אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בנבחרת ישראל יש בעיה קשה של מנהיגות" צילום: אוראל כהן

"בנבחרת ישראל יש בעיה קשה של מנהיגות"

קצת לפני התבוסה הצורבת של ארגנטינה במשחק מול קרואטיה וההבנה שמסי וחבריו עלולים לעוף מהמונדיאל עוד לפני שמינית הגמר, הפך מתחם העסקים לאבס שבמגדל עזריאלי שרונה למועדון אוהדים שוקק. אירוע Moneydial 2018 הפגיש את קפטן נבחרת ישראל לשעבר ומאמן הפועל חיפה היום ניר קלינגר וקפטן נבחרת ישראל הנוכחי ביברס נאתכו לשיחה על מנהיגות, על דוגמה אישית ועל השאיפה של קלינגר לאמן את הנבחרת: "אני רוצה ששחקנים ישאירו על הדשא דם וזיעה"

24.06.2018, 08:35 | מאיר אורבך

איש מהמשתתפים באירוע Moneydial 2018 - פורום המשקיעים המוסדיים של ישראל של קסם קרנות ו־ETF מבית אקסלנס, שנערך ביום חמישי במתחם העסקים לאבס שבקומה ה־60 של מגדל עזריאלי שרונה, לא דמיין שהערב יסתיים בתבוסה כואבת של נבחרת ארגנטינה 0:3 לקרואטיה, ושליאו מסי ימצא עצמו בסכנה ממשית של הדחה מהמונדיאל עוד בשלב הבתים.

קראו עוד בכלכליסט

לפני הדרמה שהתרחשה על הדשא באצטדיון ניז'ני נובגורוד הפך לאבס לערב אחד למתחם אוהדים שוקק עם דגלים וצעיפים של שתי הנבחרות, בירה שזרמה חופשי, דוכני מזון שחילקו המבורגרים, נקניקיות ושווארמה וערימות של פיצוחים.

מימין: ביברס נאתכו, אופיר פרבר, לירן צביה, אבנר חדד וניר קלינגר, צילום: אוראל כהן מימין: ביברס נאתכו, אופיר פרבר, לירן צביה, אבנר חדד וניר קלינגר | צילום: אוראל כהן מימין: ביברס נאתכו, אופיר פרבר, לירן צביה, אבנר חדד וניר קלינגר, צילום: אוראל כהן

הערב נפתח בדברים של מנכ"ל קסם קרנות ו־ETF אבנר חדד, שגייס דוגמאות מעולם הכדורגל כדי להמחיש את הפער העצום שקיים בשוק ההון בין המציאות לבין מה שאנחנו חושבים שהוא המציאות. הוא הציג סרטון של כוכב פורטוגל כריסטיאנו רונאלדו כובש שער בבעיטה חופשית במשחק נגד ספרד שהתרחש בשבוע שעבר, וכופה שוויון שלוש. "כמה פעמים אתם משערים שרונאלדו הצליח לכבוש ממצב כזה בעבר?", שאל חדד את הקהל. הניחושים בקהל נעו בין מספר פעמים לבין פעמים רבות. "זו היתה הפעם הראשונה שלו אחרי 20 ניסיונות", הבהיר חדד, והמשיך לשוק ההון, המגרש שבו הוא מתמצא באמת.

"אנחנו נוטים להתרכז בפרטים עסיסיים, אבל התמונה הכוללת יותר חשובה", אמר חדד, "אם הייתי שואל איזו מניה השפיעה הכי הרבה על מדד ת"א־35 בשנים האחרונות, הייתם אומרים טבע. אבל המניה שהכי השפיעה היא דווקא פרוטרום, שעלתה הכי הרבה בכל שנה. אנחנו לא זוכרים את המניות שתרמו הכי הרבה למדד. אם הייתי שואל לפני חמש שנים במה להשקיע, כולם היו אומרים לי טבע, אבל פרוטרום תרמה הרבה יותר לעליות מאשר טבע לירידות".

מימין: אוריאל דסקל, ניר קלינגר וביברס נאתכו, צילום: אוראל כהן מימין: אוריאל דסקל, ניר קלינגר וביברס נאתכו | צילום: אוראל כהן מימין: אוריאל דסקל, ניר קלינגר וביברס נאתכו, צילום: אוראל כהן

"לא אכפת לי מפיפ"א, אכפת לי מהאנשים בארץ"

בסיום דבריו של חדד עלו לבמה מאמן הפועל חיפה ובעבר שחקן מכבי חיפה ומכבי תל אביב וקפטן נבחרת ישראל ניר קלינגר וקפטן נבחרת ישראל בהווה ביברס נאתכו, שעד לאחרונה שיחק בצסק"א מוסקבה וכעת הוא שחקן חופשי. השניים שוחחו עם עורך מדור עסקי ספורט ב"כלכליסט" אוריאל דסקל. קלינגר לא הפתיע איש כשאמר בגלוי: "כמו שכולכם יודעים, אני מועמד לנבחרת ישראל ואני מאוד רוצה לאמן את הנבחרת".

למה לדעתכם נבחרת ישראל לא מגיעה להישגים בשנים האחרונות ובכלל?

 

קלינגר: "שיחקתי 83 משחקים בנבחרת ישראל, וכששיחקנו באוסטרליה מדינה שלמה קמה ב־6 בבוקר כדי לראות את המשחק. היום הציבור איבד עניין בנבחרת. אם אמונה למאמן, לא ממש אכפת לי איפה נהיה בדירוג של פיפ"א, אכפת לי איפה נהיה מבחינת הציבור הישראלי. החיבור של הנבחרת לעם זה מה שחשוב. אני רוצה שחקנים שישאירו על הדשא דם וזעה, רק ככה יודעים שהנבחרת מחויבת ויוצרים חיבור למדינה. זה היה ככה פעם, ואפשר לחזור לזה".

אתם רואים בנבחרת בעיית מנהיגות?

 

קלינגר: "יש בעיה קשה. הקהל אוהב כדורגל וכולם שואלים איפה הדור הקודם".

"אשתי שואלת אותי למה אני לא מביע רגשות"

דסקל סיפר על אדם בשם סם ווקר שב־12 השנים האחרונות חקר את 1,200 הקבוצות המצליחות בכל הזמנים וגילה שלקבוצות הכי טובות היו הקפטנים הכי טובים, ושהקפטנים הכי טובים באו עם תכונות מסוימות שחזרו על עצמן, לא משנה אם מדובר בגבר או באישה, בשחקני כדורגל או הוקי.

אני רוצה לעבור אתכם על המאפיינים שהוא מצא ולבדוק אם יש לכם אותם. המאפיין הראשון הוא שכולם היו קשוחים מאוד, התאוששו מהר והציגו חוסן נפשי. חלק שיחקו כשהיו ממש פצועים.

 

קלינגר: "זו תכונה חשובה, קפטן אמיתי הוא מנהיג אמיתי. מסי למשל הוא לא קפטן. הוא השחקן הכי גדול בכל הזמנים, אבל הוא לא מנהיג שסוחף אחריו. שיחקתי בעבר עם זעזוע מוח, עם שבר, על סף מתיחה בשריר. אם צריך לתת דוגמה, משחקים גם עם פציעה".

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

נאתכו: "אני שיחקתי פעם בשבת כשביום חמישי עוד היה לי גבס על הרגל".

מאפיין שני: הם עשו את העבודה המלוכלכת וכפויית הטובה.

 

נאתכו: "על עבודה מלוכלכת לא אומרים תודה. השנה הקבוצה שלי, צסק"א, היתה בתקופה לא טובה, היינו רדומים שלושה משחקים. הבנתי שאני צריך לעשות משהו שיגרום להם להתעורר ולכן קיבלתי צהוב כמעט בכוונה על כניסה בשחקן יריב וככה הערתי אותם".

קלינגר: "שיחקנו לפני הרבה שנים בנבחרת ישראל מול דרום קוריאה, זה היה בשנות התשעים. בדקה 35 היה 0:5 להם, עשו לנו בית ספר. ואז ברקוביץ' (אייל ברקוביץ' - מ"א) ניגש אליי ושאל מה עושים. אספתי אותם ואמרתי להם - מספיק להיות נחמדים, עכשיו נכנסים להם ברגליים. בסוף נגמר 4:5 לדרום קוריאה".

מאפיין שלישי: כופפו חוקים ועשו כל מה שאפשר כדי לנצח, מתחו את הכללים עד הקצה.

 

נאתכו: "אנחנו תמיד מנסים להפעיל לחץ על השופט, וכמובן אם שחקן משיג אותך בריצה - אתה מושך אותו בחולצה לפני הרחבה, רגע לפני שהשופט ישרוק לפנדל. מה שאפשר, בגבול הטעם הטוב".

קלינגר: "אני יכול לספר לך שהשופטים אהבו אותי מאוד למרות שהייתי משגע אותם, מטמטם להם את השכל, מעיר להם, מדבר איתם, שיידעו שאנחנו פה. פעם אחת במשחק דרבי שלום תקווה העביר לי כדור בין הרגליים ואני התרגזתי, ושלושה חודשים אחר כך הוא לא שיחק".

מאפיין רביעי: העניקו השראה במעשים ולא בדיבורים.

 

קלינגר: "דוגמה אישית זה מה שמסמל מנהיג. גם אם אתה מאמן, השחקנים מסתכלים על כל תזוזה שלך. גם כשחקן צריך להיות מאוד אסרטיבי, חזק ונותן דוגמה לאיך עושים דברים בלי לחפף. הייתי מדבר הרבה בשיחות קבוצתיות ופחות אחד על אחד. זה בלתי נרכש. אם אין לך את זה, אין לך את זה".

נאתכו: "אחד השחקנים הכי מדוברים במונדיאל, אלכסנדר גולובין מנבחרת רוסיה, שיחק איתי בצסק"א. לפני הרבה משחקים הוא היה בא אליי ומבקש עזרה מול שחקן שבדי בקבוצה שלנו שהעיר לו כל הזמן. דיברתי עם השבדי והפכתי לשומר הראש של גולובין".

מאפיין חמישי: היו מאוד ברורים במסרים שהעבירו לשאר השחקנים.

 

נאתכו: "לקפטן חשוב להיות זה שעוזר כשיש מצב לא נעים בין המאמן לבין השחקנים. היו לי מקרים של שחקנים שהגיעו לעימות עם המאמן ואני הייתי חייב למצוא את הדרך להרגיע ולפשר".

קלינגר: "היו לי לאורך השנים הרבה שחקנים שלא נותנים נשמה, וזה פשוט מוציא אותי מדעתי. היה שחקן זר ששיגע אותי, תפסתי אותו בחולצה וצעקתי: 'תתעורר! זה לא נראה טוב!' הוא התעורר, וניצחנו".

מאפיין שישי: תמיד שלטו ברגשות שלהם.

 

קלינגר: "מנהיג של קבוצה לא יכול לאבד את הראש, צריך להיות שקול. זה גורם לאחרים להסתכל עליך. המילה הנרדפת למנהיגות זו אחריות, ואחריות זה לא לאבד את הראש".

נאתכו: "אשתי אומרת לי: 'למה אתה לא מביע רגשות?'. יש לי גבול מאוד ברור ואני לא יוצא מדעתי אף פעם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה