אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכונית מודל 1984: ממשלת סין תחייב התקנת צ'יפ מעקב בכל רכב צילום: AFP

מכונית מודל 1984: ממשלת סין תחייב התקנת צ'יפ מעקב בכל רכב

השבבים יחוברו למערכת ניטור חדשה, שתתחיל לפעול בחודש הבא; לדברי השלטון, היא נועדה לשפר את הבטיחות בדרכים, אך ככל הנראה שמדובר בכלי ריגול ממשלתי נרחב

14.06.2018, 11:42 | ניצן סדן

ממשלת סין ממשיכה לשבור שיאים במהלכי הריגול אחר אזרחיה: לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, יחייב השלטון התקנה של שבב RF ייעודי בכל מכונית, כדי לאפשר ניטור מתמשך בכבישים.

קראו עוד בכלכליסט

המערכת תתחיל לפעול ב-1 ביולי, ותהיה על בסיס לא מחייב במשך השנה הראשונה, אך לאחר מכן, כל נהג שלא ישים צ'יפ ברכבו יסתכן במעצר. יהיה זה מבצע נרחב עבור הממשלה, שכן סין היא יצרנית המכוניות הגדולה ביותר בעולם.

שוברים שיאי ריגול ממשלתי. סין, צילום: בלומברג שוברים שיאי ריגול ממשלתי. סין | צילום: בלומברג שוברים שיאי ריגול ממשלתי. סין, צילום: בלומברג

המערכת החדשה לא תספק לשלטון מידע מעודכן על מיקום המכונית בכל רגע נתון, אך תכסה שטחים גדולים בחיישני ביקורת, שיגלו מתי עבר כל רכב בקרבתם. היא פותחה משום שמצלמות הרחוב שמשמשות לניטור המוני הן פלטפורמה מוגבלת; אין ביכולתן לצלם אנשים באיכות שמאפשרת זיהוי ביומטרי כשהם בתוך כלי רכב. זאת, הן בשל הסתרות שנוצרות בשל גג הרכב והן בשל תנועתו המהירה.

לטענת הממשלה, נועדה המערכת לשפר את הבטיחות הדרכים - אך נציגי ארגוני זכויות אדם ואזרח מסרו לג'ורנל שככל הנראה שהמטרה היא שיפור בטיחות השלטון; בסין יש יותר כלי ניטור המוני שפרוסים בערים מבכל מדינה אחרת. בין היתר, השתמשה הממשלה באלגוריתם זיהוי פנים כדי לעצור מבוקשים גם במופעי בידור. הממשלה יוצאת מגדרה כדי להזכיר לאזרח שעינה פקוחה - ורואה אותו בכל מקום. סין מתכננת לחבר את המערכת החדשה, ביחד עם שאר כלי הריגול שלה, לכדי פלטפורמה אחודה שתזכה לשם "עיניים חדות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
עיתונאי המערב שטופי מוח ולכן מבקרים רק את השלטון במדינות הלא מערביות
הם לא רואים שהדבשת שלהם גבוהה הרבה הרבה יותר! בשבדיה לכל האזרחים יש שבב כזה בגוף! בגוף! וארה"ב (המדינה הדמוקרטית והחופשית בעולם, על פי שטיפות המוח הרגילות) חייבה את כל מי שהצטרף לביטוח הבריאות של אובמה להחדיר שבב כזה לגוף! חפשו ביוטיוב - גם הטלוויזיה בארה"ב שידרה את החדרת השבבים! ולפני כשנתיים שוחחתי עם סטודנט מדרום קוריאה (כן, לא צפון קוריאה המושמצת על ידי המערב, דווקא דרום קוריאה) והוא סיפר שכל עובדי סמסונג בדרום קוריאה מחויבים להתקין שבב בגופם כתנאי לעבודה שם. וזו רק ההתחלה. הכוונה שכל תושבי העולם ישובבו וינוטרו. כככככולם! בזמן שישנתם (כשסיפרו לכם שדברים כאלה קורים רק במדינות שאינן מערביות) במערב עשו את הדברים האלה בדיוק וביתר שאת במערב. ורק לידיעה - כל המכוניות שמגיעות לישראל כבר מזמן נשלטות על ידי שבבים שיכולים לשמש למעקב, לצפייה והאזנה ובעת ה"צורך" גם ל"גרימת תאונה מצערת" לנוסעים ברכב. לא הגיעה עת התעוררות? הצפרדע בסיר כבר מזמן הגיעה לנקודת רתיחה.
אני  |  14.06.18
לכל התגובות