אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת ארה"ב דורשת מפייסבוק לאפשר לה להאזין למסנג'ר

ממשלת ארה"ב דורשת מפייסבוק לאפשר לה להאזין למסנג'ר

הרשת החברתית מתנגדת בבית המשפט לדרישת משרד המשפטים האמריקאי לשבור את ההצפנה של האפליקציה כדי להאזין לשיחות קוליות של חבר בכנופיית MS-13 במסגרת חקירה פלילית

18.08.2018, 09:42 | עומר כביר

הממשל האמריקאי מנסה לאלץ את פייסבוק לשבור את ההצפנה של אפליקציית פייסבוק מסנג'ר, זאת על מנת לאפשר לכוחות אכיפת חוק להאזין לשיחות קול של חשוד בחקירה פלילית – כך לפי דיווח של רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

התיק מתנהל בבית משפט פדרלי בקליפורניה והדיונים בו חסויים, אך לדברי שלושה מקורות פייסבוק מתנגדת לדרישת משרד המשפטים האמריקאי. ביום שלישי שמע בית המשפט את טיעוני הצדדים בבקשת הממשל לקבוע שפייסבוק אשמה בביזיון בית המשפט לאחר שסירבה להיענות לבקשת המעקב.

מארק צוקרברג, בעת עדותו בבית הנבחרים, צילום: youtube מארק צוקרברג, בעת עדותו בבית הנבחרים | צילום: youtube מארק צוקרברג, בעת עדותו בבית הנבחרים, צילום: youtube

הפרשה קשורה לחקירה רחבה יותר נגד כנופיית MS-13, שדונלד טראמפ הפך לסמל למדיניות ההגירה הרופפת לכאורה של ארה"ב. ואולם, לתיק יכולות להיות השלכות רחבות הרבה יותר. אם יפסוק בית המשפט לטובת הממשל, ייתכן שחברות אחרות יחויבו לשנות את פרוטוקולי ההצפנה שלהן על בסיס טיעונים דומים.

מדובר בתרחיש דומה לתיק שניהל ה-FBI נגד אפל ב-2016, אז התבקשה ענקית הטכנולוגיה ליצור גרסה מיוחדת של מערכת ההפעלה שלה שתאפשר לסוכנות לפרוץ לאייפון של מבצע פיגוע הירי בסן ברנרדינו שבו נרצחו 14 איש. זאת, באמצעות ביטול המגבלה שמביאה למחיקת כל המידע על המכשיר אחרי 10 ניסיונות הקשת סיסמה שגויים – דבר שהיה מאפשר ל-FBI לנסות אינסוף סיסמאות עד למציאת הנכונה.

אפל סירבה לדרישה, כשהיא מעלה בין השאר טיעונים לפגיעה בחופש הביטוי ובשיא הפרשה אף קרא טראמפ, אז מתמודד בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית, להחרים את החברה. עם זאת, המקרה הסתיים ללא פסיקה לאחר שה-FBI מצא דרך חלופית לפרוץ למכשיר ומשך את דרישתו מבית המשפט.

המקרה הנוכחי שונה וחמור יותר, שכן בניגוד לתיק נגד אפל הפעם מבקשים התובעים לא לפרוץ למכשיר שברשותם אלא לצותת לשיחות קול מתמשכות שמנהל אדם אחד בפייסבוק מסנג'ר. בבית המשפט טענה פייסבוק שהשיחות מוצפנות בצורה מלאה, באופן שרק שני המשתתפים בשיחה יכולים להאזין להן. זאת, בדומה לכל התכתובות בווטסאפ ובסיגנל, ובניגוד לשיחות כתובות בפייסבוק מסנג'ר ובטלגרם שבתור ברירת מחדל לא מוצפנות.

לדברי פייסבוק, היא תוכל להיענות לדרישת הממשלה רק אם תשכתב את קוד המקור של האפליקציה ותסיר את ההצפנה לכל המשתמשים, או תפרוץ למטרה הנוכחית של החקירה.

פייסבוק ומשרד המשפטים סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות