אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שפאינה קירשנבאום תצפה לעונש דו־ספרתי צילום: יריב כץ

שפאינה קירשנבאום תצפה לעונש דו־ספרתי

דאוד גודובסקי חטף 7 שנות מאסר בפועל, להבדיל מגודובסקי פאינה קירשנבאום בחרה לנהל משפט ולא להודות, להבדיל ממנו היא לקחה לעצמה וביותר פרשות. אם אצלו גלגל הרולטה התיישב על שבע, היא יכולה לצפות לדו־ספרתי

28.06.2018, 08:13 | משה גורלי

בחלומותיו הגרועים ביותר לא ציפה דוד גודובסקי לחטוף 7 שנות מאסר בפועל. הוא בא עם עבר נקי, עם הסדר טיעון שבו הודה ולא ניהל משפט, הוא אפילו לא לקח לכיסו אלא נטל את השוחד עבור אחרים. נכון, שתעריף הענישה למקבל השוחד גבוה מזה של הנותן, אבל במקרה הנוכחי שבו הנותנים קיבלו עבודות שירות בלבד, הפער בינם לבין שבע שנות גודובסקי יהפוך לעוד נימוק בערעור שיוגש. ואולי אף יתקבל בחלקו.

בשנים האחרונות התפתח סוג של דיאלוג בין העליון למחוזיים. העליון בפסיקותיו מדגיש את החומרה הרבה בעבירות צווארון לבן. המחוזי מקשיב ושולח לכלא לתקופות ארוכות. ואז, העליון קצת מרכך.

לפעמים בטענה שהחמרת הענישה צריכה להיות הדרגתית, לפעמים כי סתם לא בא לו להיכנס לעובי הקורה והוא מציע לצדדים להסכים על הפחתה כלשהי במשך המאסר. לא בכדי מצטט השופט ירון לוי את אחד התקדימים שבהם העליון החמיר כששלח את השר שלמה בניזרי לארבע שנות מאסר במקום 18 חודש שנגזרו במחוזי. מפסק הדין הזה נטל לוי את "הצורך שבהעלאת רף הענישה בעבירות השחיתות".

דאוד גודובסקי , צילום: יריב כץ דאוד גודובסקי | צילום: יריב כץ דאוד גודובסקי , צילום: יריב כץ

פאינה קירשנבאום , צילום: ענר גרין פאינה קירשנבאום | צילום: ענר גרין פאינה קירשנבאום , צילום: ענר גרין

ייתכן שלוי השווה כאן את השיא בגובה הענישה בהסדרי טיעון. גם על קצין המשטרה ערן מלכה נגזרו שבע שנים, אלא שנסיבותיו חמורות לטעמי מאלו של גודובסקי.

השופט לוי מזכיר את השופט דוד רוזן ברטוריקה המחמירה שלו – "שימוש נלוז, מושחת ומופקר, ללא בושה ועכבות מוסריות". הוא מונה את עילות ההחמרה - ריבוי העבירות, גובה סכומי השוחד, תעוזה יצירתית חסרת גבולות.

הענישה בעבירות צווארון לבן, כמו גם בעבירות כלכליות (שוק ההון, הגבלים עסקיים) היא במגמת עלייה. במערכת המשפט התקבעה ההבנה שכאן רק כלא ירתיע. וכמובן קנסות וחילוטים, שיהפכו את הענישה לכואבת ולבלתי משתלמת.

להבדיל מגודובסקי פאינה קירשנבאום בחרה לנהל משפט ולא להודות, להבדיל ממנו היא לקחה לעצמה וביותר פרשות. אם אצלו גלגל הרולטה התיישב על שבע, היא יכולה לצפות לדו־ספרתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות