אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גליק: אשבות רעב עד שיושווה המס על הטבק לגלגול צילום: אלכס קולומויסקי

גליק: אשבות רעב עד שיושווה המס על הטבק לגלגול

חבר הכנסת דורש להשוות את המס לזה המוטל על מוצרי טבק רגילים, ולהקטין בכך את מספר המעשנים; יצא בהתקפה חריפה על שר האוצר כחלון בטענה שהוא מגלה אוזלת יד בעניין

11.06.2018, 22:18 | צבי זרחיה וספי קרופסקי
חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) הודיע הערב (ב') מעל דוכן הכנסת כי יפתח בשביתת רעב החל ממחר בבוקר, וזאת עד ששר האוצר משה כחלון ישווה את המס על הטבק לגלגול לזה המוטל על מוצרי הטבק האחרים. לדבריו, "בתורה שאני מאמין בה חיי אדם קודמים להכל ואני לא יכול יותר לרחוץ בנקיון כפיי, ואני לא יכול יותר לומר שידיי לא שפכו את הדם הזה".

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הביקורת שנשמעה על אוזלת ידה של המדינה בטיפול בנגע העישון, חזרה ועלתה באחרונה הטענה כי מוצרי טבק לגלגול עדיין נהנים ממס קטן באופן משמעותי ממוצרי טבק אחרים. הדבר גורם לכך שרבים מעדיפים לעשן מוצרים אלה וליהנות משיעור מס נמוך בהרבה, כשניתן להעריך שאם המס היה שווה - הדבר היה מוביל לירידה בכמות המעשנים. רק בפברואר השנה אמר מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בדיון בכנסת כי משרדו יבחן את סוגיית העלאת המסים על מוצרי טבק לגלגול. לפי ניתוח של מרכז המידע של הכנסת, נכון ל-2016 מס הקנייה על סיגריה רגילה גבוה כמעט פי שלושה מסיגריה לגלגול.

 , צילום: תומריקו צילום: תומריקו  , צילום: תומריקו

גליק אמר כי "מי יעמוד דומיה לזכר 8,000 אנשים שמתו השנה בגלל העישון? הם לא נחשבים? ארגוני הבריאות העולמיים פונים למדינת ישראל ומבקשי להשוות את המס על הטבק לגלגול, ואדון שר האוצר שם פס. ועדת הכספים בראשות חבר הכנסת משה גפני הצביעה פה אחד וקראה לשר האוצר להשוות את המס על הטבק לגלגול כמו על הסיגריות כי ילדים נכנסים לסופר וקונים טבק, ושר האוצר כחלון מצפצף צפצוף אחד ארוך. ועדת העבודה הרווחה והבריאות בראשות ח''כ אלי אלאלוף הצביעה פה אחד בקריאה להשוות את המס על הטבק לגלגול, ואדון משה כחלון מוציא להם לשון ועושה להם 'נה'".

גליק המשיך ואמר כי "הוועדה למלחמה בנגע הסמים בראשות ח''כ זנדברג, הזמינה את מנכ"ל משרד האוצר שאמר שהוא יודיע תוך חודש מתי הוא יקיים דיון בנושא. עברו כבר ששה חודשים והשר כחלון יורק לנו בפרצוף. מבקר המדינה כותב דו''ח ומתחנן: התחייבתם להשוות את המס על הטבק לגלגול! ומשה כחלון לא אכפת לו, יורק עלינו, אצבע משולשת. שר הבריאות, שאחראי על הבריאות מתחנן: תשוו את המס על הטבק לגלגול! אבל כחלון מצפצף".

כחלון סירב בעבר לדרישות חברי כנסת להשוות את המס על טבק לגלגול. מלשכתו סירבו להגיב לדברי גליק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות