אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח באפריקה חשבו שבא הקץ לסאגה - ואז הגיע לבייב צילום: אוראל כהן

מחזיקי האג"ח באפריקה חשבו שבא הקץ לסאגה - ואז הגיע לבייב

הסדר החוב באפריקה השקעות אושר רק אתמול, וכבר מתגלות בו בעיות: כונסי הנכסים של החברה־הבת אפריקה תעשיות רוצים לבטל שעבוד על קרקע שניתן למחזיקי האג"ח. אם השעבוד יבוטל, הפטור מתביעות שקיבל לב לבייב יהיה בסכנה

09.08.2018, 07:04 | יניב רחימי

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

816 ימים אחרי שאפריקה השקעות שבשליטת לב לבייב הודיעה על כוונתה לארגן מחדש את חובותיה למחזיקי האג"ח, אישרו אלה את הסדר החוב השני שלה פה אחד. במסגרתו תעבור החברה לבעלותו המלאה של מוטי בן־משה. אולם כבר מתגלים קשיים במימוש אחד ממרכיבי ההסדר.

קראו עוד בכלכליסט

כלפי מחזיקי האג"ח של אפריקה השקעות עומד חוב של 3 מיליארד שקל. יש לטובתם שעבוד על קרקע ברוסיה, שמוחזקת על ידי החברה־הבת אפריקה תעשיות. השעבוד ניתן למחזיקים בעקבות הלוואה של 50 מיליון שקל שהעמידה אפריקה השקעות לחברה־הבת.

בתחילת השבוע הגישו כונסי הנכסים של אפריקה תעשיות, עורכי הדין גיל אורן ועופר שפירא, בקשה לביטול השעבוד שנרשם לטובת מחזיקי האג"ח. עורכי הדין אופיר נאור וגיא גיסין, שמייצגים את מחזיקי האג"ח של אפריקה, מתנגדים לבקשת הביטול הזו.השופט איתן אורנשטיין קבע דיון במחלוקת שיתקיים ב־27 באוגוסט.

לבייב התחייב להעביר למחזיקי האג"ח שלה 20 מיליון שקל אם לא יצליחו למכור את הקרקע המשועבדת להם. על בסיס התחייבות זו, בין היתר, קיבל לבייב את הפטור מתביעות במסגרת ההסדר. בתרחיש שבו השעבוד יבוטל, כפי שרוצים לעשות הכונסים של אפריקה תעשיות, הפטור ללבייב מצוי בסיכון.

בן־משה צריך לגייס את הכסף להשלמת העסקה

היום תתקיים במשרדי אפריקה השקעות אסיפת הנושים האחרונה, ובכפוף לאישורה, יגיע הסדר החוב לפתחו של נשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין, שיתבקש לאשרו סופית.

לפי חוות הדעת של המומחה הכלכלי שמינה בית המשפט להסדר של אפריקה, עמנואל אבנר, שהוגשה לביהמ"ש בינואר השנה, שיעור ההחזר למחזיקי האג"ח צפוי להגיע ל־78%.

לפי הערכות, ההסדר עדיין רחוק מהשלמתו. מלבד אישור בית המשפט נדרש אישור של הממונה על הגבלים עסקיים, הן בארץ והן בחו"ל.

כמו כן בן־משה צריך לגייס את הכסף הנדרש לצורך השלמת העסקה. לפי ההסדר הוא ירכוש את החברות בקבוצת אפריקה באמצעות שתי חברות. חברת אקסטרה שבשליטתו תרכוש את אפריקה השקעות, שתהפוך לפרטית, ואת החברה־הבת הפרטית דניה סיבוס, שמחזיקה ב־74% מאפריקה מגורים.

במקביל, אלון רבוע כחול, חברה פרטית בבעלות מלאה של בן־משה, תרכוש את אפריקה נכסים - חברה ציבורית ש־56% ממניותיה מוחזקות על ידי אפריקה השקעות. בחודש שעבר דיווחה אלון רבוע כחול על היערכותה לקראת הנפקת סדרת אג"ח חדשה.


 

מימין: לב לבייב ומוטי בן משה, צילום: אוראל כהן מימין: לב לבייב ומוטי בן משה | צילום: אוראל כהן מימין: לב לבייב ומוטי בן משה, צילום: אוראל כהן

הנציגות תמכה במתן הבונוס לנושאי המשרה

אישור ההסדר הושג הודות לפתרון המחלוקת מול רשות המסים, שבמסגרתו הופחתו 50 מיליון שקל מהתמורות שמגיעות למחזיקי האג"ח.

נושא נוסף על סדר יומה של האספה נגע לבונוסים לנושאי משרה ועובדים בכירים בה. אפריקה השקעות ביקשה שהנאמן יאשר לחברה כי מתוך הכספים שיגיעו במסגרת ההסדר, כמיליון שקל ישולמו כבונוסים לבכירים בחברה. זאת עבור תרומתם לגיבושו.

ל"כלכליסט" נודע שנציגות מחזיקי האג"ח של אפריקה תמכה במתן הבונוס לנושאי המשרה באפריקה, וזאת לאור התרומה של המנכ"ל אברהם נובוגרוצקי ושל סמנכ"לית הכספים רונית כהן־ניסן לקידום הסדר החוב. אולם, הצעה זאת לא קיבלה את הרוב הנדרש, ולכן הוחלט שלא לאשרה.

בעקבות אישור הסדר החוב הודיעה כהן־ניסן על התפטרותה מתפקידה, שתיכנס לתוקף ב־6 באוקטובר. כהן־ניסן כיהנה כסמנכ"לית כספים זה שנה, וקודם לכן הייתה החשבת של אפריקה השקעות, מ־2001 ועד אוקטובר 2017.

מנכ"ל אפריקה מגורים יעבור לאלון רבוע כחול

אתמול דווח שמנכ"ל אפריקה מגורים הציבורית, אורן הוד, קיבל את הצעתו של בן־משה להתמנות למנכ"ל אלון רבוע כחול. הוד עמד בראש אפריקה מגורים בשבע השנים האחרונות, והוא ייכנס לתפקידו בכפוף לאישור הסדר החוב על ידי בית המשפט. הוד צפוי לכהן גם בתפקיד סגן יו"ר בחברות בת שונות ברבוע כחול ובאפריקה ישראל, וזאת בכפוף להחלטות שיתקבלו בדירקטוריונים הרלוונטיים.

אורן הוד יחליף את המנכ"ל המכהן ישראל יניב, שיתמקד בקידום עסקי הדלק של הקבוצה במסגרת תפקידו כיו"ר חברת האנרגיה דור אלון.

"אורן יהיה יד ימיני במימוש החזון שלי להשבחה, בעזרת השם, של ערך הנכסים של הקבוצה", אמר בן־משה על המינוי. "יחד נקדם את הסינרגיה בין החברות ונפעל להרחבת הפעילות בתחומי הליבה. נפעל לרווחת כל מחזיקי העניין בחברות הקבוצה - בעלי מניות ומחזיקי האג"ח, שותפים, מנהלים ועובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות