אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה למיקרוסופט בישראל: עלולה לאבד את הממשלה כלקוח צילום: סיון פרג'

מכה למיקרוסופט בישראל: עלולה לאבד את הממשלה כלקוח

מנהל הרכש הממשלתי הפסיק את המו"מ עם החברה האמריקאית לחידוש הסכם האספקה עימה. מוצרי מיקרוסופט - מערכת ההפעלה ווינדוס, תוכנות אופיס ויישומי שרתים - נמצאים כיום בשימוש נרחב ביותר במשרדי הממשלה, בחוזה של 100 מיליון שקל לשנה

21.08.2018, 10:23 | עומר כביר

מכה למיקרוסופט ישראל: מנהל הרכש הממשלתי הפסיק את המו"מ עם ענקית התוכנה לחידוש ההסכם המרכזי לאספקת מוצריה למשרדי ממשלה – כך לפי הודעה לעיתונות ששלח הבוקר משרד האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

כיום מיקרוסופט היא הספקית הבלעדית של מערכות הפעלה (ווינדוס), תוכנות משרדיות (אופיס) ותוכנות לשרתים בעבור כל משרדי הממשלה, מכוח הסכם מרכזי בהיקף של יותר מ-100 מיליון שקל לשנה. לדברי משרד האוצר, בשנה האחרונה קיים מנהל הרכש מו"מ לחידוש ההסכם עם ענקית התוכנה.

ווינדוס 10 של מיקרוסופט ווינדוס 10 של מיקרוסופט ווינדוס 10 של מיקרוסופט

ואולם, המגעים נתקלו בקשיים לאור בקשת מיקרוסופט לשנות את תצורת העבודה ולעבור למודל רישוי חדש שלדברי המשרד יביא לגידול שנתי בהוצאות הממשלה בסך עשרות מיליוני שקלים. עקב כך, הוחלט שלא לחדש את ההסכם עם מיקרוסופט החל מ-2019 ולפעול בשיתוף רשות התקשוב לאיתור פתרונות חלופיים.

"אי חידושו של ההסכם יביא להקפאת תצורת הרישוי הקיימת שבבעלות משרדי הממשלה, אשר ניתן להמשיך ולהשתמש בה ללא צורך בתשלום נוסף", אמר ראש מנהל הרכש, גל אמיר, בהודעה לעיתונות. "כמו כן, יעודד את משרדי הממשלה לבחון את הצורך בשימוש בטכנולוגיית מיקרוסופט או לעבור לחלופות טכנולוגיות אחרות".

המשמעות, בטווח המיידי, אינה מרחיקת לכת בעבור המדינה. משרדי הממשלה יוכלו להמשיך להתשמש בגרסאות הקיימות של ווינדוס ואופיס שכן ההסכם הקיים מתיר המשך שימוש בהן גם ללא חידושו. ככל הנראה, הם גם יוכלו להנות מעדכוני אבטחה לתוכנות אלו כך שלא צפויים סיכוני אבטחה מיידיים כלשהם כתוצאה מההחלטה. עם זאת, בטווח הרחוק יותר תאלץ המדינה למצוא פתרון אחר, בין אם כדי להנות מתכונות מתקדמות יותר ובין אם מכיוון שמיקרוסופט תפסיק לספק עדכוני אבטחה לתוכנות ישנות.

במקרה זה, ייתכן שתבחר המדינה לעשות שימוש בפתרונות קוד פתוח. מנגד, ייתכן שעד אז יגושרו הפערים מול מיקרוסופט והמדינה תחדש את ההסכם עם החברה. לא מן הנמנע שההחלטה הנוכחית היא טקטיקה שנועדה לכופף את החברה ולשכנע אותה להתגמש בדרישות התמחור שלה.

תגובת מיקרוסופט טרם התקבלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
18, לפחות תדייק בפרטים הטכניים
ל-systemd יש תמיכה מלאה בinit scripts של SysVinit. אם משהו לא עובד לך, זה נחשב באג. חוץ מזה, במקום לצבור עלויות מעבר שגדלות משנה לשנה כי תקועים בתוכנות legacy עתיקות, עדיף ומומלץ לדאוג להתקדם ולהתחדש מבחינה טכנולוגית בתחיפות גבוהה. זה מחייב פיתוח יכולות הסתגלות ואגנטסטיות, שבטווח הארוך משתלמות וחוסכות הרבה מאוד כסף.
משתמש לינוקס  |  22.08.18
31.
איזה מצחיק לקרוא את כל המפגרים שמציעים לעבור ל"חינמי"
אנשים פשוט לא מבינים איזה מערכות, באיזה גודל והיכף המערכות האלה רצים אצל הלקוחות אנטרפרייז. ההשקעה של שעות פיתוח רק במערכת אחת - יכולה להגיע לעשרות שנות אדם, על איזה "חינמי" אתם מדברים? על מה, גוגל דוקס? אופן דוק? אתם פשוט לא מבינים על מה אתם מדברים, נסו לומר לפקידה בת 45-55 להשתמש במשהו שבוא לא אווטלוק\וורד\אקסל.
ארק  |  21.08.18
לכל התגובות