אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממונה על הגבלים עסקיים אישרה את מיזוג אלביט-תעש צילום: אוהד צויגנברג

הממונה על הגבלים עסקיים אישרה את מיזוג אלביט-תעש

הממונה מיכל הלפרין טוענת שהמיזוג לא צפוי לפגוע בתחרות בצורה משמעותית, כיוון שהחפיפה בין תחומי הפעילות של החברות שולית; אלביט מערכות הודיעה ביוני שחתמה על הסכם לרכישת תעש ב-495 מיליון דולר

19.08.2018, 14:05 | יניב רחימי

הממונה על הגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, הודיעה היום (א') על החלטתה לאשר את רכישת תעש מערכות בע"מ על ידי אלביט מערכות בע"מ.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה של הממונה על ההגבלים העסקיים על אישור העסקה נכתב כי "בדיקת המיזוג העלתה כי הוא אינו מעורר חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות. בפרט נמצא כי החפיפה בין פעילויותיהן של אלביט ותעש היא שולית יחסית, וכי בתחומי החפיפה קיימת תחרות מצידם של ספקים מישראל או מחו"ל".

תעש מערכות תעש מערכות תעש מערכות


ביחס לחשש מהגברת התלות של משרד הביטחון באלביט מערכות, בפרט בכל הנוגע לאספקת מערכות לחימה לצבא היבשה, טוענת הממונה שהוא הופג ומונה לכך שתי סיבות. ראשית, לטענת הממונה קיימת תחרות בחלק נכבד מהתחומים בהם פועלת החברה הממוזגת. שנית, למשרד הביטחון יש מעמד ייחודי בענף התעשיות הביטחוניות. לדברי הלפרין, משרד הביטחון אוחז בשלושה כובעים: לקוח מרכזי, מאסדר (רגולטור) ומקדם מכירות בחו"ל. לפיכך נקבע באישור המיזוג כי "מעמד זה צפוי להפיג כל חשש להפעלת כוח שוק על ידי החברה הממוזגת כלפי משרד הביטחון".

ביוני האחרון הודיעה אלביט מערכות על חתימת הסכם עם ממשלת ישראל לרכישת תעש מערכות בתמורה ל־495 מיליון דולר ותשלום נוסף מותנה ביצועים של 27 מיליון דולר. בדיווח על העסקה צוין שהשלמתה מותנית, בין היתר, בקבלת אישורים רגולטוריים, לרבות אישור הממונה על הגבלים עסקיים.

האישור של הממונה על ההגבלים העסקיים מגיע שלושה ימים אחרי שאלביט מערכות פרסמה דוחות מאכזבים לרבעון השני. אלביט מערכות, בשליטת מיקי פדרמן (45.8%) ובניהול בצלאל (בוצי) מכליס, סיכמה את הרבעון השני של 2018 עם צמיחה של 9% בהכנסות שהגיעו ל-892.2 מיליון דולר. אולם בנטרול הכנסות ואירועים חד־פעמיים ירד הרווח הנקי (Non-GAAP) של אלביט מערכות ברבעון המדווח ב־16% והסתכם ב־57.5 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 68.8 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

בעקבות ההסכם לרכישת תעש הכניסה חברת דירוג האשראי מידרוג את האג"ח של אלביט מערכות (Aa1) לבחינה עם השלכות שליליות. בנימוקיה ציינה מידרוג כי "עסקת תעש תוביל לעלייה בסיכון האשראי של החברה, לאור הערכתנו לעלייה בהיקף החוב והמינוף ולהאטה ביחסי הכיסוי בטווח הקצר־בינוני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
תעש כושלת
תם ונשלם. חברה כושלת מנכל כושל 13 שנה מפסיד מאות מיליונים כל שנה. ועד מושחת הלכו יד ביד. המנכל אפילו השאיר יור הועד לאחר שכבר הגיע לגיל פנסיה כבר שנתיים משכורת מס 2 בחברה הכושלת וזה לפי פרסום שכר במגזר תודה שהבאתם אוץנו עד הלום אלביט לט תצליח להבריא את תעש יש נהלים ומנהלים כושלים שכשעובד הולך לישון לא מעירים לו ולא מעירים אותו
עובד תעש  |  20.08.18
לכל התגובות