אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו התאבד על התקשורת - והפסיד צילום: רויטרס

נתניהו התאבד על התקשורת - והפסיד

מיזוג הערוצים מוסיף עוד סעיף לרשימת הכישלונות של ראש הממשלה במאבקו בתקשורת הישראלית

09.08.2018, 08:08 | אדריאן פילוט

ראש הממשלה בנימין נתניהו שם לעצמו יעד אסטרטגי ברור: להחליש את התקשורת הישראלית החופשית, שהפכה בעיניו לאויבת מספר אחת שלו.

כפי שהיטיבה לציין הממונה על הגבלים עסקיים מיכל הלפרין, גסיסתו של ערוץ עשר היתה תוצאה בעיקר של פיצול ערוץ 2 - מהלך שאותו יזם נתניהו. ראש הממשלה היה מוכן להתאבד על תיק התקשורת, עיגן את סמכותו העליונה בתחום בהסכמים קואליציוניים וגם היה מוכן ללכת לבחירות סביב החוק שהיה אמור לפגוע בישראל היום, הבית החם שלו בעיתונות הישראלית. הוא אף היה מוכן לכאורה להסתבך בפלילים, כפי שעולה מתיקים 2000 ו־4000 שנמצאים בבירור במשטרה ובפרקליטות ושבאחד מהם כבר המליצה המשטרה להגיש נגדו כתב אישום.

נתניהו הוא האדם החזק ביותר בישראל, אבל גם לכוח יש גבול, במיוחד כשהוא ניצב בפני כוחות השוק, שבהם האמין נתניהו רוב חייו. תוכניתו כמעט הצליחה. ערוץ שתיים התפצל לשתיים וערוץ עשר, שחברת החדשות שלו לא עשתה חיים קלים לנתניהו, כמעט מת.

זה היה יכול להיות התרחיש האולטימטיבי עבורו, אבל הלפרין ניפצה את החלום לרסיסים כאשר אישרה את הצלתו של ערוץ עשר, לפחות של חלקים ממנו.

ראש ממשלת ישראל בנימין , צילום: רויטרס ראש ממשלת ישראל בנימין | צילום: רויטרס ראש ממשלת ישראל בנימין , צילום: רויטרס

מיכל הלפרין הממונה על רשות הגבלים עסקיים, צילום: אוראל כהן מיכל הלפרין הממונה על רשות הגבלים עסקיים | צילום: אוראל כהן מיכל הלפרין הממונה על רשות הגבלים עסקיים, צילום: אוראל כהן

גם הלפרין וגם "מר כלכלה" הבינו שאין מקום לשלושה ערוצים מסחריים בטלוויזיה הישראלית. אבל הלפרין, בראייה ארוכה ונקייה משיקולים זרים, העדיפה את טובת הציבור ודאגה לכך שיישארו בטלוויזיה שתי מהדורות חדשות. אז במקום קשת מול רשת, עדיף קשת חזקה ורשת מחוזקת בעשר. אין בכלל ספק שבחירתה של הלפרין ואישור המיזוג עדיפה על כל תרחיש או תחלופה אחרת, הן מבחינת התחרות והן מבחינת רווחת הציבור.

ומבחינת נתניהו נותר כעת בטלוויזיה שוק של שתי מהדורות עוינות: מהדורת ערוץ עשר השנואה עליו ומהדורת חברת החדשות שתיוותר בידי קשת, שבה הוא ייאלץ להמשיך לצפות באמנון אברמוביץ', יונית לוי, משה נוסבאום ודני קושמרו - השנואים עליו לא פחות ממקביליהם בערוץ עשר.

גם מהדורת החדשות השלישית והלא־מסחרית, זאת של תאגיד השידור "כאן", נותרה על כנה אחרי שחוק פיצול התאגיד שכמעט הוביל את ישראל לבחירות בטרם עת ירד מהפרק לטובת קיום תחרות האירוויזיון.

לא בטוח שגם אחרי כל המפלות שנחל, נתניהו ירפה ממאבקו בתקשורת ויניח למבנה השוק החדש שנוצר. כמה שעות אחרי ההודעה המקורית על תוכנית המיזוג מחודש יוני, צייץ שופרו של ראש הממשלה שר התקשורת איוב קרא: "אמתין לעמדות המקצועיות של ההגבלים העסקיים ומועצת הרשות השנייה ואז אקבל החלטה." אחרי שהמיזוג עבר את המבחן הראשון, נראה שקרא ימתין למשוכות הבאות.

אחת מהן היא ועדת הריכוזיות, שכן רשת נמצאת בין השאר בבעלות עידן עופר, שמחזיק בעסקים רבים נוספים. עם זאת, נראה שהמיזוג יצלח גם את המשוכה הזאת. במסמך ששיגרה אתמול הרשות נכתב: "ייתכן שתהיה במסקנתה של הממונה כדי להשליך גם על החלטתה של הוועדה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות