אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתווך רכבי יוקרה ביבוא אישי חשוד בעבירות הלבנת הון בהיקף של 6 מיליון שקל

מתווך רכבי יוקרה ביבוא אישי חשוד בעבירות הלבנת הון בהיקף של 6 מיליון שקל

כתב אישום הוגש נגד גד חליוא בגין הקטנת תשלום מס על ידי הצגת תיעוד מזויף של מכירותיו, ששיקף 60 אחוז בלבד מן ההכנסות. בין השאר תיווך במכירת רכב מסוג ריינג' רובר בשווי 550 אלף שקל לאשת העסקים ניקול ראידמן

27.07.2018, 09:51 | נעמי צורף
מתווך של רכבי יוקרה ביבוא אישי הונה את רשויות המס לאורך 7 שנים. כך עולה מכתב אישום שהגישה אתמול (ד') פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) נגד גד חליוא והחברות הייצ' דבליו מוטורס 2011 בע"מ וטי. אייץ'. אל. אחזקות בע"מ שבבעלותו, בגין עבירות מס והלבנת הון. כתב האישום מייחס לחליוא הקטנת תשלום מס על ידי הצגת תיעוד מזויף של מכירותיו, ששיקף 60 אחוז בלבד מן ההכנסות. כמו כן, מיוחסת לו עבירת הלבנת הון בשווי של כ-6 מיליון שקל. התיק נחקר ע"י חקירות מכס ומע"מ באר שבע ומכס אשדוד.

לפי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד אילן רוטביין, בשנים 2009 ו-2011 עד 2016, עסק חליוא בסחר ברכבים והציע ללקוחותיו שירותים שכללו רכישת רכבים בחו"ל והבאתם ארצה בדרך של "יבוא אישי" על שם הלקוח. באותה תקופה טיפל חליוא בעצמו ובאמצעות החברות הנאשמות בייבוא של עשרות כלי רכב עבור לקוחות שונים. בין השאר תיווך במכירת רכב מסוג ריינג' רובר בשווי 550 אלף שקל לאשת העסקים וארוסתו של האוליגרך מיכאל צ'רנוי, ניקול ראידמן.

ריינג ריינג' רובר. גם ניקול ראידמן רכשה ריינג

בתמורה לעסקאות, קיבל חליוא כסף או רכבים משומשים שהועברו אליו ולחברות ונמכרו על ידם. לפי כתב האישום, חליוא והחברות פעלו להנמיך את מחיר הרכב שהוצהר ברשימוני היבוא אשר הוגשו לרשויות המכס, ובלא פחות מ-27 מקרים נרשם מחיר הנמוך בעשרות אחוזים ממחיר רכישת הרכב בחו"ל. בעקבות זאת, המסים אשר נדרשו ושולמו עבור כלי הרכב המיובאים היו נמוכים משמעותית מהנדרש. הנמכת המחיר המדווח ברשימון הייבוא בוצעה על ידי שימוש בחשבונות מכר שהוציא חליוא מחברת גלובל הולדינגס על מחיר נמוך ממחיר רכישת הרכב בחו"ל, פיצול תשלומים לספק ממנו נרכש הרכב בחו"ל והגשת חשבון מכר אחד אשר אינו משקף את מלוא מחיר רכישת הרכב בחו"ל, או שימוש בחשבונות מכר כוזבים, אשר לא משקפים את הספק ממנו נרכש הרכב בחו"ל ולא את מחיר רכישת הרכב בחו"ל.

על פי כתב האישום, חליוא עסק במשך 7 שנים בייבוא עשרות כלי רכב ולאורך כל הזמן הזה הוא פעל תוך הנמכת מחיר והצגת תיעוד חלקי או מזויף בכוונה להונות את האוצר, להקטין את תשלום המיסים ולהגדיל את הרווח שלהם. כתב האישום מייחס לו בנסיבות אלו עבירות הברחה לצד עבירות מכס אחרות והתחמקות מתשלום מס.

השווי הכולל שדווח עבור כלי הרכב שייבאו הנאשמים היה כ- 3.8 מיליון שקל כאשר שווים האמיתי היה למעלה מ- 6.4 מיליון שקל. בנוסף ביצעו הנאשם והחברות עבירות הלבנת הון בכך שביצעו פעולות ברכוש אסור בשווי של למעלה מ-6 מיליון שקל.

בכתב האישום נכתב כי בשנת 2013 חליוא אף הדיח בחקירה לקוח וניסה להדיח לקוח אחר וכי "בפעולותיהם שנעשו בתחכום רב ולאורך שנים מתוך מניע כלכלי, גרמו הנאשמים לנזק של מיליוני שקלים לאוצר המדינה".

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
גבית מס
בכל מקום בו יש עיוות מס ושוק לא תחרותי יקומו מתווכים שינסו לחתוך קופון. כל הבלאגן הזה היה נמנע אם המיסים על הרכב היו נמוכים משמעותית ודומים לכמעט כל מקום אחר בעולם כך לא היה צורך ורצון לחמוק ממס וגם השפעת חוסר התחרות היתה פחות משמעותית בשמדובר בסכומים קניה קטנים. גם כל המנגנון שמטפל בגבית מס הייתר היה יותר קטן (שלא נדבר על עלויות הביטוח והחלפים)
אבי  |  29.07.18
לכל התגובות