"ל הרבה יותר זולים ממחירם בארץ. השר כהן: "ההקלות על יבוא אישי לשימוש עצמי יסייעו בהוזלת יוקר המחייה".

משרד הכלכלה הכריז גם על השקת מסלול ייעודי ליבוא אישי למוצרים לשיפוץ או בניית בית: ריצוף, מוצרי סניטריה, דלתות ועוד. התופעה של צרכנים הבונים או משפצים בית, נוסעים לסין או איטליה ומייבאים מכולה עם כל הדרוש לבית אינה חדשה (הם חייבים להוכיח שהכמויות שיובאו אכן נדרשות לשימוש עצמי). מה השתנה? לא הרבה. השר אלי כהן טוען כי כעת הם ייהנו מיחס מקל יותר מצד שלטונות המס ביחס לכמויות.

ראוי לציין כי מי שמייבא כמויות גדולות הם בעיקר בעלי הון שבונים וילות ונוסעים לרכישות בחו"ל בליווי ארכיטקט או איש מקצוע. לבעלי דירות סטנדרטיות הנדרשים לכמויות קטנות אין כאן בשורה.

תגיות