אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טסקו וקארפור ישתפו פעולה כדי לחסוך 400 מיליון ליש"ט צילום: בלומברג

טסקו וקארפור ישתפו פעולה כדי לחסוך 400 מיליון ליש"ט

כוח קנייה משותף של 80 מיליארד ליש"ט מלחיץ את הספקיות ואולי יציל מאמזון את קמעונאית המזון הגדולה בבריטניה ואת הרשת המובילה באירופה

03.07.2018, 22:44 | שירות כלכליסט

טסקו, קמעונאית המזון הגדולה בבריטניה, וקארפור, הגדולה באירופה, צפויות להכריז בחודשיים הקרובים על "שותפות אסטרטגית". זאת לאחר שנתיים של מגעים, על רקע התחזקות המתחרות הגרמניות אלדי ולידל והאיום הגובר מצד אמזון. על כך דיווח "הגרדיאן" הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

סניף של טסקו, צילום: בלומברג סניף של טסקו | צילום: בלומברג סניף של טסקו, צילום: בלומברג

שיתוף הפעולה בין הקמעונאיות הבריטית והצרפתית, המפעילות בחישוב כולל 19 אלף סניפים, ייאלץ את הספקיות באירופה להוריד מחירים. אנליסטים מבנק ג'פריס האמריקאי העריכו כי כוח הקנייה המשותף של הקמעונאיות יהיה למעלה מ־80 מיליארד ליש"ט בשנה וכי המהלך יחסוך להן 400 מיליון ליש"ט.

שוק קמעונאות המזון האירופי מתמודד עם סביבה תחרותית, מה שהוביל למהלכי רכישות ושיתופי פעולה. במרץ האחרון השלימה טסקו את השתלטותה על הסיטונאית בוקר (Booker) בעסקה ששווייה 4 מיליארד ליש"ט. חודש לאחר מכן התמזגה סיינסבורי'ס הבריטית עם אסדה, חברה־בת של וולמארט.

אלדי ולידל, רשתות המזון המוזלות הגרמניות, הגדילו בשנים האחרונות את נוכחותן בבריטניה, במהלך המאיים על השחקניות המסורתיות. טסקו וקארפור מתמודדות גם מול אמזון. ענקית המסחר המקוון נגסה בנתח השוק של השחקניות האירופיות, לאחר שרכשה ב־2017 את רשת הול פודס.

גם עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי, המתוכננת למרץ 2019, מרחפת מעל הצהרת הכוונות של הקמעונאיות. "טסקו רואה את המהלך כהגנה מפני העלאת מחירים אפשרית של ספקיות בתרחיש של ברקזיט קשה", אמר אנליסט מטעם יורו מוניטור אינטרנשיונל.

תגיות