אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשות אישרה מכירת הבורסה; משה טרי ישמש נאמן המניות צילום: ענבל מרמרי

הרשות אישרה מכירת הבורסה; משה טרי ישמש נאמן המניות

המכירה היא לקרן מאניקיי, שתרכוש 20% מהמניות, ולגופים הפיננסיים שנחשפו הבוקר בכלכליסט: סנסופר ומואליס מאוסטרליה, דלתון האמריקנית ונובו נורדיסק מדנמרק; טרי ישמש נאמן המניות עד להנפקה

19.08.2018, 12:20 | גולן חזני

רשות ני"ע אישרה הבוקר (א') את המתווה למכירת בורסת תל אביב לקרן מאניקיי ולארבעת הגופים הנוספים ששמם נחשף הבוקר בכלכליסט. הגופים הם מואליס וסנסופר האוסטרליות, דלתון האמריקאית ונובו נורדיסק, בעלת חברת התרופות הגדולה מדנמרק.

קראו עוד בכלכליסט

מאניקיי תרכוש 20% מהמניות ותמנה דירקטור מטעמה, ואילו ארבעת הגופים האחרים ירכשו 12.8% מהמניות כל אחת ויפקידו 32.9% ממניות אלה בנאמנות כך שבסוף ההליך יחזיק כל אחד מהם ב-4.69% מהמניות. המניות שבנאמנות יימכרו עם הנפקת הבורסה שתתקיים עד סוף 2019.

מימין: ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע ואיתי בן זאב מנכ"ל בורסת ת"א, צילום: אוראל כהן שאול גולן מימין: ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע ואיתי בן זאב מנכ"ל בורסת ת"א | צילום: אוראל כהן שאול גולן מימין: ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע ואיתי בן זאב מנכ"ל בורסת ת"א, צילום: אוראל כהן שאול גולן

הנאמן למניות יהיה משה טרי, יו"ר הרשות לשעבר, שמשמש כיום כנאמן של מניות השליטה של אי.די.בי פיתוח בחברת כלל ביטוח. בסה"כ ימכרו הבנים ובתי ההשקעות 71.7% ממניות הבורסה לחמשת הגופים.

"במסגרת הליך הבדיקה נבחנו השיקולים הקבועים בחוק בעניין מתן היתרי החזקה בבורסה ובהם שיקולים הנוגעים בטובת הציבור, למהימנות מבקשי ההיתרים, קיומם של ניגודי עניינים פוטנציאליים, השלכות השינוי על ניהול תקין והוגן של הבורסה", נמסר בהודעת הרשות.

"מכירת המניות תוביל להפרדה בין הבעלות בבורסה לחברות בה, ובכך היא צפויה למזער את ניגודי העניינים ולממש את התכלית שהחוק ביקש להשיג. שינוי מבנה הבעלות יאפשר לבורסה להתמקד בעסקיה באופן המשרת אותה, את בעלי המניות ואת כלל המשתמשים בשירותיה ולכוון את פעולותיה באופן שיתאים לצורכי כלל השוק באופן תחרותי ויעיל יותר".

בבורסה וברשות ני"ע מאמינים כי כניסת משקיעים בינלאומיים תחשוף את הבורסה ואת שוק ההון הישראלי לעולם באופן שעשוי לסייע בהנגשת הבורסה לחברות חדשות, למשקיעים, לשווקים חדשים ואף לסייע בהרחבת בסיס החברות.

במתן היתרי ההחזקה קבעה הרשות תנאים והגבלות במטרה להבטיח, בין היתר, את רציפות והמשכיות פעולתה של הבורסה ולמנוע צמצום תחומי והיקפי פעילות הבורסה באופן שיפגע בתפקודה התקין ובייעודה בשוק ההון בישראל.

יו"ר הרשות, ענת גואטה אמרה כי "מתן ההיתרים מאפשר לבורסה לצאת לדרך חדשה כגוף עסקי, תחרותי ומתקדם, כמקובל בכל מדינות העולם המערבי. תפקידה העיקרי של הבורסה הוא לתמוך בפיתוח הכלכלה הישראלית, ומבנה הבעלות הקודם בבורסה מנע ממנה למלא את ייעודה באופן מיטבי. בעולם החדש יוכלו אזרחי ישראל ליהנות ממגוון רחב של אפיקי השקעה, ומהצלחתו של המשק, והכלכלה הישראלית תצא נשכרת. המהלך מתכתב עם צעדי הרשות להרחבת שוק ההון הציבורי, לפיתוח שוק תחרותי, מגוון ונגיש לציבור המשקיעים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
מהלך שערוריתי
שערוריה - מוכרים לקרנות בזול, כדי למכור אח"כ לציבור ביוקר. מוכרים ל-5 קרנות זרות את מניות הבורסה במחיר זול כדי שתמכורנה אותן לציבור במחיר גבוה יותר. מדובר בשני מהלכי עושק: 1. הבורסה אמורה לקבל את התמורה העודפת ממכירה במחיר הגבוה מהונה העצמי. בהתאם, אם הקרנות ירכשו את מניות הבנקים בבורסה, התמורה העודפת שתקבל הבורסה (ובעקיפין הציבור) תהיה נמוכה מהסכום שהבורסה תקבל אם המניות ימכרו ישירות לציבור במחיר יותר גבוה. 2. הציבור, שהוא הבעלים האמיתים של הבורסה, יתבקש לרכוש את מניות הבורסה מהקרנות הזרות במחיר הגבוה מהמחיר שבו הן נרכשו מהבנקים, ובכך תשלשלנה הקרנות הזרות לכיסן רווח, שבמקור היה מגיע לבורסה. זה מהלך שערוריתי, שנועד לשמר את היות הבורסה חברה ללא בעלים, כפי שהיתה עד עתה (הסיפור כאילו הבנקים שלטו בבורסה הינו עורבה פרח. מי שמבין יודע). בהתאם, הבורסה לא שיתפה פעולה עם משקיעים אסטרטגיים ששיחרו לפתחה כדי לבחון אפשרות להציע הצעה לרכישת מניות הבנקים. על בן זאב והדירקטורים שאישרו את המהלך הנכלולי הזה ללכת הביתה לאלתר. חבל שגם הרשות נפלה בפח. העיקר שסידרו לטרי עוד ג'וב....
נמר  |  19.08.18