אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלוש שנים לאלפבית: גוגל זינקה, אך מה עם שאר חברות הקבוצה?

שלוש שנים לאלפבית: גוגל זינקה, אך מה עם שאר חברות הקבוצה?

מאז הוקמה חברת הגג, רשמו החברות שפעילות תחתיה צמיחה מרשימה: גוגל כמעט הכפילה את הכנסותיה וגם חברות כמיזם הרכב וויימו גדלו במהירות. לפי הערכות, שוויה של וויימו מגיע ל-20% משווי אלפבית עצמה - ותגיע בעתיד לגודל דומה לשל גוגל

12.08.2018, 10:45 | עומר כביר
שלוש שנים אחרי הקמת אלפבית והפרדת יוזמות חדשות מפעילות הליבה של גוגל, הן גדלות בקצב מרשים - אך עדיין קטנות משמעותית ביחס להכנסות שמייצרת גוגל.

קראו עוד בכלכליסט

ביום ו' האחרון מלאו שלוש שנים ליום בו יצאה גוגל לשינוי הארגוני הגדול בתולדותיה. מייסדי החברה, לארי פייג' וסרגי ברין, הקימו חברת אחזקות חדשה בשם אלפבית (עם פייג' כמנכ"ל וברין כנשיא) וביצעו ספינאוף לפעילויות שונות של גוגל שלא היו חלק מפעילות הליבה שלה, שכוללת מוצרים כמו מנוע החיפוש, אנדרואיד, ג'ימייל, יוטיוב וגוגל Maps. גוגל הפכה לחברה בת של אלפבית, קיבלה מנכ"ל חדש, סונדאר פיצ'איי, וכך גם היוזמות החדשות (שהחברה מכנה "הימורים אחרים") שהיו מעתה חברות בת של אלפביות וחברות אחות של גוגל.

צומחים במהירות. גוגל ואלפבית, צילום: רויטרס צומחים במהירות. גוגל ואלפבית | צילום: רויטרס צומחים במהירות. גוגל ואלפבית, צילום: רויטרס

מבחינת ביצועים כוללים, המהלך מסתמן כהצלחה. ברבעון השני של 2015, הרבעון האחרון לפני הקמת אלפבית, עמדו הכנסות גוגל על 17.73 מיליארד דולר. שלוש שנים מאוחר יותר, ברבעון השני של 2018, הכנסות אלפבית השלימו עלייה תלת-שנתית של 84.2% והגיעו ל-32.66 מיליארד דולר.

הגידול של ההימורים האחרים היה מהיר יותר מהגידול של גוגל עצמה. ב-2016 גדלו הכנסות הימורים אחרים ב-49% לעומת 2015, בעוד אלו של גוגל גדלו ב-23%. עם זאת, החלק המכריע של ההכנסות מגיע מגוגל – 109.7 מיליארד דולר לעומת 1.2 מיליארד דולר. ברבעון השני של 2018 גדלו הכנסות הימורים אחרים ב-49.5% לעומת הרבעון המקביל ב-2017 ועמדו על 145 מיליון דולר, בשעה שהכנסות גוגל גדלו ב-26.3% ל-23.26 מיליארד דולר.

אם שיעורי הגידול יישמרו בעתיד, יידרש זמן רב עד שהכנסות ההימורים האחרים יהפכו לחלק משמעותי מעוגת ההכנסות של אלפבית. עם זאת, יש חברות שיכולות להיכנס בקרוב לגידול מואץ ולהפוך לשחקניות דומות בגודלן לגוגל. הבולטת מביניהן היא מפתחת המכוניות האוטונומיות וויימו, שכבר עכשיו נחשבת למובילה בתחום ועם כניסת מכוניות אוטונומיות לשימוש המוני יכולה לגדול בכמה סדרי גודל. להערכת מורגן סטנלי, נכון להיום עומד שוויה של וויימו על 175 מיליארד דולר – בערך 20% משווייה של אלפבית שעומד על 862 מיליארד דולר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות