אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציגי העובדים בתע"א מבקשים לעצור את ההליך לבחירת מנכ"ל חדש צילום: אתר חיל האוויר, התעשייה האווירית

בלעדי לכלכליסט

נציגי העובדים בתע"א מבקשים לעצור את ההליך לבחירת מנכ"ל חדש

ל"כלכליסט" נודע כי נציגי העובדים בדירקטוריון החברה הממשלתית עתרו נגד קיום הישיבה שנקבעה מחר ובה אמור הדירקטוריון לבחור את מחליפו של המנכ"ל יוסי וייס

20.06.2018, 15:29 | אמיתי גזית
מתחמם המאבק בין עובדי התעשייה האווירית לרשות החברות הממשלתית על זהות המנכ"ל החדש של החברה. ל"כלכליסט" נודע כי חיים דהן והלל קיין, נציגי העובדים בדירקטוריון החברה נמצאים ברגעים אלה בדרך להגשת עתירה לבית המשפט המחוזי מרכז ובה בקשה בהולה להוצאת צו מניעה כנגד ההליך לבחירת המנכ"ל. מטרת העתירה למנוע את קיומה של ישיבת הדירקטוריון שנקבעה למחר (ה') בערב ובה אמור הדירקטוריון להצביע לאישור המנכ"ל שיחליף יוסי וייס הפורש.

קראו עוד בכלכליסט

דהן וקיין ידרשו את הוצאת הצו בגלל התנגדות של מנהל רשות החברות הממשלתית יעקב (ינקי) קוינט להשתתפותם כנציגי העובדים בישיבה. קוינט מתנגד להשתתפותם בישיבה מחשש לניגוד עניינים בשל העובדה שעובדים בחברה ישפיעו על זהות המנהל שלה.

בשלב זה נותרו במרוץ לתפקיד סמנכ"ל הכספים של החברה אייל יוניאן, ראש חטיבת טילים וחלל בחברה בועז לוי והאלוף במיל' נמרוד שפר המשמש כיום כסמנכ"ל אסטרטגיה ומו"פ. ועדת איתור ברשות יו"ר החברה הראל לוקר ו-4 דירקטוריות חיצוניות בתעשייה האווירית, אמורה לבחור אחד מהשלושה ולהציגו לאישור הדירקטוריון.

מחר בערב הוועדה תציג את המנכ"ל הנבחר לדירקטוריון שיכול להצביע בעד או נגד. אם הדירקטוריון יצביע בעד, לאחר אישור רשות החברות הממשלתית, ושר הביטחון יהפוך המינוי לרשמי. לעומת זאת אם הדירקטוריון יצביע נגד המנכ"ל שבחרה וועדת האיתור, הליך המיון יחזור לנקודת ההתחלה.

המועמדים לתפקיד מנכ"ל התעשייה האווירית. מימין: נמרוד שפר, בועז לוי ואייל יוניאן, צילום: אתר חיל האוויר, התעשייה  האווירית המועמדים לתפקיד מנכ"ל התעשייה האווירית. מימין: נמרוד שפר, בועז לוי ואייל יוניאן | צילום: אתר חיל האוויר, התעשייה האווירית המועמדים לתפקיד מנכ"ל התעשייה האווירית. מימין: נמרוד שפר, בועז לוי ואייל יוניאן, צילום: אתר חיל האוויר, התעשייה  האווירית

גורמים בסביבת החברה מעריכים כי נציגי העובדים קיבלו את הרושם כי למועמד המועדף עליהם סיכוי נמוך להיבחר, ולכן הוחלט להיאבק בכדי להשפיע על ההחלטה. 

את דהן והלל מייצג עו"ד יוסי פורת שאומר ל"כלכליסט" כי, "ברגע שתקבע ישיבה למינוי מנכל והדירקטורים נציגי עובדים לא יורשו להשתתף בישיבה הזאת, נפעל לקבלת צו מניעה כי אנחנו סבורים שדירקטורים נציגי עובדים לא שונים מכל דירקטור אחר. החלטה כזאת (ההחלטה של קוינט, א"ג) עומדת בניגוד לחוק וזכותם להשתתף בישיבה הזאת ככל הדירקטורים בתעשייה האווירית. אין איפה ואיפה בין דירקטור אחד לשני. טענה לניגוד עניינים אפשר להעלות כנגד כל דירקטור אחר שהתמנה על ידי בעל שליטה בחברה. גם כאן אפשר לראות ניגוד עניינים לטובת השולח שלך. למשל, לא אומרים לנציג הבעלים בדירקטוריון לא להשתתף בישיבה על חלוקת דיבדינד".

המחלוקת עם רשות החברות צצה על רק מאמץ לנתק את התעשייה האווירית ממעורבותו העמוקה של מזכיר ארגון העובדים במשך כ-20 שנה עד 2016 ושר הרווחה היום, חיים כץ. כיום מזכיר ארגון העובדים הוא בנו יאיר כץ. תפקיד אותו קיבל בעקבות זכייתו בבחירות שנערכו לפני כחודש וחצי. ברשות חוששים כי 2 הדירקטורים הם אנשיו ובעזרתם ישפיע על זהות המנכ"ל ויגרום לבחירת אדם נוח לו.

יאיר כץ, יו"ר ועד העובדים התעשייה האווירית, צילום: יח"צ יאיר כץ, יו"ר ועד העובדים התעשייה האווירית | צילום: יח"צ יאיר כץ, יו"ר ועד העובדים התעשייה האווירית, צילום: יח"צ

חוק החברות הממשלתיות מאפשר למנות בכל חברה ממשלתית שבה יותר מ-100 עובדים 2 דירקטורים כנציגי עובדים. דהן וקיין מונו בעקבות בחירות שנערכו ב-2015 ואורגנו על ידי הסתדרות העובדים, במהלך אותה מערכת בחירות נטען כי וועד העובדים פעל כדי להשפיע על זהות המועמדים הנבחרים.

על פי חוזר של רשות החברות, בדיוני דירקטוריון שעוסקים בכוח אדם בחברה מתבקשים נציגי העובדים לצאת מהישיבה. בחודשים האחרונים היו כמה אירועים שבהם פרץ ויכוח בעקבות זאת. הויכוח הזה החמיר לקראת הדיון הדרמטי הצפוי בו יצביע הדירקטוריון על המנכ"ל הבא, כאשר באופן חריג פנו השניים לעו"ד אריה קליין היועץ המשפטי של החברה בניסיון לבקש את אישורו להשתתף בדיון, קליין התנגד לבקשה, בעקבות זאת פנו הנציגים ליו"ר ההסתדרות אבי ניסקורן וביקשו כי יתערב לטובתם. בתמיכת ההסתדרות הוכנה העתירה שתוגש מיד כאשר ייודע מועד הישיבה.

הכרעת בית המשפט בעתירה עשויה ליצור תקדים אם השלכות רוחב על כל החברות הממשלתיות שבהן מכהנים דירקטורים נציגי עובדים. פורת אומר כי "אם בית המשפט יחליט באופן עקרוני לכאן או לכאן זה יכול להוות תקדים. עד היום היו חברות שסברו כך והיו שסברו אחרת, וכל אחד פעל בהתאם לשיקול הדעת של היועץ המשפטי של החברות. לאחר שבדקנו את הנושא בצורה יסודית, אנחנו סבורים שיש לקבל פה החלטה. אם בעבר מנעו מנציגי עובדים להשתתף בדיון כזה או אחר, אלה הוראות שניתנו בניגוד לחוק, אין מקום להמשיך אותם וצריך לעשות סדר בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
משפחת כ"ץ ממשיכה לשלוט בתעשייה אווירית
משפחת כ"ץ מצאה לה ליצן חצר ושמו יוניאן... השר התרחק ולא שולט בעובדים אז מצאו לנם שלוחה שהובילה את הסכם ההבראה הכי מגוחך שנראה לאחרונה... רק פגעו ופיטרו עובדים, ההנהלה גרפה לכיסה, הוועד ממשיך לחגוג בסמינרים והמצב הכספי ממשיך להיות בדיחה. ועד שמגיע מועמד ראוי וישר, שמבין בטכנולוגיה וגם דאג להכניס כמה מיליארדי דולרים בעסקאות ענק... ליצן החצר משתף הפעולה שלא מבין בכלום הוא מקבל את תמיכת משפחת השחיתות... די לשליטה המושחתת! רוצים להתפרנס בכבוד!
דוד  |  20.06.18
5.
הדיל של משפחת כץ עם יוניאן
משפחת כץ וסמנכ"ל כ"א הקודם פנסו תומכים בצורה גורפת באייל יוניאן והם נתנו הוראה לנציגי העובדים להצביע בשבילו . כל זה למרות שיוניאן רע לעובדים ורע לחברה - תמיד גלגל מעצמו אחריות עם הרבה ניירות ובירוקרטיה וכסת"ח, מעולם לא הוביל שום מהלך עסקי עם לקוחות, נמנע מתהליכי מו"מ, ואין לו שום שפה משותפת עם משרד הבטחון ואין לו בדל הבנה בפרויקטים של החברה וכיצד להרוויח בהם. סיפור מוזר אבל הוא מועמד מוביל בגלל העסקאות.
אורן  |  20.06.18
לכל התגובות