אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בר רפאלי ביקשה סיוע של 1,000 יורו מהמדינה צילום: עמית שעל

בר רפאלי ביקשה סיוע של 1,000 יורו מהמדינה

בר רפאלי ואמה ציפי ביקשו מהמדינה לשלם עליהן את הסכום לבנק בקפריסין כדי שישלח מסמכים הדרושים לבדיקת החשד כי העלימו מס. החקירה נגדן עומדת כעת בפני סיום עם עמידתן בכל דרישות הפרקליטות; איכון הסלולרי חשף: רפאלי התגוררה במגדל בת"א, ולא בבית הוריה בהוד השרון

15.07.2018, 10:43 | תומר גנון

המדינה שילמה 1,000 יורו לבנק בקפריסין, לאחר שבר רפאלי ואמה ציפי ביקשו מהמדינה לשלם במקומן את הסכום הדרוש כדי שהבנק ישלח מסמכים הנוגעים לחשבונה של הדוגמנית - כך עולה ממסמכים שהתיר לפרסם השופט איתי הרמלין מבית משפט השלום בתל אביב, בעקבות בקשת “כלכליסט” באמצעות עורכות הדין טלי ליבליך ושירה בריק־חימוביץ’. רשות המסים זקוקה למסמכי הבנק בקפריסין לצורך השלמת החקירה נגד רפאלי ואמה בחשד להעלמת מס.

קראו עוד בכלכליסט

הדוגמנית ואמה חשודות בניסיון לרמות את רשות המסים כדי להתחמק מתשלום מס על הכנסות של עשרות מיליוני שקלים שצברה רפאלי בחו"ל מעבודתה כדוגמנית. לפני כשבועיים, כך הודיעה הפרקליטות לבית המשפט, סיימה רפאלי להעביר את מלוא המסמכים מבנקים בחו"ל שהרשות דרשה לקבל ממנה.

נציגי הפרקליטות, עורכי הדין נוגה בליקשטיין ואלעד פנחס, ציינו בדיון שנערך ביום שני שעבר כי "בתקופה האחרונה נעשו מאמצים משמעותיים להסדיר את העניינים שעומדים על הפרק מצדה של עו"ד רותי ליטבק, המייצגת את רפאלי". לאור זאת מחק השופט הרמלין את בקשת הפרקליטות לזמן את רפאלי ואמה להיחקר בפניו בנוגע לטענת המדינה שהן התחמקו במשך תקופה ארוכה מהעברת המסמכים הבנקאים. כן נמחקה הבקשה להורות על ביזיון בית משפט, שבאופן עקרוני עשוי לגרור תשלום קנס או מאסר.

החלטת הפרקליטות לשאת בעלויות התשלום לבנקים בחו”ל במקום רפאלי ואמה, כך לפי גורמים משפטיים, עשויה ליצור תקדים בעייתי עבור המדינה. לדבריהם, גם חשודים אחרים שיתבקשו בעתיד להמציא מסמכים בנקאיים מחו”ל לרשות המסים במסגרת חקירה יוכלו לדרוש שהמדינה תישא בעלויות הפקתם מהבנקים הזרים – בדיוק כמו במקרה של רפאלי, מצב שעשוי לגרור את הקופה הציבורית לעלויות כספיות, שספק אם היא שצריכה לשאת בהן.

בר רפאלי, צילום: עמית שעל בר רפאלי | צילום: עמית שעל בר רפאלי, צילום: עמית שעל

חוזים סודיים

החקירה הפלילית נגד רפאלי ואמה נפתחה בדצמבר 2015 על יד פקיד שומה חקירה מס הכנסה תל אביב. החשד נגדן הוא שהן הציגו מצג שווא לרשות המסים בין השנים 2012-2009, שלפיו הדוגמנית אינה תושבת ישראל, כדי לחמוק מתשלומי מס על הכנסות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שצברה בחו"ל. על פי החשד, מצג השווא נעשה על ידי החתמת בני משפחתה על חוזי שכירות עבור דירות שהיא התגוררה בהן באותן שנים ועל חוזים סודיים עבור רכישת כלי רכב, שכן החזקת דירה או רכב מחזקים את הזיקה שלה לישראל ואת הקביעה שהיא תושבת ישראל, לפי חוקי המס.

רפאלי ואמה, המיוצגות גם על ידי עורכי הדין משה מזרחי, אלדד נוח, אודי ברזילי, עופר רחמני ומוטי לזר, מכחישות בתוקף את החשדות. הדוגמנית טענה בפני רשות המסים כי מאחר שמרכז חייה לא היה בישראל בתקופה הרלוונטית, משום שהתגוררה בארצות הברית עם השחקן ליאונרדו דקפריו, היא לא היתה צריכה לשלם מס על הכנסותיה מחו"ל. עוד טענה שלא פעלה להסתיר דבר מהרשויות או לרמות אותן.

לפני כשנה, באוגוסט 2017, פנתה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בבקשה חריגה לבית המשפט: לחייב את האם והבת להתייצב בפני השופט הרמלין ולפרט מדוע הן אינן מוסרות את מלוא הפרטים והמסמכים על חשבונות בנק שהן ניהלו או מנהלות בחו"ל, ובהם כאלה המוכרים לרשות: חשבונות בקרדיט סוויס שווייץ, ב־UBS שווייץ ובבנק אופ סיפרס בקפריסין.

ציפי רפאלי, צילום: דנה קופל ציפי רפאלי | צילום: דנה קופל ציפי רפאלי, צילום: דנה קופל

גרירת רגליים

 

מדובר במסמכים שבית המשפט הורה לשתיים למסור בצו בסמוך לפתיחת החקירה באפריל 2016. אף שהמשמעות של אותו צו היתה שרפאלי התבקשה בעצם לספק לרשות המסים מסמכים שעלולים אולי להפליל אותה, היא בחרה לא לערער עליו.

הפרקליטות טענה שלמרות הצו, למעלה משנתיים לאחר שרפאלי ואמה התבקשו על ידי חוקרי מס הכנסה להציג אותם – הן לא העבירו את מלוא המסמכים. כך למשל טענה הפרקליטות בבקשה כי דפי חשבון שהתקבלו לא מתייחסים לכלל תתי־החשבון (sub account) הידועים למס הכנסה, ובפרט לחשבון שקלי שמידע לגביו לא הומצא לחוקרים – לא בהליך הפלילי ולא בהליך האזרחי לגביית המס שמתנהל במקביל בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד.

עורכי דינה של רפאלי טענו בתגובה שכל העיכובים שנגרמו נבעו מקשיים ביורוקרטיים שהערימו הבנקים בחו"ל, בין היתר לאור חששם לשתף פעולה עם חקירת מס של מדינה אחרת. כן הם טענו שרפאלי הורתה להעביר לידי רשות המסים את כל המסמכים שהיא מבקשת ולעשות כל שניתן כדי לזרז את הטיפול.

"היו עשרות ואף מאות פניות והתכתבויות מול הבנקים בתיאום עם מחלקת החקירות", אמר באחד הדיונים עו"ד נוח המייצג את רפאלי. הוא הוסיף וטען כי לאחר שהתקבלו לבסוף החומרים והם עברו עליהם, הם גילו כי רוב החומרים נמסרו כבר בתחילת הליכי השומה, עוד בטרם החלה החקירה.

איכון הסלולרי חשף: רפאלי התגוררה במגדל בת"א, ולא בבית הוריה בהוד השרון

 

על פי מקורב לחקירה, בתיק החקירה הושקעו מאמצים רבים, כולל שימוש באמצעים טכנולוגיים שבדרך כלל לא נעשה בהם שימוש בחקירות מס – איכונים מהטלפונים הסלולריים של הדוגמנית ואחיה דור. הסיבה היתה שהחשד נגד רפאלי הוא שהיא פעלה לטשטש את הזיקות שלה לישראל כדי להימנע מתשלום מס על הכנסותיה בחו”ל. כך למשל, לטענת רשות המסים, רפאלי התגוררה בדירה שכורה במגדלי yoo בתל אביב, אולם על חוזה השכירות חתום אחיה דור.

כפי שעלה גם מתמלילי החקירה, שפרסם בעבר העיתונאי אביעד גליקמן בחדשות 10, החוקרים אימתו את רפאלי ואת אמה עם איכונים שנאספו בין החודשים נובמבר 2009 לדצמבר 2010 מהטלפונים של השתיים. רשות המסים בדקה באמצעותם היכן שהתה רפאלי כשהיתה בארץ – בבית הוריה בהוד השרון או במגדלים בתל אביב.

על סמך ניתוח הנתונים בידי מהנדס מומחה בתחום התקשורת שחיצוני לרשות המסים, טענו החוקרים שבאופן גורף מספר הלילות שבהם הדוגמנית אוכנה באזור מגדל yoo בתל אביב גדול ממספר הלילות שבו אוכנה סמוך לביתה של אמה ציפי בהוד השרון. האיכונים בחנו את השיחה האחרונה בכל לילה ואת הראשונה בבוקר שלמחרת כדי להתחקות אחר מקום הלינה של הדוגמנית ואחיה. ב־46 מקרים השיחה האחרונה בלילה והראשונה בבוקר של הדוגמנית היתה במגדל yoo, ופעמיים בלבד זה היה בבית הוריה.

אמה של רפאלי הכחישה בתוקף את הדברים בחקירה. “זה ממש לא נכון”, השיבה כשהוטח בה שלפי איכוני השיחות הדירה במגדל בתל אביב שימשה בעיקר את בר, ולא את אחיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

223 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

221.
אם היו קוראים לה פרץ הייתה כבר אורזת לכלא
אבל החונטה הלבנבנה מגוננת על בני מינה,בטוח תקבל קנס ועבודחת שירות ועוד קוראים לאברג'ל משפחת פשע, מעניין מי הפושעים האמיתיים במדינת הרקב הזו, מה שהחונטה מעלימה וגונבת ביום לא גונבים כל גנבי ישראל בעשור, את ברק לא חוקרים להרצוג סגרו את התיק וכו' וכו', אם נתניהו היה שמאלני כל התיקים היו נסגרים מזמן אבל הוא לבנבן שלא שייך לחונטת השמאל השלטת בפרקליטות ובעליון אז הוא ישלם.
מורדי וחנה אוחנה  |  03.01.19
לכל התגובות