אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צוקרברג הופך את ווטסאפ לפייסבוק צילום: יוטיוב

פרשנות

צוקרברג הופך את ווטסאפ לפייסבוק

אם הרשת החברתית היתה בוחרת במודל המקורי של ממציאי אפליקציית הצ'ט וגובה דולר לשנה מכל גולש, יכלה להכניס כ-1.5 מיליארד דולר בשנה. ואולם, החברה בחרה בשיטה הרגילה שלה: מכירת פרסומות ושחיטת הפרטיות

05.08.2018, 08:41 | הגר רבט
לפייסבוק היתה הזדמנות יוצאת דופן להחזיר את ווטסאפ למודל העסקי שעליו היא הוקמה: מנוי בתשלום סמלי. גם אם היתה גובה רק דולר לשנה מכל משתמש, השירות היה מניב לה הכנסות שנתיות של 1.5 מיליארד דולר. במקום זה, היא כופה על ווטסאפ את השיטה היחידה שבה היא יודעת להרוויח - מכירת פרסומות ואיסוף מידע על משתמשים.

קראו עוד בכלכליסט

כשיאן קום ובריאן אקטון ייסדו את ווטסאפ, הם אכן גבו מהמשתמשים דולר לשנה, והבטיחו שהאפליקציה שלהם תהיה נקייה מפרסומות לנצח. אבל בווטסאפ אפילו לא טרחו לאכוף את תשלום דמי המנוי, ולפני כשנתיים ויתרו לחלוטין על הדרישה ללא מודל הכנסות חלופי. בשנה האחרונה שני המייסדים המקוריים עזבו את החברה, לאחר סכסוך עם הנהלת פייסבוק על דרכי המוניטיזציה של השירות.

יאן קום, מייסד ווטסאפ, צילום: בלומברג יאן קום, מייסד ווטסאפ | צילום: בלומברג יאן קום, מייסד ווטסאפ, צילום: בלומברג

כעת, ארבע שנים אחרי שפייסבוק רכשה את ווטסאפ, הרשת החברתית נמצאת במשבר, והפתרון שלה הוא כמובן עוד פרסומות. לרשת החברתית יש שתי אפליקציות מצליחות מאוד שלא נפגעו מהבעיות שפוקדות את פייסבוק - ווטסאפ ואינסטגרם. בשנייה כבר יש פרסומות תקופה ארוכה והן מניבות לפייסבוק רווח נאה; הראשונה תתחיל להציג פרסומות עכשיו.

הפרסומות בווטסאפ: כך מת השירות החינמי הגדול האחרון ברשת ארבע שנים אחרי רכישת ווטסאפ, הצפוי קרה: פייסבוק תשלב בשירות הצ'ט הפופולרי הודעות בתשלום ופרסומות. גם הפרטיות תוקרב לתיאבון הכלכלי של צוקרברג. האם יישארו בו הגולשים, או שיעזבו לשירות אחר? עומר כביר, 43 תגובותלכתבה המלאה

ההודעה האחרונה של פייסבוק סותמת את הגולל על עוד חזון של מייסדי ווטסאפ. לפני שעזבו את החברה, הם הספיקו להפוך את אפליקציית המסרים הפופולרית בעולם לשירות מוצפן מקצה לקצה. בהקשר הזה, המודל החדש שפייסבוק מייעדת לווטסאפ מעיד שצוקרברג ועמיתיו לא יודעים ‑ וכנראה לא רוצים ‑ למצוא אלטרנטיבה למודל שהכניס להם מיליארדים אבל עשוי להביא למפלתם.

מאחר שאין ערך בפרסומות שאינן מטורגטות (כלומר מותאמות למשתמש), בפייסבוק מצאו פשרה עקומה: ווטסאפ תמשיך להיות מוצפנת, אך מפרסמים יוכלו לשמור מאגר מידע מוצפן של ההתכתבות עם הלקוחות.

בשל הדומיננטיות של פייסבוק ושל שתי האפליקציות הפופולריות שלה, ההחלטות שלה משנות סדרי עולם ברשת ומכתיבות את אופי השימוש למיליארדי משתמשים ומיליוני מפרסמים. אם בחברה היו בוחרים להפוך את ווטסאפ לשירות בתשלום ומרגילים 1.5 מיליארד משתמשים לשלם תמורת פרטיות ‑ עוד כמה שנים האינטרנט היה נראה אחרת לגמרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות