אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ תקף את גרמניה; "אם וושינגטון תעזוב את נאט"ו, ההשלכות יהיו אדירות ואיומות" צילום: גטי אימג'ס'

טראמפ תקף את גרמניה; "אם וושינגטון תעזוב את נאט"ו, ההשלכות יהיו אדירות ואיומות"

נשיא ארה"ב אמר בפסגת נאט"ו בבריסל כי ברלין "נשלטת לגמרי" על ידי רוסיה, וכי היא משקיעה מעט מדי בביטחון; דן שפירו, שגריר ארה"ב לשעבר בישראל: "נראה שטראמפ רוצה לצאת מנאט"ו, אנו על סף שינוי גלובלי"

11.07.2018, 12:24 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום בפתיחת פסגת נאט"ו בבריסל כי "גרמניה נשלטת לגמרי על ידי רוסיה". לדבריו, "הם מקבלים בין 60% ל-70% מהאנרגיה שלהם מרוסיה, וצינור חדש. אני חושב שזה לא ראוי". טראמפ התייחס לפרויקט "נורדסטרים 2" - צינור גז בין רוסיה לגרמניה, שיעבור בקרקעית הים הבלטי ויהווה חלופה לצינור מרוסיה למערב אירופה שעובר דרך אוקראינה.

אחרי ההכרזה של טראמפ - פתיחה שלילית בוול סטריט דאו ג'ונס מאבד 0.7%, נאסד"ק נחלש ב-0.6% ו-S&P 500 יורד ב-0.5%; קטרפילר, שחלק משמעותי מההכנסות שלה מגיע מייצוא לסין, מובילה את הירידות בדאו ג'ונס עם נפילה של 2%; סין: "נגיב באמצעים הדרושים" כתבי שוק ההון , 5 תגובותלכתבה המלאה

לטענת מבקרים, הפרויקט החדש, שהיקפו 11 מיליארד דולר, יגדיל את התלות של מדינות אירופי בגז הרוסי.

קראו עוד בכלכליסט

נשיא ארה"ב חזר על טענתו כי חברות נאט"ו אינן מספיקות מספיק כספים בארגון. "בשנה האחרונה, מדינות אחרות נתנו כ-40 מיליארד דולר לנאט"ו, אבל זה אפילו לא קרוב להיות מספיק. ארה"ב משקיעה הרבה יותר מדי כסף, ומדינות אחרות לא משלמות מספיק. במיוחד חלק מהן. זה נמשך כבר עשורים, זה לא הוגן כלפי משלמי המסים בארה"ב. אנחנו נגרום לזה להיות הוגן". הוא הוסיף: "גרמניה משקיעה בביטחון רק 1% (מהתמ"ג), ואני חושב שגם זה לא ראוי". 

טראמפ ומרקל היום בסיום הפגישה המשותפת הראשונה ביניהם בבריסל

על רקע התבטאויות אלה של טראמפ, גובר החשש כי ארה"ב תפרוש מנאט"ו. דן שפירו, שהיה שגריר ארה"ב לישראל בשנים 2011-2017, צייץ בטוויטר: "אני לא חושב שאנחנו תופסים במלואה את האפשרות שאנו אולי עומדים על סיפו של עידן חדש לגמרי, שינוי מוחלט של הסדר הגלובלי. ואני לא מתכוון 'במהלך כהונת טראמפ', אני מתכוון כבר בשבוע הבא. זה אולי נראה מוטרף לומר את זה בקול רם, ובטח יש כאלה שיקראו לזה הגזמה. אני מתפלל לאלוהים שזה לא יקרה. אבל צריך להיות מטורפים כדי לא להתכונן לאפשרות הזאת.

טראמפ ומרקל, צילום: גטי אימג טראמפ ומרקל | צילום: גטי אימג'ס טראמפ ומרקל, צילום: גטי אימג

"נראה שטראמפ רוצה להוציא את ארה"ב מנאט"ו. הוא לא מאמין בברית הזאת (או בברית כלשהי עם מישהו); הוא חושב שבנות בריתנו מנצלות אותנו; הוא מתלונן שנאט"ו גרועה יותר מנאפט"א (מה שזה לא אומר); הוא מעוניין אך ורק ביחסים עסקיים עם שותפותינו הקרובות ביותר.

"האם על חברות נאט"ו אחרות לעמוד ביעד התרומה לארגון בשיעור 2% מהתוצר המקומי הגולמי שלהן? בהחלט כן. טראמפ צודק שהוא דוחף לשם. אבל להשמיץ את בנות הברית שלך, להמעיט בערך תרומתן לביטחוננו, לאיים בהסגת חיילים אמריקאים – זה אומר שהוא רוצה לצאת.

הדבר המזיק ביותר הוא כנראה שהרטוריקה שלו יוצרת עוינות כלפי נאט"ו בקרב תומכיו. זוהי פגיעה עצומה בתמיכה האמריקנית הקונצנזואלית בברית ששומרת על ביטחון המערב ב-70 השנים האחרונות, והעוינות הזאת לא תיעלם כשטראמפ ירד מהבמה.

"רצונו האדיר בחברות עם פוטין מעצימה את רוסיה ומאיימת לסכן עוד יותר את הביטחון האירופי. אם הוא יכיר בסיפוח הבלתי חוקי של רוסיה את חצי האי קרים, אם הוא ינסה למזער את הסנקציות שמוטלות על רוסיה בעקבות תוקפנותה כלפי אוקראינה, כדאי להיזהר.

"הדברים יכולים להתממש בשבועיים הקרובים. אם הוא יחבל בפסגת נאט"ו באותה צורה שהוא חיבל בפסגת ה-G7, אל תהיו מופתעים אם הוא באמת יעשה מהלך לכיוון עזיבת נאט"ו. חושבים שהוא לא יעז? למה? כי הסגל שלו מרסן אותו? בזכות תבונתו האסטרטגית? תעשו לי טובה.

"אם נגיע לשם, ההשלכות יהיו אדירות ואיומות: רוסיה תתחיל לפזול אל עבר המדינות הבלטיות ומדינות אירופיות אחרות; מערכי הביטחון המשותפים יקרסו; חיילי ארה"ב יעזבו את בסיסיהם באירופה; מדיניות החוץ הגרמנית תרוסן פחות; החלשת ההשפעה האמריקאית על אירו-אסיה.

דן שפירו, צילום: שגרירות ארה"ב דן שפירו | צילום: שגרירות ארה"ב דן שפירו, צילום: שגרירות ארה"ב

"וזהו רק קצה הקרחון. באמת שאי אפשר להתחיל לדמיין את החיים בעידן חדש ללא המבנים הבינלאומיים האלה. כי לאור כל האתגרים שעומדים בפני נאט"ו, אף אדם שפוי או מנהיג פוליטי אמריקני לא יוכלו לדמיין מהלך כה חסר אחריות.

"אבל זה יכול לקרות. הנשיא שלנו לא יודע היסטוריה או מבין אסטרטגיה, לא מקשיב למומחים, הופך הכל לאישי ורואה הכל בצורה עסקית, ואוהב את הדרמה שמייצרים מהלכיו הרשלניים ואת סיקור התקשורת אותם. עבורו, יציאה מנאט"ו כולה רווח ללא עלות.

"לא התכוננו למהלך עניינים שכזה. אף אחד לא חושב שזה רעיון טוב. אבל איש אחד, שהידע והערכים שלו מוטלים בספק, שהמוטיבציה שלו חשודה, ושתומכיו הולכים בעקבותיו בצורה עיוורת, יכול לקחת אותנו לשם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות95 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

91.
נשיא אמריקאי טוען שהצבא הגרמני צריך לגדול ולהתעצם
נאט״ו היתה יוזמה של ארה״ב כדי למנוע אחת משתי חלופות: השתלטות סובייטית על מערב אירופה או שיקום של הצבא הגרמני (כולל נשק גרעיני) שימנע תוקפנות כזו. פעם האמריקאים חשבו ששתי האפשרויות האלה לא משהו. כנראה ששכחו... רק להזכיר, נאט״ו בנויה על הסכם שהתקפה על כל אחת מחברות הברית תתפרש כהתקפה על כולן. הסעיף נועד למקרה של פלישה סובייטית למערב אירופה אבל הופעל רק פעם אחת - באסון התאומים, כלומר דווקא כדי להגן על ארה״ב.
מי היה מאמין רק לפני 60 שנה  |  12.07.18
לכל התגובות