אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפי עובדים בבחירות המוניציפליות יצביעו שבוע לפני 30 באוקטובר

אלפי עובדים בבחירות המוניציפליות יצביעו שבוע לפני 30 באוקטובר

עפ"י הצעת החוק, מדובר במנהלי הבחירות ברשויות המקומיות, סגניהם, מזכירי ועדות קלפי, ועובדי ועדות קלפי מבין עובדי שירות המדינה שנבצר מהם להצביע באזור מגוריהם

08.07.2018, 11:07 | צבי זרחיה

מנהלי הבחירות ברשויות המקומיות, סגניהם, מזכירי ועדות קלפי, ועובדי ועדות קלפי מבין עובדי שירות המדינה יוכלו להצביע בבחירות לרשויות המקומיות שבוע ימים לפני מועד הבחירות ה-30 באוקטובר 2018. מדובר בעובדים שנבצר מהם להצביע בבחירות המקומיות באזור מגוריהם - בשל תפקידם בבחירות בהתאם לאישור מוקדם שינתן על ידי המפקח הארצי על הבחירות.

קראו עוד בכלכליסט

לצורך כך, יוצבו 20 קלפיות ברחבי הארץ בעלות מוערכת של כ-150 אלף שקל. הליך הבחירה המוקדם יבוצע באמצעות מעטפות כפולות, שיפתחו יום לאחר הבחירות המוניציפליות. ההליך הזה יופעל גם לגבי עובדים במערכת הבחירות במועצות האזוריות.

הצעת חוק ברוח הזו, שהוגשה ע"י שר הפנים אריה דרעי" תידון היום (א') בממשלה, ותעבור הליך חקיקה מזורז עד לצאתה בעוד 10 ימים של מליאת הכנסת לפגרת הקיץ.

אילוסטרציה, צילום: טל כהן אילוסטרציה | צילום: טל כהן אילוסטרציה, צילום: טל כהן

בהצעת החוק הוסבר כי במערכת הבחירות המוניציפליות עשרות אלפי אנשים משמשים כמנהלי בחירות, סגני מנהלי בחירות, ובעלי תפקידים נוספים מקרב עובדי המדינה, במערך ניהול הבחירות, והם נדרשים להבטיח את טוהר הבחירות, ואת איוש הקלפיות לאורך כל שעות ההצבעה מ-7 בבוקר ועד 10 בלילה, ולאחר מכן עד תום ספירת הקולות, והעברת חמרי ההצבעה, כאשר חלקם נדרש לבצע את תפקידם, מחוץ לתחום הרשות המקומית שבה הם בעלי זכות בחירה. מצב זה, מקשה על חלקם של בעלי התפקידים, לממש את זכותם להצביע באזור מגוריהם.

דרעי ציין כי בבחירות הכלליות לכנסת ניתן מענה לעובדים בועדות הבחירות באמצעות הצבעה במעטפות כפולות, ביום הבחירות, בקלפי שבה הם ממלאים את תפקידם. אבל, מאחר שהבחירות לרשויות המקומיות נעשות בצורה מבוזרת, כאשר בכל רשות מקומית מתמודדות רשימות שונות וספירת הקולות נעשית בנפרד - אזי יש קשיים לוגיסטיים ותקציביים מהותיים, בישום פתרון כזה גם בבחירות המונציפליות, מה גם שפתרון שכזה, יחייב דחייה במועד הקבוע והנהוג, כיום לגבי השלמת הליכי ספירת הקולות בבחירות ברשויות, בהצעת החוק גם מוצע לאפשר למתמודדים בבחירות לראשויות של מועצות אזוריות, לקבל מידע מפנקס הבוחרים, בדומה להסדר שנקבע בעניין למתמודדים בבחירות לרשויות המקומיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות