אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה: ניתן יהיה לבקש צו חוסם נגד תובעים טרדנים צילום: bigstock

ועדת השרים אישרה: ניתן יהיה לבקש צו חוסם נגד תובעים טרדנים

לפי ההצעה יוכל בעל דין שנתבע 5 פעמים על ידי אותו תובע "טרדן" לבקש מביהמ"ש לחסום את התביעה. ביהמ"ש ישקול את החלטתו בין השאר אל מול מידת הפגיעה הצפויה בזכות הגישה לערכאות

10.06.2018, 15:49 | משה גורלי

ועדת השרים לחקיקה אישרה כעת את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד, לפיה בית משפט יוכל להוציא צו חוסם למי שעושה שימוש לרעה בבית המשפט בהליך אזרחי או מנהלי.

לפי ההצעה יוכל בעל דין שנתבע 5 פעמים על ידי אותו תובע "טרדן" לבקש מבית המשפט לחסום את התביעה. את הבקשה יוכל להגיש גם מנהל בתי המשפט באישור היועץ המשפטי לממשלה. את ההחלטה בבקשה להוציא צו חוסם ישקול בית המשפט, בין השאר אל מול מידת הפגיעה הצפויה בזכות הגישה לערכאות.

במקביל לאישור הצעת החוק, משרד המשפטים יבחן החלת ההסדר גם על בתי הדין הדתיים. המשרד לביטחון פנים ביקש להחיל את הצעת החוק גם על עתירות אסירים.

שרת המשםטים איילת שקד, צילום: עמית שעל שרת המשםטים איילת שקד | צילום: עמית שעל שרת המשםטים איילת שקד, צילום: עמית שעל

תוקף הצו החוסם יהיה לשנתיים, ואולם בית המשפט שנתן את הצו רשאי להאריך את התקופה מפעם לפעם, ובלבד שהתקופה הכוללת לא תעלה על 5 שנים. זאת למעט הגשת תביעות נגד הביטוח הלאומי או לפי חוק בריאות ממלכתי, שאז הצו יהיה תקף לשנה בלבד. זאת, מתוך רצון שלא לחסום את הערכאות השיפוטיות בפני שכבות מוחלשות.

השרה שקד: "זכותו של כל אדם לקבל את יומו בבית המשפט. תובעים טורדניים מציפים את בתי המשפט בתביעות סרק, גורמים עוול לנתבעים ולא פחות מכך - לתובעים המגישים תביעות מוצדקות. הצעת חוק זו מבקשת לעשות סדר בתחום ולאפשר למערכת המשפט להתנהל בצורה שתעשה צדק. צריך לזכור שצדק פירושו גם מניעת עינוי דין ומניעת הליכים משפטיים ארוכים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות