אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע דרשה הבהרה בדו"ח הדירוג של מעלות לאלעד גרופ צילום: ענבל מרמרי

בלעדי לכלכליסט

רשות ני"ע דרשה הבהרה בדו"ח הדירוג של מעלות לאלעד גרופ

בצעד יוצא דופן חייבה הרשות את חברת דירוג האשראי להוסיף בדו"ח סעיף המבהיר את מערכת התמיכה בין החברה־האם אלעד גרופ לחברה־הבת אלעד קנדה, אם צורך כזה יעלה. אלעד קנדה מתכוונת לגייס השבוע אג"ח בהיקף של 260 מיליון שקל

29.07.2018, 07:27 | גולן חזני

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

רשות ניירות ערך אילצה, בצעד חריג, את חברת הדירוג מעלות S&P להכניס שינויים והבהרות בדו"ח דירוג שהכינה לאיגרות חוב, שעומדת להנפיק חברת אלעד קנדה.

זוהי פעם ראשונה שהרשות, בניהולה של ענת גואטה, מתערבת בדו"ח דירוג של חברה המבקשת להנפיק. הרשות התבססה על תקנה 17 לחוק הדירוג, שמחייבת כי הדו"ח יכלול את הנחות היסוד שעליהן הוא התבסס, שכן הרשות היא בעלת סמכויות הפיקוח על קיום התקנות, ובידיה היכולת ללחוץ על חברת דירוג האשראי באמצעות החברה המנפיקה. נראה כי זה מה שהוביל את מעלות, בניהול רונית הראל בן־זאב, להסכים לשלב סעיף הבהרה בדו"ח דירוג מתוקן שפרסמה ביום חמישי האחרון. 

קראו עוד בכלכליסט

ההבהרה שהרשות ביקשה עוסקת במערכת היחסים בין החברה־האם אלעד גרופ לבין אלעד קנדה ריאליטי — החברה שבאמצעותה מבקש בעל השליטה יצחק תשובה לגייס 260 מיליון שקל, ואשר מרכזת חלק מהנכסים המרכזיים של אלעד גרופ הגדולה. הדרישה באה לאור העובדה שאלעד גרופ ואלעד קנדה מקבלות אותו דירוג, A מינוס.

מנכ"לית מעלות S&P רונית הראל בן זאב, צילום: אסנת רום מנכ"לית מעלות S&P רונית הראל בן זאב | צילום: אסנת רום מנכ"לית מעלות S&P רונית הראל בן זאב, צילום: אסנת רום

ברשות דרשו הבהרה לגבי מי מהחברות תתמוך בשנייה אם תידרש לכך. הרשות סברה כי חשוב שהמשקיעים יקבלו מידע זה וביקשה להכניס את ההבהרה לדו"ח הדירוג. אך ככל הידוע לא ביקשה לשלב הבהרה דומה בתשקיף החברה להנפקה. לאחר התדיינות ממושכת בין הצדדים הסכימה מעלות להוסיף לדו"ח הדירוג את הסעיף הבא, שנעדר מדו"ח הדירוג המקורי שפורסם ב־9 ביולי: "הדירוג של אלעד קנדה ריאלטי אינק, המהווה את זרוע הפעילות בקנדה של הקבוצה, נקבע בהתאם למתודולוגיה לדירוג קבוצות חברות. אנו רואים את אלעד קנדה חברת ליבה של אלעד גרופ בע"מ, ולפיכך, דירוגה נגזר מדירוגה של הקבוצה וזהה לו".

גיוס האג"ח של אלעד קנדה, חלק מזרוע הנדל"ן הפרטית של יצחק תשובה בצפון אמריקה, אמור להתקיים השבוע, ובכוונת אלעד קנדה לבצע הנפקות אג"ח נוספות בעתיד וכן להנפיק מניות.

זהו סבב שני של הפעילות הנדל"נית הזו בישראל. הסיבוב הקודם הסתיים לפני כמה שנים במחיקת המניות מהמסחר ופדיון מוקדם של סדרות האג"ח. בשבועות האחרונים החל יחסו של שוק ההון המקומי לאמריקאיות להתקרר. השפל היה באחרונה, כשאג"ח מסדרה ב' של ברוקלנד קרסה והגיעה לתשואות דו־ספרתיות. אווירה כזו עלולה להכביד על כוונות הגיוס של אלעד קנדה. החברה, העוסקת בפיתוח וייזום נדל"ן, מבקשת לגייס סכום בסדר גודל שגרתי לעומת מקבילותיה, שגייסו בגל האמריקאי בתל אביב. נוסף על כך, אין מדובר בעוד חברה המאוגדת באיי הבתולה, אלא בחברה שהוקמה והתאגדה בקנדה, ושמאחוריה עומד בעל השליטה בקבוצת דלק.

לאג"ח המוצעת מבנה שונה מגיוסים אחרים. בתוך חצי שנה מהגיוס ייפרעו 30% מהקרן, ויתרת ה־70% מיועדים לפירעון ברבעון השלישי של 2022. המח"מ קצר למדי, שלוש שנים. הכסף אמור לשמש להשבחת הפורטפוליו של החברה, להגדלת אחזקתה בקרן ריט בריטית ולמיחזור חובות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות