אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השריף מנאפולי מגיע ללונדון צילום: רויטרס

השריף מנאפולי מגיע ללונדון

מאמן צ'לסי הטרי מאוריציו סארי עבד בבנק עד גיל 42 ואימן לראשונה בליגה בכירה רק בגיל 55. מי שכונה "מאמן טאליבן" בשל קנאותו לשיטות שפיתח והתבטאויות משולחות רסן, יצטרך להוכיח לליגה האנגלית שהוא מגיע כדי להישאר

30.07.2018, 08:12 | אוריאל דסקל

מאוריציו סארי אף פעם לא היה שחקן כדורגל טוב. הוא היה בלם קשוח בליגות החובבניות באיטליה, ניסה את מזלו במבחנים בטורינו ופיורנטינה וכשל. המאמן הטוב ביותר שתחתיו שיחק היה היה קורט האמרין, חלוץ שבדי שהתמקד בלספר לחניכיו על תקופת הזוהר שלו בפיורנטינה ובנבחרת שבדיה, שעמה הפסיד בגמר המונדיאל לפלה.

קראו עוד בכלכליסט

על אף המיקוד בטקטיקה, סארי מאמין שאימונים צריכים להיות מהנים: "יש ילד קטן בכל שחקן ולמאמן אסור לשכוח שבגלל זה הוא משחק" , צילום: רויטרס על אף המיקוד בטקטיקה, סארי מאמין שאימונים צריכים להיות מהנים: "יש ילד קטן בכל שחקן ולמאמן אסור לשכוח שבגלל זה הוא משחק" | צילום: רויטרס על אף המיקוד בטקטיקה, סארי מאמין שאימונים צריכים להיות מהנים: "יש ילד קטן בכל שחקן ולמאמן אסור לשכוח שבגלל זה הוא משחק" , צילום: רויטרס

בגיל 20 הבין סארי, יליד נאפולי שבאיטליה, שלא יצליח להרוויח את לחמו ככדורגלן והחל לעבוד כסוחר מט"ח בבנקה מונטה די פאשי די סיינה. הוא התקדם בתפקידו בבנק ומונה לאחראי המחלקה הבינלאומית של הבנק, ואף טס לא מעט לעבוד בלונדון. עם זאת, כמו רבים אחרים הוא חי מסוף שבוע לסוף שבוע כמאמן קבוצות כדורגל חובבניות בטוסקנה.

הבדיחה על סארי היא שהוא מכיר את כל העיירות והכפרים בטוסקנה משום שאימן בהן. בין היתר הוא אימן את סטיה, פאלזה, קאבריליה, אנטלה, ולאדמה וטגולטו, ובכל מקום הביא רצינות רבה לתפקיד. הוא צילם כל משחק ואימון, עבד על עשרות תרגילים להוצאות חוץ, בעיטות חופשיות, קרנות ומשחק שוטף.

את רוב ההשראה קיבל סארי מהכדורגל של מאמן נבחרת איטליה ומילאן אריגו סאקי, שהיה מאמן בכיר בלי להיות שחקן בכיר. מגיל 20 עד 42 אמנם סארי ראה בכדורגל תחביב, אבל במובנים רבים השקיע מעצמו יותר בתחביב מבעבודה עצמה. גם היום, לאחר שהפך לאחר המאמנים המוכרים ביותר באירופה, הוא עדיין לא תופס את הכדורגל כעבודה. "כשאני הולך לאימון, אני אף פעם לא אומר למשפחה ש"אני הולך לעבודה'", אמר סארי לעיתון האיטלקי "Avvenire". "אני מגיע ממשפחה של צווארון כחול, וכשאני שומע מישהו מדבר על ההקרבה שלו למען הכדורגל, אני מתעצבן".

