אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיעור האבטלה יורד, אבל מספר המובטלים המבוגרים המשכילים במשק מטפס צילום: שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

שיעור האבטלה יורד, אבל מספר המובטלים המבוגרים המשכילים במשק מטפס

ראש הממשלה נתניהו מנפנף בצניחה באבטלה, אבל צלילה לעומק נתוני שירות התעסוקה מגלה שמספר האקדמאים המבוגרים המובטלים דווקא עלה. מאז 2013 הירידה החדה ביותר באבטלה היתה בקרב חסרי תעודת בגרות

26.06.2018, 06:49 | אדריאן פילוט

האם השכלה והתמדה הן כרטיס הכניסה לעולם העבודה? נתונים חדשים של שירות התעסוקה מפריכים את ההבטחה הזו, לפחות לגבי ישראל של ימינו. לפי דו"ח של הכלכלן הראשי של השירות חגי לוין שהגיע לידי "כלכליסט", עיקר הצניחה באבטלה בארבע השנים האחרונות התרחשה בקרב צעירים, רובם מעוטי השכלה. דווקא מובטלים מבוגרים בעלי השכלה אקדמית לא נהנו מהחגיגה, ומספרם אפילו עלה.

קראו עוד בכלכליסט

לוין ניתח את הבקשות לקצבאות שהתקבלו בשירות התעסוקה בשנים 2013 ו־2017. אלה היו ימי שתי ממשלות נתניהו האחרונות, שבהן שיעור האבטלה הכללי במשק צנח מ־6.2% ל־4.2%, מהשיעורים הנמוכים במדינות המפותחות שלא נרשם בארץ מאז שנות השבעים. בתקופה זו פחת מספר המובטלים בכ־62 אלף נפש. המגמה הזו היא אחד ההישגים שראש הממשלה ושרי האוצר שלו תמיד אהבו להתהדר בהם, אבל הבדיקה של לוין מגלה בה פן שלא זכה להתייחסות.

דו"ח התעסוקה תלמד, תרוויח? כך נעלמות משרות הביניים נתוני שירות התעסוקה מעידים על מגמה עולמית מטרידה שבולטת במיוחד אצלנו: היעלמות משרות הביניים. צעיר חסר השכלה ‑ זה הפרופיל שהשוק של היום מחפש אדריאן פילוט, תגובה אחתלכתבה המלאה

ראשית, לוין מצא שפחות רבע מהירידה באבטלה נבע מהעלייה הכוללת במספר המועסקים. 70% ממנה מוסבר בירידה במספר המובטלים. אבל אילו קבוצות במשק נהנו מהירידה הזאת?

גיל: הצעירים נהנו יותר

נתחיל בקבוצות גיל. לוין חילק את המובטלים לצעירים (עד גיל 44) ולמבוגרים (מעל 44). בשעה שמספר המובטלים הצעירים צנח ב־51.6 אלף איש, מספר המובטלים המבוגרים ירד רק ב־9.9 אלף. במילים אחרות, כ־84% מהירידה באבטלה מוסברת בירידה באבטלת צעירים. גם כשמביאים בחשבון שמספר הצעירים גדול מזה של המבוגרים, עדיין שיעור המובטלים בקרב צעירים ירד ב־30%, בעוד שזה של המבוגרים ב־17% בלבד.

אף שגיל העבודה הרשמי הוא 15 שנה ומעלה, מקובל לראות את ליבת העבודה בגילאי 25‑64. לכן גיל 44 נמצא באמצע תקופת העבודה האפקטיבית.

שירות התעסוקה, צילום: שאול גולן שירות התעסוקה | צילום: שאול גולן שירות התעסוקה, צילום: שאול גולן

השכלה: בגרות לא עוזרת

עוד עולה מהנתונים כי בניגוד מוחלט לציפיות יש קשר הפוך בין השכלה לבין התרומה לירידה באבטלה. ככל שהמובטל משכיל יותר, סיכויו למצוא עבודה בארבע השנים האחרונות היו נמוכים יותר. למעשה, אנשים ללא תעודת בגרות שהצליחו למצוא עבודה היו אחראים ליותר מ־57% מהירידה באבטלה. רבע מהירידה מוסבר במוצאי עבודה עם תעודת בגרות בלבד, ורק 15% במוצאי עבודה עם השכלה על־תיכונית. אבל הממצא המטריד ביותר בדו"ח נוגע למובטלים משכילים מעל גיל 44. מספרם של אלה לא רק שלא ירד, אלא עלה ב־3%.

פילוח: לא המובטל שהכרנו

ההבדלים האלה בסיכויים של בני הקבוצות השונות למצוא עבודה חוללו שינוי בהרכב קבוצת הבלתי מועסקים במשק. נתחיל בגיל. משקל הצעירים חסרי ההשכלה בין המובטלים צנח בארבע השנים האחרונות מ־25% ל־20%. מנגד, משקלם של המשכילים בין המובטלים עלה. המשכילים הצעירים מהווים כעת 23% מהמובטלים, לעומת 21% ב־2013. המשכילים המבוגרים מהווים 14% מתוכם לעומת 10% בלבד ב־2013 ‑ זינוק של 40%. משקלם של כלל הצעירים (מגיל 15 עד 44) בקרב המובטלים ירד מרמה של 75% לרמה של 70%.

ולא פחות חשוב: הרכב אוכלוסיית המובטלים לפי השכלה השתנה. בשנת 2013 רק 31% מהמובטלים היו משכילים, ואילו ב־2017 משקלם זינק ל־37% ‑ נתון המעיד כמה מצבם היחסי הורע. אלה ממצאים מטרידים במיוחד לנוכח העובדה שהכלכלנים מוצאים בדרך כלל יחס הפוך בין השכלה ואבטלה: ככל שההשכלה עולה, האבטלה יורדת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
כשאתה בן 50 ומעלה אתה יכול ללכת לבית קברות
אתה כבר לא מעניין אף אחד ולא נכנס לשום סטטיסטיקה. איש תוכנה בן 50 בבית כבר 3 שנים כי אני נחשב למתכנת זקן. אין שקל הכנסה המעסיקים שמים עלי קצוץ אני זקן מאוד בשבילם המדינה לא סופרת אותי אין אבל ארנונה וביטוח לאומי חייב לשלם ככה זה פה בישראל .
דני  |  26.06.18
6.
הכל בגלל שכר המינמום
התשובה לירידה באבטלת לא משכילים היא בגלל חוק שכר המינמום כי זה גרם לחסרי השכלה לעבוד בשכר נמוך כי אין תחרות השכר ולכן אין להם ברירה אלא לעבוד בשכר כזה כי כל מקום לא מציע שכר יותר גבוה לגבי מס 3 זה מראה את הבורות שלך רוב עירות הפתוח נמצאות מאחור בגגל ששם משלמים שכר נמוך דרך אגב לידיעתך עירות הפתוח ששגשגו ומשגשגות הם עירות שמפלגת העבודה שלטה ראמ מקרה כרמיאל מעלות וערד בזמנו של בייגה שוחט
שלמה  |  26.06.18
לכל התגובות