אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרטת נמל חיפה: מי ידאג לעובדים כשההכנסות ירדו צילום: רויטרס

הפרטת נמל חיפה: מי ידאג לעובדים כשההכנסות ירדו

חתימת הסכם הפרטת נמל חיפה מתעכבת בשל מחלוקת בשאלה מי יפצה את העובדים במקרה של ירידה בתפוקה ובהכנסות - המדינה או המשקיע הפרטי שייכנס לנמל

07.08.2018, 08:17 | ליאור גוטמן

בנמל חיפה מתעכבת החתימה הרשמית על הסכם הפרטה בעקבות המחלוקת הבאה: אם תפוקת הנמל יורדת, מי משלם לעובדים את התוספות שהם מקבלים על תפוקה גבוהה בנמל? החתימה היתה אמורה להתקיים עד סוף חודש יולי, אולם עיכובים דחו את ההכרזה בכמה שבועות נוספים, וההסכם צפוי להיחתם עד סוף החודש.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כחודש הכריזו משרדי האוצר והתחבורה על פריצת דרך במגעים עם הנהלת הנמל, עד להסכמה להכניס משקיע שייקח על עצמו את הפעילות שם לתקופה של עד 25 שנה. במקביל גובש הסכם פרישה מרצון של כ־300 מתוך 1,000 עובדי נמל חיפה הקיימים החל ב־2020. 200 מתוכם יפרשו בעלות פרישה שנאמדת ב־2.7-2.5 מיליון שקל לעובד, ו־100 עובדי מחלקת הים ובהם הנתבים יעברו להיות מועסקים בחברה ממשלתית חדשה שתהיה כפופה לחברת נמלי ישראל.

נמל חיפה, צילום: זהר שחר נמל חיפה | צילום: זהר שחר נמל חיפה, צילום: זהר שחר

אחת הסוכריות הגדולות שקיבלו העובדים - ויישומה מעכב את החתימה הסופית - היא הגנה מפיטורי התייעלות לעשר שנים תוך הבטחת 70% מפרמיות השכר. השאלה הגדולה היא מי יהיה ערב לרשת הביטחון של הפרמיות במקרה שההכנסות יצנחו ‑ המדינה או המשקיע הפרטי שייכנס לנמל. בכירים בנמל טוענים שלא בטוח שהנמל יוכל לשלם פרמיות כל כך גבוהות.

נושא נוסף שעוד לא נסגר הוא העברת מחלקת הים עם הנתבים לעבודה תחת חברת נמלי ישראל, הרגולטור של הנמלים. ההעברה אמורה לשרת את שני הנמלים הקיימים ואת שני הנמלים החדשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות