אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איומים מכיוון הממשלה: אירוח האירוויזיון יבוטל? נסגור את התאגיד צילום: רויטרס

איומים מכיוון הממשלה: אירוח האירוויזיון יבוטל? נסגור את התאגיד

גורמים ממשלתיים מעריכים כי במקרה של ביטול האירוע סביב סוגיית הפקדת הערבויות על ידי תאגיד השידור הציבורי, שר האוצר כחלון לא יטרפד את מהלך הסגירה כפי שהיה בעבר; בלשכת רה"מ אומרים כי סגירת התאגיד אינה על הפרק כרגע

13.08.2018, 21:50 | עמרי מילמן

אם תאגיד השידור הציבורי (כאן) לא ייקח על עצמו את הפקדת הערבויות הדרושות לאירוח האירוויזיון בישראל הוא צפוי להסתכן בסגירה, כך מסתמן לאור הדיונים בין ראשי התאגיד, המנכ"ל אלדד קובלנץ והיו"ר גיל עומר, לגורמי הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

גורמים בממשלה מציינים כי במידה שבסופו של דבר לא יתקיים האירוויזיון בישראל, בעקבות סירובו של התאגיד להעמיד את הערבויות בסך 12 מיליון יורו מתקציבו, לא מן הנמנע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יקדם חקיקה חוזרת לסגירת התאגיד. במקרה כזה, שר האוצר כחלון לא יתנגד למהלך ולא יטרפד אותו, כפי שעשה בסיבוב הקודם עם הקמתו של התאגיד. מנגד, בלשכת ראש הממשלה אומרים כי סגירת התאגיד אינה נמצאת על הפרק כרגע. אולם הבהירו כי עמדת נתניהו המתואמת עם כחלון היא כי הציפייה היא שהתאגיד יממן את האירוויזיון ואת הפקדת הערבויות לתאגיד השידור האירופי (EBU).

משה כחלון, צילום: אלכס קולומויסקי משה כחלון | צילום: אלכס קולומויסקי משה כחלון, צילום: אלכס קולומויסקי

במשרד האוצר מסרבים להיענות לדרישת ראשי התאגיד ולהתחייב מראש כי במידה שהארוויזיון יבוטל הם ישפו את התאגיד על כל 12 מיליון היורו (כ-50 מיליון שקל) שהוא אמור להפקיד כערבות. זאת בטענה כי הדבר אינו מקובל בכל הנוגע להפקדת ערבויות ואין כל סיבה להעניק ערבות כזו עתה. מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, הסכים בשיחות עם ראשי התאגיד לכתוב מכתב המתחייב לבחון את השיפוי במידה שלא ניתן יהיה לקיים את האירוויזיון בישראל בשל כוח עליון, אך לא במקרה של אירוע ביטחוני או מדיני.

מנגד גורמים אחרים טוענים כי מדובר בהחלטת מדיניות וכי במידה שנתניהו וכחלון יחליטו להעמיד את אותה ערבות, לתאגיד הציבורי, שאין לו יכולת להגדיל את הכנסותיו, לא יהיה קושי לעשות זאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
לא ברור לי איפה כאן הדילמה.
אלא אם כן מתייחסים לקונספירציה שהמטרה היא לסגור את התאגיד ולא משנה מה הנזק שנגרם בדרך. התאגיד הוקם על חורבות רשות השידור, בין השאר - כדי שיהיה גוף שאיננו ממשלתי. התאגיד אמור לקבל תקציב שנתי סגור מהממשלה, ועל סמך התקציב הזה להתנהל באופן עצמאי. התקציב של שנת 2018 ושנת 2019 כבר נסגר כחלק מתקציב המדינה. בתאריך 13.08.18 התקבלה הוצאה בלתי מתוכננת - אירוח אירוויזיון 2019. התקציב ל2018 כבר סגור ואי אפשר להוציא ממנו כסף לערבויות. התקציב ל2019 גם סגור, אבל לפחות אפשר לתכנן מראש. הכי קל לתאגיד לומר שהוא לא מארח - זה הכי זול, והתאגיד לא צריך לא את הרייטינג ולא את הכבוד של האירוח. זה אינטרס של המדינה שהאירוויזיון יתנהל בירושלים 2019 - גם תדמית טובה, גם הכנסות מתיירות. זאת השקעה מוצלחת, והממשלה כן יכולה לפנות מעודפי התקציב לניהול של זה.
אהרל'ה  |  14.08.18
13.
מספר 2 - המזוהם פה הוא אתה, וגם לוקה בהבנת המציאות
מי חולב פה את הקופה הציבורית? התאגיד בסך הכל מבקש ערבות, שאמורה לחזור לקופה של מי שנותן אותה. אין פה תקציבים נוספים או כסף שמישהו לוקח לכיסו. התאגיד פועל לפי חוק התאגיד - שמי העביר אותו? נכון מאוד, הליכוד שכנראה הצבעת לו או לאחת משותפותיו הקואליציוניים. זה חוק קשוח מאוד שאוסר על התאגיד להיות בגירעון - ובצדק
בתול הברזל  |  14.08.18
לכל התגובות