בעונת 2000/01 סארי קיבל לידיו את קבוצת סנסובינו מהליגה השישית באיטליה והבטיח לפרוש מאימון אם לא יזכה עמה בליגה. לאחר השגת הזכייה החליט סארי לנטוש כל תפקיד אחר ולהתמקד בחלומו להיות מאמן כדורגל מקצועי. בגיל 42. הציניקנים יאמרו שזנח את הבנקאות והמסחר במט"ח בשל כניסת היורו, אבל לדברי סארי הוא החליט להתמקד ב"עבודה היחידה שאעשה בחינם". לדבריו, "החלטתי להתמקד אז באימון בלבד כדרך היחידה להשיג את התוצאה שאני רוצה". הוא אימן בליגה הבכירה באיטליה לראשונה בגיל 55, והיום הוא בן 59.

במשך שנים סארי הרוויח סכומים נמוכים מאוד. בשנתו הראשונה בקבוצת הצמרת נאפולי הוא השתכר רק כ־700 אלף יורו בשנה, בשעה שמאמן אינטר רוברטו מאנצ'יני ומאמן יובנטוס מאסימיליאנו אלגרי השתכרו 4 ו־3.5 מיליון יורו בהתאמה. כשנשאל ב־2015 אם הוא כועס על כך שהוא המאמן עם השכר הנמוך ביותר בליגה האיטלקית הבכירה הסריה א', הוא השיב: "כועס? זו בטח בדיחה. הם משלמים לי על משהו שהייתי עושה בחינם. אני בר־מזל".

המצאה של שיטות משחק

גם ללא קשר לשכר, סארי תמיד היה אובססיבי לכדורגל, וכמאמן מקצוען החל להתמקד יותר בפיתוח שיטות משחק ותרגילים חדשים. הוא שינה את תפיסת הכדורגל שלו מספר פעמים והתנסה במערכים רבים. נאפולי תחתיו המציאה מחדש קונספטים שלא היו שכיחים בסריה א', בהן שיטה המבוססת על מסירות קצרות שנועדו להוות מלכודת לחץ. הקבוצה ידעה היטב מתי ללחוץ ומתי להרפות, נמנעה מכדרורים ואימצה אלמנטים כעומס מנטלי על הבלמים והטעיות לתנועה ללא כדור.

סארי נעזר ברחפנים כדי ללמד את חניכיו איך לנוע כגוף אחד על המגרש ומאמין שאימונים, על אף המיקוד בטקטיקה, צריכים להיות מהנים: "יש ילד קטן בכל שחקן ואסור למאמן לשכוח שבגלל זה הוא משחק", לדבריו. בנוסף הוא סבור שאיזון טקסטי חשוב יותר ממיקוד בהגנה או בהתקפה.

לרבות הימים הפך סארי לחבר טוב של גיבורו סאקי ואף הוזמן לארוחה שערכו סאקי ופפ גווארדיולה. סאקי ופפ רואים בסארי חלוץ בתחומו, ואפילו המאמן השמרן פאביו קפאלו המליץ אשתקד למאמנים ברזילאים לצפות באימון של סארי בנאפולי כדי ללמוד מהמתודות שלו. "לצפות באימון של נאפולי זה כמו לצעוד בפאלו אלטו בעמק הסיליקון, יש שם חדשנות ויצירתיות", כתב ב"גזטה דלו ספורט" מאמן צ'לסי לשעבר וכוכב יובנטוס ג'יאנלוקה ויאלי, מאמן צ'לסי לשעבר וכוכב יובנטוס. לוצ'יאנו ספאלטי, שכמו סארי העפיל אף הוא מהליגות הנמוכות לאוויר הפסגות של הסריה א', אמר שהמדריך האיטלקי למאמני כדורגל צריך להיקרא על שמו, כי "איך שסארי מלמד כדורגל, כך כולם צריכים ללמוד כדורגל".

סארי (שני מימין) באימון סוער עם שחקני צ סארי (שני מימין) באימון סוער עם שחקני צ'לסי, לפני כשבוע. "כשאני הולך לאימון אני לא קורא לזה ללכת לעבודה" | צילום: גטי אימג'ס סארי (שני מימין) באימון סוער עם שחקני צ

ביקורות מרובות

אך חיבה והערצה לא תמיד היו נחלתו של סארי. במשך שנים הוא לא הצליח להתקבל לקורס המאמנים הגדול והחשוב באיטליה משום שחסרו לא קשרים ועבר ככדורגלן. רק לאחר שנים מפרכות בליגות האיטלקיות הנמוכות הוא הצליח להשתלב בקורס היוקרתי. קריירת האימון שלו ידעה עליות ומורדות, והוא פוטר מתפקיד המאמן פעמים רבות משום שהשחקנים לא הבינו את השיטות שלו. "כמו כל מהפכן, גם את סארי לא ממש הבינו", כתב עליו פרנצ'סקו סאבריו מ"לה רפובליקה".

. . .

"בחיים לא התאמנתי על הוצאת חוץ וזה מה שעשיתי עם סארי", סיפר על המתודות של סארי לפודקאסט Golazo שחקן ווטפורד נת'ניאל צ'אלובה, שבילה שנה של משחק בנאפולי, "היו 10 סימנים שונים ונתנו לי נייר עם כל התרגילים שלמדתי".

הביקורות היו מרובות. סארי הואשם שהוא נוקשה מדי ומסרב אידיאולוגית לשנות את שיטותיו או את ההרכב הראשון שלו. אמונותיו הנוקשות העניקו לו את הכינוי מאמן טאליבן, והוא אף הואשם בעבר בהערות שוביניסטיות והומופביות כלפי מאמנים, עיתונאים ועיתונאיות. כמעט בכל פעם הוא התנצל על דבריו והאשים את עצמו בחוסר שליטה עצמית.

רגע המבחן יהיה איך צ'לסי והעיתונות האנגלית יגיבו להתפרצויות דומות בעתיד. סארי יחליף בצ'לסי את המאמן אנטוניו קונטה, שאותו כבר החליף בעונת 2006/7 לאחר שקונטה פוטר מארזו, מועדון מעיר הולדתו של סארי. סארי לא הצליח להשליט סדר בקבוצה, פוטר והוחלף חזרה בקונטה — והקבוצה ירדה ליגה ופשטה רגל.

שינוי כיוון בצ'לסי?

סארי, כצפוי, מאושר מהמינוי לתפקיד מאמן בפרמיירליג. "לפני חמש שנים אימנתי בסריה ב', אמר לאתר האינטרנט של צ'לסי, "צ'לסי היא מהקבוצות החשובות באירופה שמשחקת באחת מהליגות החשובות באירופה, שיש בה חלק מהמאמנים החשובים בעולם. זה יהיה מרגש לשחק נגד פפ, מאוריסיו פוצ'טינו, ז'וזה מוריניו ויורגן קלופ. זה חלום".

יחד איתו הביא סארי מנאפולי את ג'ורג'יניו, קשר עושה משחק מעומק המגרש שעלה גם על הכוונת של גווארדיולה. סארי הגדיר את יכולותיו של השחקן כ"מוח מהיר", וצפוי לכוון את צ'לסי לשחק "כדורגל מהיר ומענג", כדבריו. אך הדבר המשמעותי ביותר עבור צ'לסי צפוי להיות ככל הנראה חוסר העניין שלו בשוק העברות השחקנים, דבר שמוריניו וקונטה היו אובססיביים לגביו. "אני מאמן, לא ג'נרל מנג'ר", אמר ל"גזטה דלו ספורט". "שוק העברות השחקנים לא מעניין אותי. תפקיד המאמן הוא לגדל את השחקנים שיש לנו, לא את אלו שאין לנו".

תפיסה זו, שהתגבשה לבטח בליגות הנמוכות בקבוצות ללא תקציב עשויה לסמן שינוי עמוק יותר בצ'לסי. בעבר בעלי צ'לסי רומן אברמוביץ' רכש את דרכו לתארים ופיטר מאמנים שכשלו במשימה. כיום הוא מצויד במחלקת נוער משובחת ופועל תחת מגבלה של סנקציות פוליטיות שמונעות ממנו להיות קרוב לקבוצתו. ייתכן שבסיטואציה זו מינויו של סארי המתודי והצנוע שלא מתעניין במה שאין לו מסמן דרך חדשה במועדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות