אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוק להגבלת יבואנים בלעדיים אושר לקריאה שנייה ושלישית

החוק להגבלת יבואנים בלעדיים אושר לקריאה שנייה ושלישית

החוק מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים, להורות ליבואן בלעדי על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על מנת למנוע פגיעה בתחרות מיבוא מקביל. מטרת החוק - לטפל בריכוזיות של היבואנים ולהגדיל את התחרות

09.07.2018, 11:53 | אורנה יפת

ועדת הכלכלה אישרה הבוקר (ב) לקריאה שנייה ושלישית את החוק להגבלת יבואנים בלעדיים, שמקדמים רשות ההגבלים העסקיים בראשותה של הממונה מיכל הלפרין ומשרד הכלכלה בראשותו של השר אלי כהן.

קראו עוד בכלכליסט

החוק מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים, להורות ליבואן בלעדי על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על מנת למנוע פגיעה בתחרות מיבוא מקביל, וכן למנוע את תופעת הגיאו בלוקינג. מטרתו של החוק לטפל בנושא הריכוזיות של היבואנים הבלעדיים במטרה להגדיל את התחרות, ולהוביל להפחתת יוקר המחיה. הוא נועד להגביל יבואנים בלעדיים, במקרה והם מנצלים את כוחם לצמצם פעילות של יבואנים מקבילים באמצעות מניעת גישה לערוצי ההפצה הקמעונאיים, וניצול לרעה של כוחם בשל היתרון לגודל. כמו כן, החוק יגביל את תופעת הגיאו-בלוקינג, לפיה יבואן בלעדי מונע גישה של צרכנים ישראלים לרכישת מוצרים באתרי אינטרנט זרים, וזאת כדי לגרום לצרכן לקנות דרך ערוצי ההפצה של היבואן ולא ברכישה מקוונת.

השר אלי כהן ומיכל הלפרין יו"ר הרשות להגבלים עסקיים השר אלי כהן ומיכל הלפרין יו"ר הרשות להגבלים עסקיים השר אלי כהן ומיכל הלפרין יו"ר הרשות להגבלים עסקיים

לדברי השר אלי כהן, "אחד הגורמים המרכזיים ליוקר המחיה הנו חסימת היבוא המקביל. יבואנים מורשים שיחסמו תחרות במכוון יבלמו על ידי הממונה על ההגבלים העסקים. יבואנים מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים לטובת מחירים גבוהים בשוק הישראלי, מה שמביא לפערי מחירים בלתי סבירים בין ישראל לעולם".

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים מסרה כי "יבוא מקביל הוא בעל חשיבות בהורדת יוקר המחיה ואנו שמחים כי שר הכלכלה שם את הנושא בראש סדר העדיפות".

התיקון לחוק ההגבלים עסקיים "הסרת חסמים בתחום היבוא" אושר במסגרת הוראת שעה לשלוש שנים, עם אפשרות הארכה לשלוש שנים נוספות.

אתמול אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק נוספת שנועדה להקל על יבוא מקביל של בשמים וסבונים מוצקים. הצעת החוק לייבוא ויצוא תמרוקים שיזמו חה"כ אלי אלאלוף, מירב בן ארי ושרן השכל, אושרה בוועדת השרים ונועדה להסדיר תיקונים בפקודת הרוקחים, הקשורים ליבוא וייצוא של בשמים וסבונים, ולהקל על היבוא שלהם לארץ. נקבע כי האחריות על בשמים וסבונים לא תעבור לידי משרד הבריאות אלא תישאר תחת אחריות משרד הכלכלה.

מוצרי בישום וסבונים מוצקים יוחרגו מהגדרת המילה "תמרוק" ויישארו תחת הרגולטור הנוכחי, משרד הכלכלה, על מנת שלא להחמיר את הרגולציה עליהם, כמו שהיה קורה אם היו עוברים לאחריות משרד הבריאות, ולא לגרום לעלויות שיביאו להתייקרות המוצרים. החרגת הבשמים והסבונים מהגדרת "תמרוק" מאפשרת גמישות בירוקרטית למערכת ומאפשרת ליבואנים להגיש בפרק זמן קצר יותר של שישה חודשים בקשה למתן רישיון תמרוקים חדש, לאחר שרישיון התמרוקים הקודם בוטל. סעיף זה עשוי להקל גם על יבואנים מקבילים של בשמים ולהגדיל את התחרות, הגבוהה כבר כיום, בקטגוריה הבשמים.

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין: "הצעת החוק פוגעת בערכי היסוד הכי בסיסיים של המדינה. היא מעניקה סמכויות לרשות להגבלים עסקיים המתאימות למשטרי עריצות. היא אינה תואמת לשיטה הדמוקרטית הנהוגה אצלנו ומרוקנות מכל תוכן את הזכות לחופש העיסוק שהינה זכות יסוד הבסיסית. ההצעה מהווה דוגמה לרדיפה סלקטיבית אחר יבואנים ישירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות