אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק: תשלום לחברי ועדות קלפי בבחירות לעיריות צילום: מוטי קמחי

הצעת חוק: תשלום לחברי ועדות קלפי בבחירות לעיריות

ועדת שרים לחקיקה תדון היום בהצעתו של ח"כ דוד ביטן. עלות ההצעה מוערכת ב־52-56 מיליון שקל ובשל כך לא ברור אם שר האוצר יתמוך בה

16.06.2018, 20:37 | צבי זרחיה

המדינה תשלם משכורות לחברי ועדות קלפי בבחירות לרשויות המקומיות שייערכו בסוף אוקטובר 2018 בסכום מוערך של 56-52 מיליון שקל, כך עולה מהצעת חוק שהגיש ח"כ דוד ביטן (ליכוד) שתידון מחר (א') בוועדת שרים לענייני חקיקה. לפי שעה לא ברור אם שר האוצר משה כחלון יתמוך בהצעת החוק בשל עלותה התקציבית.

קראו עוד בכלכליסט

"בדרך כללי בוועדות הקלפי יושבים נציג של ראש העיר ונעדרים נציגים של הרשימות השונות. זו פגיעה בבחירות ברשויות, ויש להשוות המצב לבחירות לכנסת, שבהן חברי ועדות קלפי מטעם הסיעות בבחירות לכנסת זכאים לשכר מאוצר המדינה", אמר ביטן ל"כלכליסט".

קלפי בבחירות לכנסת. בקרוב השוואת תנאים?, צילום: סבסטיאן שיינר קלפי בבחירות לכנסת. בקרוב השוואת תנאים? | צילום: סבסטיאן שיינר קלפי בבחירות לכנסת. בקרוב השוואת תנאים?, צילום: סבסטיאן שיינר

בהצעת החוק הוסבר כי "חוק הרשויות המקומיות מסדיר את הרכבן של ועדות הקלפי בבחירות לרשויות המקומיות. לפי החוק, ובדומה לכללים לגבי ועדות קלפי בבחירות לכנסת, בכל ועדת קלפי מיוצגות לא פחות משלוש סיעות, אם ישנן, ובאופן שיבטיח ייצוג הולם בכלל ועדות הקלפי לכל הסיעות המיוצגות בוועדת הבחירות".

"חשיבות הייצוג ההולם בוועדות הקלפי מובנת ותכליתה להבטיח את טוהר הבחירות. אולם בעוד שחברי ועדות הקלפי מטעם הסיעות בבחירות לכנסת זכאים לשכר מאוצר המדינה, בבחירות לרשויות המקומיות לא זכאים חברי ועדות הקלפי לשכר מאוצר המדינה. עובדה זו מקשה על הסיעות לגייס חברים לוועדות הקלפי".

ביטן ציין כי לאחרונה נדרשה לעניין זה הוועדה הציבורית המכהנת לפי חוק מימון מפלגות, בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה. הוועדה הגישה בינואר דו"ח ליו"ר הכנסת ולשר הפנים שבו קבעה כי "נציגי המפלגות הציגו את בקשתם לפעול להשוואת ההסדר הנוהג בבחירות לכנסת, לפיו המדינה מממנת את שכר חברי הקלפיות, לזה המתקיים בבחירות לרשויות המקומיות, שעד כה ממומן מתקציבי המפלגות. הוועדה מוצאת טעם בבקשה זו. יתר על כן מימון ישיר על ידי המדינה עשוי לקדם את שמירה על טוהר הבחירות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות