אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופי: אייפקס יורדת מהנפקת הענק של זאפ "בשל תנאי השוק" צילום: רמי זרנגר'

סופי: אייפקס יורדת מהנפקת הענק של זאפ "בשל תנאי השוק"

בעלת השליטה מוותרת על התוכנית להנפיק את זאפ בבורסה, על רקע הפערים הגדולים בין השווי שהסכימו להעניק לחברה המוסדיים לעומת השווי שלו ייחלו באייפקס. מנכ"ל זאפ תקף את התקשורת במכתב לעובדי החברה: "התשקיף והדוחות הכספיים שיקפו נאמנה את הצמיחה שלנו בשנים האחרונות"

10.08.2018, 13:01 | גולן חזני

בעלת השליטה בקבוצת זאפ קרן אייפקס החליטה לוותר באופן סופי על התוכנית להנפיק את החברה בבורסה בתל אביב. זאת, על רקע הפערים הגדולים בין השווי שהסכימו להעניק לחברה בהנפקה המוסדיים לעומת השווי לפיו בעלת השליטה ביקשה לבצע את המהלך.

קראו עוד בכלכליסט

בעוד באייפקס קיוו כי ההנפקה תבוצע לפי שווי של 700 מיליון שקל לזאפ, המוסדיים העריכו את החברה בסכום נמוך בהרבה - 450-400 מיליון שקל.

מנכ"ל קבוצת זאפ אילן צחי. "פרסומים שקריים", צילום: צביקה טישלר מנכ"ל קבוצת זאפ אילן צחי. "פרסומים שקריים" | צילום: צביקה טישלר מנכ"ל קבוצת זאפ אילן צחי. "פרסומים שקריים", צילום: צביקה טישלר

"בעלי המניות של זאפ החליטו היום לבטל את ההנפקה בשל תנאי השוק", כתב מנכ"ל זאפ אילן צחי לעובדי החברה במכתב ששלח אליהם היום, ובו אישר את ההחלטה. "בשבועות האחרונים היו מספר הנפקות שבוטלו בצל פדיונות בקרנות הנאמנות וירידה במחיר המניה של חברות אחרות שהונפקו. הליך הנפקתה או מכירתה של חברה הוא מהלך עסקי של הקרן שמחזיקה בה ולא משפיע על פעילותה הפנימית של החברה להשגת יעדיה".

בהמשך בחר צחי להאשים את התקשורת בכישלון ההנפקה המתוכננת, על רקע "פרסומים שמרביתם כללו מידע שאינו מדויק ולעיתים מגמתי וללא קשר למציאות".

על פי צחי, ״החברה פעלה בשקיפות ובאחריות מול רשות ניירות ערך והמשקיעים הפוטנציאלים ותחת ביקורת של אנשי מקצוע פנימיים וחיצוניים. התשקיף והדוחות הכספיים שיקפו נאמנה את הצמיחה של זאפ בשנים האחרונות".

טרם נמסרה תגובת אייפקס לדברים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
אפילו במאתיים מליון המוסדיים לא היו מתקרבים
לפעמים דעת הקהל יוצרת הרתעה כלפי המוסדיים שמונעת קומבינה. לאחר הכתבות בכלכליסט ובשאר העיתונים הכלכליים והטוקבקים הזועמים אף מוסדי לא היה מתקרב להנפקה של זאפ. בשביל מה לו השיימינג שיבוא בעקבות כך? כנראה שגם אייפקס הבינו שלא משנה כמה יורידו עדיין לא יצליחו להנפיק והעדיפו לסגת ולא לחוות ההשפלה של הנפקה בלי קונים.
משה  |  10.08.18
16.
שאלה למנכל זאפ - למה שאשקיע בך במקום בעל בד?
אייפקס פנטזו על 700 מלש"ח. המוסדיים הסכימו לשקול 400, וגם זה להיות לארג'ים איתם (המוסדיים מכרו לאייפקס את זאפ לפני כמה שנים ב 150 מלש"ח) מנכ"ל זאפ החצוף מאשים את התקשורת הפיננסית שלא נשכבה לרגליו. אולי הוא לא הפנים שכלכליסט זה לא מחלקת PR ומותר גם לשאול שאלות קשות. אולי הוא לא הבין את הקטע - כל הרעיון בהנפקה, מבחינתנו המשקיעים, הוא להרוויח ממנה. לא לחלץ את אייפקס עם אקזיט מהסרטים כמו תנובה. הנייר עושה בערך סביב ה 35-40 מלש"ח נקי שנתי, ככה שלא ברור מדוע מנכ"ל זאפ חושב שתמחור לפי 400, מכפיל 10-12, לחברה בוגרת, הוא לא תמחור סביר. אז יפה שהוא מפנטז על 700 אבל לא חסר פירמות בורסאיות יותר אטרקטיביות מהתימחור הפנטזיונרי שלו. מה רע בעל בד למשל, שנסחרת בש"ש דומה? השוק התל אביבי הוא לא שוק פשוט. גם פרשמרקט, אייס ומובילי שאשא לא הצליחו להנפיק בשנה האחרונה, בלי לקצץ משמעותית בשווי, ככה שזה לא אישי נגד זאפ דווקא. רוצה להנפיק? תציע מחיר טוב. לא צריך טובות. יש הרבה פירמות טובות בשוק המקומי. רק אתמול למשל בזן פרסמו דוח פצצה. זאפ צריכים להתאמץ במיוחד כדי שנסכים להכניס אותם לפורטפוליו.
dw  |  10.08.18
15.
לפחות המוסדיים למדו לא לעשות עסקים עם אייפקס
אייפקס בישראל זו קרן שלא רואה בעיניים את המייסדים של החברות ואת הציבור. אולי בקרן העולמית יבינו שהגיע הזמן להחליף את נציגיהם בישראל. השוק איבד בהם כל אמון וקשר ל אייפקס בשוק הישראלי נחשב לבושה. טוב שהמוסדיים ירדו מזה.
גיל  |  10.08.18
לכל התגובות