אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרנית מזון הדגים הגדולה בישראל תהפוך שותפה באחת מ-4 חוות הגידול צילום: שאטרסטוק

יצרנית מזון הדגים הגדולה בישראל תהפוך שותפה באחת מ-4 חוות הגידול

"צמח תערובות" סיכמה על רכישת 50% מחברת "דג סוף" לפי שווי של 19 מיליון שקל. היא הופכת לשותפה יחד עם לוינגר אחזקות בחווה באשדוד לגידול דגים בים התיכון. העסקה אושרה ע"י הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין

12.08.2018, 11:18 | אמיתי גזית
היצרנית הגדולה ביותר בארץ של מזון לדגים, "צמח תערובות", הפכה לשותפה באחת מ-4 חברות המגדלות דגים בים התיכון. ל"כלכליסט" נודע כי בתום כשנה של משא ומתן, סיכמה החברה בסוף השבוע האחרון (ה') על רכישת 50% ממניות חברת "דג סוף" לפי שווי של 19 מיליון שקל. שותפתה בחברה היא לוינגר אחזקות שבבעלות וניהול ד"ר רונית לוינגר וד"ר שמואל לוינגר. החברה נודעת בזכות רשת מרפאות העיניים שבבעלותה.

צמח תערובות היא אגודה שיתופית בבעלות 47 קיבוצים ומושבים מצפון מזרח המדינה, המנוהלת על ידי עומר לביא (47), בן קיבוץ עין גב.

קראו עוד בכלכליסט

העסקה הייתה כרוכה בבדיקה של הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, משום שצמח תערובות שולטת בכ-50% משוק המזון לדגי איכות, ו-70% משוק המזון לדגי מים מתוקים. בחמישי האחרון הלפרין אישרה את העסקה, וכעת צמח תערובות היא גם שותפה באחת מ-4 חוות לגידול דגי ים, ובהן למעשה מגדלים רק דניס. כיום בנמל אשדוד קיימות שתי חוות שלהן זיכיון לגידול כ-2,000 טון דניס בשנה. כ-60% מהכמות שייכים חברת ערדג שבבעלות הקיבוצים לוטן, גרופית, סמר וקטורה, והחווה שנרכשה, של חברת דג סוף, החולשת על כ-40% מהכמות.

הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין, צילום: אוראל כהן הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין | צילום: אוראל כהן הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין, צילום: אוראל כהן

בנוסף, במרחק 12 ק"מ מהחוף יש לחברה חדשה בשם ים פתוח, חווה שמספקת כ-700 טון בשנה, ומול מכמורת פועלת חווה רביעית גם היא בבעלות חברת לוינגר אחזקות, ובה מגדלים כ-300 טון בשנה.

שוק דגי הדניס נשלט על ידי יבואנים שאחראים לשני שלישי מהתצרוכת השנתית, המגדלים המקומיים מספקים רק כשליש מהמכמות, שרובה כאמור מגיעה מהחוות באשדוד.

לוינגר רכשה 100% ממניות דג סוף לפני שנה מאיש העסקים אייל רותם על פי שווי של 19 מיליון שקל, ומייד הכניסה לתמונה את צמח תערובות, במטרה שתהפוך שותפה שווה בחברה. העסקה שכאמור הושלמה בסוף השבוע, נסגרה על פי אותם תנאים שנחתמו לפני שנה בעסקה של לוינגר מול רותם.

בשנה שחלפה, השותפות ניהלו משא ומתן על אופן ניהול החברה, סוכם כי יו"ר דירקטוריון החברה יהיה מנכ"ל צמח תערובות עומר לביא, ואילו המנכ"ל יהיה פז גורן המנהל כיום את עסקי החקלאות הימית של לוינגר. לכל אחת מהשותפות שלושה דירקטורים.

לביא אמר בשיחה עם כלכליסט כי "אנחנו מאוד מאמינים בעסקה, משום שהיא בתחום הפעילות שלנו ובמיוחד בזכות השותפים הרציניים והאמינים. השותפות בחברה תאפשר לנו להגדיל את שרשרת הערך".

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כל מי שמצער בעלי חיים אלוהים יתיר אותו
כל מי שמוציא דג מהמים יחשוב כיצד היה חש אילו היו חונקים אותו עם שקית ניילון לראשו כי כך בדיוק מתייסרים כל הדגים וכל בעלי החיים הימיים אשר מוציאים אותם מן המים. אסור בתכלית האיסור לצער בעלי חיים פיזית או רגשית מפני שכואב לבעלי החיים בדיוק כפי שכואב לבני אדם. בני אדם חסים מאוד על ילדיהם ועל עצמם הם אך אינם חסים ואף מחנכים את ילדיהם לא לחוס על בעלי חיים. כאב ויסוריי בעלי החיים הם בדיוק אותו כאב פיזי ורגשי שלכם ושל ילדכם.
חקי חיון  |  14.08.18