אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היורו ירד ב-0.8% מול השקל: שערו היציג נקבע על 4.236 שקל צילום: שאטרסטוק

היורו ירד ב-0.8% מול השקל: שערו היציג נקבע על 4.236 שקל

המטבע האירופי נחלש היום מול הדולר ב-0.7%, על רקע חששות הבנק האירופי המרכזי מהשפעת הצניחה של הלירה הטורקית על הבנקים ביבשת. הדולר התחזק מול השקל ב-0.3%

10.08.2018, 15:24 | שיר רייטר

היורו ירד היום ב-0.8% מול השקל ושערו היציג נקבע על 4.236 שקל. במקביל הדולר התחזק ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.694 שקל.

המטבע האירופי נופל בעולם על רקע הדיווחים לפיהם הבנק האירופי המרכזי (ECB) מודאג מהשפעת הצניחה של הלירה הטורקית על הבנקים האירופיים. המטבע האירופי נחלש ב-0.7% מול הדולר לרמה של 1.145 דולר אחרי שהפייננשל טיימס דיווח על חששות הבנק האירופי.

לירה טורקית, צילום: איי אף פי לירה טורקית | צילום: איי אף פי לירה טורקית, צילום: איי אף פי

מנתוני הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) עולה כי הבנקים הספרדיים חשופים ב-83.3 מיליארד דולר למטבע הטורקי, הבנקים הצרפתיים ב-38.4 מיליארד דולר והבנקים באיטליה ב-17 מיליארד דולר. ב-ECB סירבו להגיב לדיווח.

במהלך השנה האחרונה איבדה הלירה הטורקית 33% מערכה מול הדולר על רקע המדיניות הפיסקלית במדינה, צמיחת האינפלציה והגירעון במדינה, כמו גם על רקע התערבויות הנשיא ארדואן במדיניות הבנק המרכזי בטורקיה.

הפיחות במטבע הטורקי עשוי לפגוע בבנקים האירופיים שמושקעים בטורקיה. לפי הפייננשל טיימס, ה-ECB מודאג במיוחד מכך שאזרחים טורקיים יתחילו לפרוע הלוואות במטבע חוץ.

"מובן שלמשבר בנקאי משמעותי בטורקיה תהיה השפעה שלילית על הבנקים בגוש היורו שחשופים במידה רבה למדינה", אמר קרסטן הסה (Carsten Hesse) מבנק ברנברג הגרמני, "אבל נראה שהחשיפה של הבנקים האירופיים לטורקיה היא נמוכה מכדי ליצור אצלם משבר משמעותי".

"גם אם אנו טועים והמיתון הפוטנציאלי בבנקאות הטורקית יגרום לבעיות משמעותיות עבור כמה מהבנקים האירופיים, יהיו להם האמצעים להכיל את הנזק", הוסיף הסה, במכתב שנשלח ללקוחות הבנק.

עם זאת, למשבר כלכלי בטורקיה יכולות להיות השפעות נוספות על גוש היורו. בשנה שעברה ייצאו מדינות הגוש סחורות לטורקיה בהיקף של 63 מיליארד יורו. אם אנקרה תאבד את יכולת הקנייה שלה, תהיה לדבר השפעה על הצמיחה בגוש היורו.

מניות הבנקים שמוזכרים בפרסום של פייננשל טיימס רושמות ירידות חדות – UniCredit האיטלקי מאבד 4% בבורסת מילאנו, BBVA הספרדי נופל ב-5.1% במדריד ו-BNP Paribas הצרפתי מוחק 3.9% בפריז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות